Zawilec mieszańcowy - Anemone x hybrida

2020-11-14 17:24

Zawilec mieszańcowy to pięknie kwitnąca bylina z rodziny jaskrowatych (Ranunculaceae). W klasyfikacji i nazewnictwie zawilca mieszańcowego panuje od wielu lat spore zamieszanie. Według niektórych badaczy roślina ta powstała ze skrzyżowania Anemone hupehensis var. japonica z Anemone vitifolia i powinna nosić nazwę Anemone japonica.

Zawilec mieszańcowy
Autor: GettyImages Zawilec mieszańcowy

Zawilec mieszańcowy osiąga różną wysokość, w zależności od odmiany wynosi ona od 40 cm nawet do 120 cm. Kwiaty zawilca mieszańcowego pojawiają się w sierpniu i na niektórych odmianach utrzymują aż do przymrozków. Kwiaty zawilca mieszańcowego mogą mieć rożne kolory, jednak dominują białe, różowe i fioletowe. Kwiaty mają około 6 cm średnicy i zróżnicowaną liczbę płatków. Liście zawilca mieszańcowego są ciemnozielone, klapowane, od spodu lekko owłosione.

Zawilec mieszańcowy najlepiej wygląda posadzony w niewielkiej grupie na rabacie lub jako element ogrodu naturalistycznego bądź japońskiego w pobliżu zbiornika wodnego. Najlepsze dla tej rośliny jest stanowisko półcieniste oraz lekko wilgotna i próchniczna gleba. Zawilec wymaga regularnego podlewania, zwłaszcza w okresach suszy. Potrzebuje także zabezpieczania na zimę (zwłaszcza w pierwszych latach po posadzeniu), z wiekiem mrozoodporność rośnie. Po kwitnieniu przycina się pędy zawilca (aby rośliny nie wiązały nasion), a pod koniec sezonu ścina całą część nadziemną i zabezpiecza system korzeniowy usypując na powierzchni ziemi 20-centymetrowy kopczyk z torfu, kory sosnowej lub liści.

Wilgotność gleby wilgotna
Stanowisko półcieniste
Roślina ozdobna z kwiatów
Kategoria Byliny
Zimozielone Nie
Termin kwitnienia VIII - X
Podlewanie dużo
Barwa kwiatów biała
Barwa liści/igieł zielona
Barwa kwiatów różowa
Barwa kwiatów fioletowa
Pokrój kępiasty
Wysokość 40 cm - 1,2 m