Języczka strzelista ‘The Rocket’ = języczka wąskogłówkowa ‘The Rocket’ - Ligularia stenocephala ‘The Rocket’

2020-07-16 15:50

Języczka strzelista ‘The Rocket’ to wyjątkowo dekoracyjna i okazała bylina, która znakomicie nadaje się do cienistego ogrodu.

Języczka strzelista ‘The Rocket’
Autor: Agencja Promocji Zieleni - Ewa Łuczak Języczka strzelista ‘The Rocket’

 ‘The Rocket’ to jedna z popularniejszych odmian języczki strzelistej. Odmiana ta ma duże, sercowate, ciemnozielone liście o ząbkowanych brzegach, które wyrastają na długich ogonkach i tworzą sporą, rozłożystą kępę. Mimo iż są bardzo dekoracyjne, roślina najefektowniej wygląda w porze kwitnienia.

Języczka strzelista ‘The Rocket’ kwitnie latem: w lipcu i sierpniu. Z wnętrza kępy wyrastają sztywne pędy o około 1,5 m wysokości, na szczycie których rozwijają się okazałe kwiatostany, złożone z dużej liczby niewielkich, intensywnie żółtych kwiatów.

Języczka strzelista ‘The Rocket’ preferuje miejsca ocienione, chociaż na stanowiskach półcienistych też będzie rosła zupełnie dobrze. Nie lubi natomiast pełnego słońca, gdyż wtedy jej liście szybko więdną (szczególnie w okresie niedoboru wody), a kwiaty krócej utrzymują się na pędach.

Języczka strzelista ‘The Rocket’ wymaga podłoża gliniasto-piaszczystego, żyznego i zasobnego w próchnicę oraz zawsze dostatecznie wilgotnego. Języczki strzeliste nie znoszą przesuszania, dlatego najlepiej czują się w pobliżu stawów lub oczek wodnych. Są to rośliny w pełni mrozoodporne, a więc nie wymagają zimowego okrycia.Najlepszą metodą rozmnażania języczki strzelistej ‘The Rocket’ jest wiosenny podział dorosłych egzemplarzy. Wprawdzie roślina zawiązuje także nasiona, które można zebrać (nasiona wymagają stratyfikacji) i wysiać wiosną do inspektu, ale ta metoda nie gwarantuje zachowania charakterystycznych cech odmianowych.Języczka strzelista ‘The Rocket’ to znakomita roślina do sadzenia na terenach podmokłych i w pobliżu zbiorników wodnych. Może rosnąć jako soliter lub tworzyć jednogatunkowe grupy. Doskonale komponuje się też z innymi bylinami ozdobnymi o podobnych wymaganiach uprawowych, takimi jak paprocie czy funkie. Niestety, często bywa atakowana przez ślimaki.

Roślina ozdobna z liści/igieł
Wilgotność gleby wilgotna
Stanowisko półcieniste
Roślina ozdobna z kwiatów
Stanowisko zacienione
Termin kwitnienia VII - VIII
Kategoria Byliny
Zimozielone Nie
Wysokość 1,5 m
Podlewanie dużo
Barwa liści/igieł zielona
Barwa kwiatów żółta
Pokrój kępiasty