Jasnota plamista ‘Beacon Silver’ - Lamium maculatum ‘Beacon Silver’

2020-07-16 15:51

Jasnota plamista ‘Beacon Silver’ to bylina z rodziny jasnotowatych (Lamiaceae). Jej główną ozdobą są sercowatego kształtu, piłkowane liście srebrzystego koloru z wąskim, zielonym obrzeżeniem. Ozdobne są także barwne kwiatostany. Roślina wytwarza podziemne rozłogi, dorasta do 20–30 cm wysokości.

Jasnota plamista 'Beacon Silver’
Autor: Agencja Promocji Zieleni - Ewa Łuczak Jasnota plamista ‘Beacon Silver’

Jasnota plamista ‘Beacon Silver’ kwitnie od maja do sierpnia. Dwuwargowe kwiaty są koloru purpuroworóżowego, wyrastają pionowo w kątach liści, są zebrane w okółkowe kwiatostany.

Jasnota plamista ‘Beacon Silver’ wymaga gleby próchniczej, umiarkowanie wilgotnej, o odczynie obojętnym. Najlepiej rośnie w miejscu zacienionym (w półcieniu lub w cieniu), nie znosi silnego słońca.Jasnota plamista ‘Beacon Silver’ to znakomita roślina okrywowa, polecana do zadarniania niedużych zacienionych powierzchni (na przykład pod drzewami). Na rabatach najlepiej sadzić ją w małych grupach po kilka roślin. Doskonale nadaje się także do obsadzania skarp i szczelin w murkach oporowych oraz na skalniaki. Można ją też uprawiać w pojemnikach ustawianych na balkonach i tarasach.

Wilgotność gleby średnio wilgotna
Roślina ozdobna z liści/igieł
Stanowisko zacienione
Roślina ozdobna z kwiatów
Stanowisko półcieniste
Wysokość 20 cm - 30 cm
Kategoria Byliny
Zimozielone Nie
Termin kwitnienia V - VIII
Podlewanie średnio
Pokrój krzaczasty
Barwa liści/igieł srebrno-zielona
Barwa kwiatów purpuroworóżowa