Tojeść rozesłana - Lysimachia nummularia

2020-07-16 15:39

Tojeść rozesłana to bylina należąca do rodziny pierwiosnkowatych (Primulaceae). Występuje w Europie oraz w zachodniej Azji i na Kaukazie, rośnie pospolicie także w Polsce – spotyka się ją w całym kraju, najczęściej na niżu i w niższych piętrach górskich, nad brzegami strumieni i stawów oraz w wilgotnych lasach.

Tojeść rozesłana
Autor: Magdalena Michalak Tojeść rozesłana

Spis treści

  1. Tojeść rozesłana - opis
  2. Tojeść rozesłana - warunki uprawy
  3. Tojeść rozesłana - zastosowanie

Tojeść rozesłana - opis

Tojeść rozesłana to typowa rośliną okrywową, tworzy na ziemi rozległe kobierce do 5 cm wysokości. Łodygi są gęsto ulistnione na całej długości. Płożące pędy osiągają do 60 cm długości, zakorzeniają się w węzłach. Jasnozielone, okrągławe, osadzone na krótkich ogonkach liście są w charakterystyczny sposób ułożone w jednej płaszczyźnie z łodygą.

Tojeść rozesłana kwitnie od czerwca do sierpnia (nawet do września). Cytrynowo-żółte lub intensywnie żółte kwiaty mają do 3 cm średnicy, rosną pojedynczo lub po dwa w kątach liści.

Tojeść rozesłana - warunki uprawy

Tojeść rozesłana lubi podłoże wilgotne, gliniaste, może być średnio żyzne, ale o odczynie obojętnym.Jest mrozoodporna, jednak dobrze jest okryć jej pędy na zimę, w przeciwnym wypadku uschną i wiosną będą musiały rosnąć od korzenia. Dobrze znosi przesuszenie gleby.Najlepiej rośnie i kwitnie w cieniu.Wiosną i latem roślinę należy zasilać nawozami wieloskładnikowymi. Rozmnaża się ją najłatwiej przez oddzielenie od rośliny matecznej fragmentów ukorzenionych pędów.

Tojeść rozesłana - zastosowanie

W ogrodach stosuje się ją do obsadzania brzegów zbiorników wodnych (posadzona w strefie nabrzeżnej wypuszcza długie pędy, które dobrze maskują brzeg zbiornika). Jest doskonałą rośliną okrywową, nadaje się na rabaty, do ogrodów skalnych, także do pojemników. Ze względu na to, że ma tendencję do rozpełzania się po ogrodzie (jej pędy ukorzeniają się), dobrze jest izolować ją od innych roślin, np. kamieniami. Szczególnie często uprawiana jest odmiana ‘Aurea’ o intensywnie żółtych liściach, która wymaga silnego nasłonecznienia i stałej wilgotności – w takich warunkach jest najsilniej wybarwiona (gdy rośnie w cieniu staje się zielona). Natomiast odmiana ‘Goldilocks’ rośnie silniej i znakomicie nadaje się do wiszących pojemników.

Roślina ozdobna z liści/igieł
Wilgotność gleby wilgotna
Stanowisko półcieniste
Roślina ozdobna z kwiatów
Roślina ozdobna z pędów
Stanowisko zacienione
Termin kwitnienia VI - IX
Kategoria Byliny
Wysokość 5 cm
Zimozielone Nie
Podlewanie dużo
Barwa liści/igieł zielona
Barwa kwiatów żółta
Pokrój płożący
Najlepsze kwitnące byliny do ogrodu
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany