Długosz królewski - Osmunda regalis

2020-07-16 15:54

Długosz królewski pochodzi z Ameryki Północnej. Można go spotkać w naturze również w naszym kraju - objęty jest ścisłą ochroną od 1946 roku. Okazy ozdobne uprawiane są w gruncie, ale zdecydowanie częściej sadzi się ją w doniczce. Należy do rodziny długoszowatych (Osmundaceae). Uznawany jest za jedną z największych paproci znanych na świecie.

Długosz królewski
Autor: www.gettyimages.com Długosz królewski

Spis treści

  1. Długosz królewski - opis
  2. Długosz królewski - warunki uprawy
  3. Długosz królewski - pielęgnacja
  4. Długosz królewski - zastosowanie

Długosz królewski - opis

Długosz królewski to paproć o pokładającym się i delikatnie wzniesionym pokroju. Jego duże, pierzaste liście osiągają od 100 do 150 cm długości. Po całkowitym rozwinięciu się są skórzaste, cienkie i nagie, kształt blaszki liściowej jest owalny lub podłużnie jajowaty. Oprócz liści asymilacyjnych długosz królewski tworzy liście podzielone na część asymilującą oraz służącą do rozmnażania. Jesienią liście przebarwiają się na żółto lub brązowo. Zarodniki nie lubią suszy, dojrzewają od czerwca do lipca. Ciekawą odmiana jest ‘Purpurescens’ o czerwonych liściach dorastających do 125 cm długości.

Długosz królewski - warunki uprawy

Idealne warunki do prawidłowego wzrostu długosza królewskiego to miejsce cieniste lub półcieniste, o glebie żyznej, wilgotnej, o kwasowym odczynie. W naturalnym środowisku można spotkać długosza królewskiego na torfowiskach czy w podmokłych, cienistych lasach. Dość dobrze znosi przymrozki. Nie znosi suszy. Bardzo często atakowany jest przez ślimaki.

Długosz królewski - pielęgnacja

Długosz królewski nie lubi przesadzania, dlatego warto przemyśleć miejsce w jakim będziemy sadzić roślinę. Sprzyja jej nawożenie mineralne wieloskładnikowe, a także zasilanie kompostem. Długosz królewski wymaga regularnego i dość obfitego podlewania, zwłaszcza w okresach suszy w lecie. Rozmnaża się łatwo w sposób generatywny przez wysiew nasion na wiosnę lub wegetatywny przez podział rośliny.

Długosz królewski - zastosowanie

Długosz królewski bardzo ładnie prezentuje się zarówno w grupie, jak i  jako pojedyncza roślina w ogrodzie. Z powodzeniem można go sadzić w pobliżu stawów i oczek wodnych. Z racji tego, że sprzyja mu cień, można go wykorzystać do zagospodarowania miejsc mało atrakcyjnych, np. jeśli chcemy zakryć jakiś murek czy nieciekawy zakątek w ogrodzie.

Poznaj inne paprocie ogrodowe:

Roślina ozdobna z liści/igieł
Wilgotność gleby wilgotna
Stanowisko półcieniste
Stanowisko zacienione
Wysokość 1 m - 1,5 m
Kategoria Byliny
Zimozielone Nie
Podlewanie średnio
Barwa liści/igieł zielona
Pokrój wzniesiony
Pokrój pokładający się
Nasi Partnerzy polecają