Wietlica japońska - Athyrium nipponicum

2022-03-31 13:18

Wietlica japońska to roślina wieloletnia należąca do rodziny rozrzutkowatych (Woodsiaceae). W środowisku naturalnym występuje w Azji (Korea, Chiny, Tajwan). W Polsce jest znana z uprawy.

Wietlica japońska
Autor: www.thinkstockphotos.com Wietlica japońska

Spis treści

  1. Wietlica japońska - opis
  2. Wietlica japońska - uprawa, pielęgnacja
  3. Wietlica japońska - zastosowanie

Wietlica japońska - opis

Wietlica japońska osiąga do 50 cm wysokości. Jest jedną z najpiękniejszych paproci. Jej ozdobą są pierzaste liście o barwie srebrzystozielonej lub srebrzystofioletowej. Szczególnie efektownie przebarwiają się jesienią.

Zarodniki paproci są drobne. Jest bardziej wymagająca od wietlicy samiczej. Gatunek w polskim klimacie nie jest w pełni mrozoodporny. Roślina w chłodniejszych rejonach może więc przemarzać. Przed nadejściem zimy warto zastosować grubą ściółkę.

Wietlica japońska - uprawa, pielęgnacja

Wietlica japońska lubi miejsca jasne, lekko osłonięte, zaciszne. Nie znosi bezpośredniego nasłonecznienia. Optymalne są żyzne, przepuszczalne, próchnicze podłoża o lekko kwaśnym odczynie. Wietlicę najlepiej sadzić wiosną. W początkowym okresie zaleca się ją podlewać. Warto stosować nawozy organiczne. Nie znosi zasolenia gleby.

Wietlica japońska - zastosowanie

Wietlicę japońską warto wykorzystywać jako ozdobę ogrodów orientalnych i leśnych. Może rosnąć pod koroną drzew i krzewów. Nadaje się jako dekoracja cienistych rabat, murków i oczek wodnych. Dobrze wygląda w kompozycji z roślinami o żywozielonych liściach (mahonia, barwinek, niektóre odmiany funkii).

Wilgotność gleby średnio wilgotna
Roślina ozdobna z liści/igieł
Stanowisko półcieniste
Wysokość 20 cm - 50 cm
Kategoria Byliny
Podlewanie średnio
Pokrój wzniesiony
Barwa liści/igieł srebrzystozielona
Barwa liści/igieł srebrzystofioletowa