Pióropusznik strusi - Matteuccia struthiopteris

2020-07-16 15:44
Pióropusznik strusi
Autor: Piotr Gorączko Pióropusznik strusi

Pióropusznik strusi to roślina wieloletnia należąca do rodziny onokleowatych (Onocleaceae). W środowisku naturalnym pióropusznik strusi występuje w Europie oraz Azji. Porasta wilgotne lasy, zarośla , brzegi rzek i tereny bagienne.

W Polsce pióropusznik strusi podlega częściowej ochronie gatunkowej. Paproć dorasta do 100-150 cm wysokości. Liście zarodnikonośne są długie, lancetowate z zawijającymi się brzegami listków. Brunatne zarodniki dojrzewają od lipca do września. Gatunek może być ekspansywny.

Pióropusznik strusi lubi miejsca jasne, ale osłonięte od bezpośredniego działania promieni słonecznych. Toleruje stanowiska cieniste. Optymalne są podłoża żyzne, próchnicze, przepuszczalne o lekko kwaśnym odczynie. Znosi gorsze typy gleb. Roślinę najlepiej sadzić do gruntu wiosną. Można ją rozmnażać przez podział lub wysiew zarodników. W okresie bezdeszczowym wymaga podlewania. Wytrzymuje tylko krótkotrwałe susze. Warto stosować do zasilania nawozy organiczne. Gatunek jest w pełni mrozoodporny.

Pióropusznik strusi - ze względu na rozmiary i ryzyko zagłuszania innych gatunków - poleca się sadzić w większych ogrodach i parkach. Dobrze wygląda w nasadzeniach leśnych i naturalistycznych. To dekoracja zbiorników wodnych, murków, ogrodzeń i wysokich rabat. Może rosnąć pod koroną drzew.

Wilgotność gleby wilgotna
Roślina ozdobna z liści/igieł
Stanowisko półćieniste
Wysokość 1 m - 1,5 m
Kategoria Byliny
Podlewanie średnio
Pokrój wzniesiony
Barwa liści/igieł jasnozielona
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE