Parzydło leśne - Aruncus dioicus

2020-07-16 15:45

Parzydło leśne to okazała, długowieczna bylina osiągająca nawet do 200 cm wysokości. Pochodzi z Europy ze strefy umiarkowanej (rośnie także w Polsce).

Spis treści

  1. Parzydło leśne – opis
  2. Parzydło – kwiaty leśne
  3. Rośliny leśne w ogrodzie – parzydło
  4. Parzydło – wymagania i rozmnażanie

Parzydło leśne – opis

Parzydło leśne tworzy kępy, które z roku na rok stają się coraz większe. Liście są podwójnie lub potrójnie pierzaste, duże, o pomarszczonych blaszkach.

Parzydło – kwiaty leśne

Parzydło leśne kwitnie w VI–VII. Kwiaty są drobne, białe lub kremowobiałe, zebrane w rozgałęzione, długie (nawet do 50 cm), bardzo dekoracyjne wiechy.

Rośliny leśne w ogrodzie – parzydło

Parzydło leśne sadzi się w grupach na rabatach, trawnikach bądź na tle krzewów ozdobnych, także jako podszycie pod drzewami w miejscach półcienistych i cienistych. Ze względu na duże wymiary najlepiej na rabacie umieszczać je z innymi roślinami, dla których stanowi tło. Można także sadzić je pojedynczo. Pędy nadają się na kwiat cięty.

Parzydło – wymagania i rozmnażanie

Jest rośliną mało wymagającą. Gleba powinna być umiarkowanie wilgotna, próchnicza, żyzna. Najlepiej rośnie na stanowisku półcienistym. Parzydło rozmnaża się przez nasiona bądź podział kęp jesienią (ewentualnie wiosną). Rośliny sadzi się w rozstawie 60 x 50 cm.

Wilgotność gleby średnio wilgotna
Roślina ozdobna z liści/igieł
Stanowisko półcieniste
Roślina ozdobna z kwiatów
Wysokość do 2 m
Kategoria Byliny
Termin kwitnienia VI - VII
Zimozielone Nie
Barwa kwiatów biała
Podlewanie średnio
Barwa liści/igieł zielona
Pokrój wzniesiony
Pokrój kępiasty