Aksamitka rozpierzchła - Tagetes patula

2022-03-25 14:22

Aksamitka rozpierzchła jest rośliną jednoroczną z rodziny astrowatych (Asteraceae). Pochodzi z Ameryki.

Aksamitka rozpierzchła
Autor: photos.com Aksamitka rozpierzchła

Spis treści

  1. Aksamitka opis
  2. Aksamitka rozpierzchła odmiany
  3. Aksamitka rozmnażanie

Aksamitka opis

Osiąga od 20 do 60 cm wysokości. Łodyga jest rozgałęziona od samego dołu. Liście charakteryzują się intensywnym zapachem (można także kupić odmiany bezwonne). Aksamitka rozpierzchła kwitnie od VII do późnej jesieni. Jej kwiaty mają średnicę 4–6 cm, są języczkowate i dwubarwne: złotożółte z purpurową plamką u nasady lub ciemnobrunatne z żółtym brzegiem. Koszyczki kwiatowe osadzone pojedynczo na szypułkach.

Poznaj inne gatunki aksamitek:

Aksamitka rozpierzchła odmiany

W uprawie znajdują się głównie odmiany niskie (20–35 cm wysokości). Ze względu na budowę koszyczków kwiatowych i wysokość roślin można je podzielić na grupy:

I. Odmiany o koszyczkach pojedynczych. Kwiaty języczkowe osadzone są na jednym okółku, a środek koszyczka zajmują kwiaty rurkowe mniej lub więcej rozwinięte.

II. Odmiany o koszyczkach pełnych. Wśród nich wyróżnia się aksamitki o koszyczkach typu koronowego (kwiaty języczkowe osadzone w jednym okółku, natomiast środek koszyczka zajmują silnie wydłużone, rozrośnięte kwiaty rurkowe) oraz aksamitki o koszyczkach typu goździkowego (koszyczki składają się prawie wyłącznie z kwiatów języczkowych ułożonych dachówkowato, często podwiniętych, o brzegach falistych lub fryzowanych).

Aksamitki nie są wymagające co do gleby. Lubią stanowiska słoneczne, ale dobrze rosną także w półcieniu. Są wyjątkowo odporne i wytrzymałe na suszę. Stosuje się je jako rośliny rabatowe i kwietnikowe, ale na kwiat cięty również i do obsadzania pojemników oraz skrzynek balkonowych.

Aksamitka rozmnażanie

Aksamitkę tę rozmnaża się przez nasiona wysiewane do zimnego inspektu na początku kwietnia. Ze względu na wrażliwość rośliny na wiosenne przymrozki na miejsce stałe rośliny wysadza się po 15. maja.

Stanowisko słoneczne
Stanowisko półcieniste
Wilgotność gleby sucha
Roślina ozdobna z kwiatów
Kategoria Jednoroczne i dwuletnie
Termin kwitnienia VII - X
Wysokość 20 cm - 60 cm
Zimozielone Nie
Podlewanie mało
Barwa liści/igieł zielona
Barwa kwiatów pomarańczowa
Barwa kwiatów żółta
Pokrój kępiasty
Pokrój zwarty
Różaneczniki, azalie, rododendrony. Rośliny do ogrodu.