Aksamitka wyniosła - Tagetes erecta

2020-07-16 15:59

Aksamitka wyniosła jest jednoroczną rośliną z rodziny astrowatych (Asteraceae). Osiąga od 20 do 80 cm wysokości. Jej wzniesiona łodyga jest silnie rozgałęziona, liście są ustawione naprzeciwlegle, charakteryzują się intensywnym zapachem (można też kupić odmiany bezwonne).

Aksamitka wzniesiona
Autor: photos.com Aksamitka wzniesiona

Aksamitka wyniosła kwitnie od VII do późnej jesieni. Koszyczki kwiatowe barwy od żółtej po intensywnie pomarańczową, osadzone są pojedynczo na szczytach pędów i mają nawet do 15 cm średnicy.

Aksamitki o koszyczkach pełnych dzielą się na wysokie i niskie (karłowe).

  • Aksamitki wysokie mają 60–80 cm wysokości, nadają się do cięcia. Wśród nich wyróżnia się odmiany o koszyczkach typu goździkowego (koszyczek składa się prawie wyłącznie z kwiatów języczkowych o budowie luźnej – kwiaty języczkowe o łatkach lekko falistych lub zbitej – kwiaty języczkowe o łatkach silnie falistych, z brzegami fryzowanymi). Odmiany o koszyczkach typu chryzantemowego – koszyczki składają się wyłącznie z kwiatów rurkowych, silnie wydłużonych i rozwiniętych.
  • Aksamitki karłowe osiągają 20–30 cm wysokości, mają zwarty pokrój, nadają się na kwietniki i obwódki. Wśród nich można wyróżnić odmiany o koszyczkach typu koronowego (koszyczki składają się z kwiatów języczkowych osadzonych w jednym, brzeżnym okółku, środek kwiatostanu zajmują silnie wydłużone i rozwinięte kwiaty rurkowe) oraz odmiany o koszyczkach typu chryzantemowego (koszyczki składają się wyłącznie z rozwiniętych kwiatów rurkowych).

Aksamitki nie są wymagające, co do gleby. Lubią słoneczne stanowiska, ale dobrze rosną też w półcieniu. Są bardzo wytrzymałe na suszę.Stosuje się je jako rośliny rabatowe i kwietnikowe, na kwiat cięty, do obsadzania skrzynek balkonowych oraz pojemników.Rozmnaża się je przez nasiona wysiewane do zimnego inspektu na początku kwietnia. Ze względu na wrażliwość rośliny na wiosenne przymrozki, na miejsce stałe wysadza się rośliny po 15 V.

Stanowisko słoneczne
Roślina ozdobna z liści/igieł
Wilgotność gleby sucha
Roślina ozdobna z kwiatów
Kategoria Jednoroczne i dwuletnie
Termin kwitnienia VII - X
Wysokość 20 cm - 70 cm
Zimozielone Nie
Podlewanie mało
Barwa liści/igieł zielona
Barwa kwiatów pomarańczowa
Barwa kwiatów żółta
Pokrój wzniesiony
Nasi Partnerzy polecają