Aksamitka wąskolistna - Tagetes tenuifolia

2020-07-16 15:59 Agnieszka Mike-Jeziorska
Aksamitka wąskolistna
Autor: Agnieszka Mike-Jeziorska Aksamitka wąskolistna

Aksamitka wąskolistna (ang. french marigold) jest rośliną jednoroczną z rodziny astrowatych (Asteraceae). Pochodzi z Meksyku i północnej części Ameryki Południowej.

Aksamitka wąskolistna - opis

Roślina charakteryzuje się delikatnym, choć zwartym, kępiastym pokrojem. Osiąga od 15 do 30 cm wysokości. Łodyga jest silnie rozgałęziona od samej nasady. Liście bardzo drobne, silnie powcinane, wąskie, o intensywnym, charakterystycznym zapachu. Aksamitka wąskolistna kwitnie od lipca do późnej jesieni. Jej drobne kwiaty osiągają średnicę około 2 cm, są języczkowe, przybierają barwy od  jasnożółtej do ciemnopomarańczowej, bywają dwubarwne. Koszyczki kwiatowe są osadzone pojedynczo na szypułkach.

Aksamitka wąskolistna - wymagania

Aksamitki nie są wymagające co do gleby, choć jeśli zapewnimy im żyzne, przepuszczalne podłoże - odwdzięczą nam się bujnym wzrostem. Lubią stanowiska słoneczne, ale dobrze rosną także w półcieniu. Są wyjątkowo odporne i wytrzymałe na suszę. Nawozić je należy nawozami z niewielką ilością azotu, gdyż obfite nawożenie azotowe powoduje bujny wzrost rośliny, ale słabe jej kwitnienie.

Aksamitka wąskolistna - zastosowanie

Stosuje się je jako rośliny rabatowe i kwietnikowe, nadaje się też na kwiat cięty również i do obsadzania pojemników oraz skrzynek balkonowych.Aksamitkę tę rozmnaża się przez wysiew nasion na początku kwietnia. Ze względu na wrażliwość rośliny na wiosenne przymrozki na miejsce stałe rośliny wysadza się po 15. maja.

Stanowisko słoneczne
Roślina ozdobna z liści/igieł
Stanowisko półcieniste
Wilgotność gleby sucha
Roślina ozdobna z kwiatów
Kategoria Jednoroczne i dwuletnie
Termin kwitnienia VII - X
Zimozielone Nie
Wysokość 15 cm - 30 cm
Podlewanie mało
Barwa liści/igieł zielona
Barwa kwiatów pomarańczowa
Barwa kwiatów żółta
Pokrój kępiasty
Pokrój zwarty

NOWY NUMER

Maj w M jak Mieszkanie wabi kolorami i zachęca do zmian w domu. Prezentuje piękne przedmioty i aranżacje w pastelowych odcieniach różu, błękitu, żółtego i zieleni.

Kup dostęp od 1 zł
M jak Mieszkanie - Maj 2021