Pokój dzienny: aranżacja strefy wypoczynkowej

2014-10-14 19:01

Pokój dzienny, czyli centralne pomieszczenie każdego mieszkania. O miano serca domu bardzo często konkuruje z kuchnią. Jednak to on jako główne miejsce wypoczynku i spędzania wolnego czasu, wychodzi na prowadzenie w projekcie wnętrz. Jak urządzić strefę wypoczynkową w pokoju dziennym? Jakie meble wypoczynkowe wybrać?

Spis treści

  1. Pokój dzienny: centrum projektu wnętrz
  2. Strefa wypoczynkowa w pokoju dziennym: prywatność czy otwartość?
  3. Pokój dzienny: aranżacja strefy wypoczynkowej

Pokój dzienny należy do najbardziej reprezentatywnych wnętrz mieszkania. Choć o miano serca przestrzeni mieszkalnej nie raz przyszło mu konkurować z kuchnią, wciąż pozostaje on na prowadzeniu w projekcie wnętrz, kreując się na miejsce, w którym spędzamy najwięcej czasu każdego dnia. Pokój dzienny może pełnić wiele funkcji, jednak kluczową jego strefą wydaje się być strefa wypoczynkowa. Jak ją urządzić?

Pokój dzienny: centrum projektu wnętrz

Pokój dzienny to specyficzne miejsce. Z jednej strony, niezwykle prywatne i indywidualne, z drugiej – pokój gościnny i przestrzeń najbardziej reprezentatywna. To w nim przyjmujemy gości i spędzamy miłe wieczory w gronie przyjaciół. Jednocześnie pozostaje on wnętrzem, w którym zaszywamy się wraz z rodziną w leniwe popołudnia czy relaksujemy się po ciężkim dniu z lampką wina. Z uwagi na funkcje jakie ma do spełnienia pokój dzienny, warto urządzić go tak, by był jak najbardziej estetyczny, a jednocześnie dawał poczucie pełnego komfortu.

Strefa wypoczynkowa w pokoju dziennym: prywatność czy otwartość?

Centralną i najważniejszą strefą pokoju dziennego jest oczywiście strefa wypoczynkowa. To naturalne, że jej nieodzownym elementem będą wygodne meble wypoczynkowe, które zapewnią nam optymalne warunki do relaksu. Ale co poza tym? Pamiętajmy, że aranżację strefy wypoczynkowej w pokoju dziennym warto dostosować do własnych potrzeb i oczekiwań. Urządźmy tę część wnętrza zgodnie z własnymi zainteresowaniami. Dla jednych, idealny projekt strefy wypoczynkowej ograniczy się do wygodnego fotela i telewizora, dla innych będzie to domowa biblioteczka w zasięgu ręku, a niektórych zadowoli kominek wprowadzający do wnętrza wyjątkowy klimat. Urządzając strefę wypoczynkową weźmy pod uwagę także ilość domowników. Dla klasycznego modelu rodziny 2+1 optymalny może okazać się standardowy zestaw wygodnej sofy z fotelem. Natomiast w przypadku większej rodziny, ta część pokoju dziennego zdominowana będzie właśnie przez meble wypoczynkowe. Planując ich rozmieszczenie, warto skupić meble wokół konkretnego punktu, np. wokół niewielkiego stolika kawowego czy kominka.

Pokój dzienny: aranżacja strefy wypoczynkowej

Urządzając strefę wypoczynkową pamiętajmy, że niezwykłą moc aranżacyjną mają także dodatki. Zadbajmy także o idealny oświetlenie tej strefy wnętrza, inwestując nie tylko w główne źródło światła, ale także oświetlenie dodatkowe. W doświetleniu pokoju dziennego świetnie sprawdzą się lampy podłogowe czy nastrojowe oświetlenie LED. To ono buduje klimat aranżowanej przestrzeni i pomaga nam dowolnie kreować wnętrze pokoju dziennego. Jeśli oczekujemy, że strefa wypoczynkowa będzie także miejscem dającym nam poczucie prywatności, warto zadbać o to by była ona jak najdalej odsunięta od innych części mieszkania, a przez jej powierzchnię nie przebiegały żadne szlaki komunikacyjne.