Sposób na mszyce - jak zwalczać mszyce na balkonie?

2017-11-13 17:51

Mszyce na balkonie często atakują rośliny. Podpowiadamy, jakie są sposoby na mszyce i jak zapobiegać ich pojawieniu się na roślinach balkonowych.

Spis treści

  1. Mszyce na roślinach balkonowych: groźne szkodniki
  2. Sposób na mszyce - zapobieganie
  3. Sposoby na mszyce - naturalni wrogowie mszyc
  4. Sposoby na mszyce - mechaniczne usuwanie mszyc z roślin balkonowych
  5. Co na mszyce: domowe preparaty
  6. Zobacz piękne balkonowe dekoracje w naszych galeriach!

Mszyce są polifagami, które można spotkać na większości upraw sadowniczych, warzywnych, nie pomijają również roślin balkonowych. Ofiarami mszyc padają zarówno liście, jak i kwiaty. By skutecznie zwalczyć mszyce na balkonie, należy podjąć natychmiastowe działanie. Ze względu na szybki rozwój mszyc i ich dużą liczebność te szkodniki są poważnym zagrożeniem dla roślin na balkonie.

Mszyce na roślinach balkonowych: groźne szkodniki

Mszyce wysysają sok z komórek roślinnych, doprowadzając do deformacji liści i uszkodzenia pąków kwiatowych. Mszyce ataktują szczególnie delikatne, młodziutkie wierzchołki pędów, które zjadają jako pierwsze, a potem resztę rośliny. W miejscach żerowania mszyc na roślinach można znaleźć spadź (kleista substancja). Hamuje ona proces fotosyntezy, doprowadzając do skręcania liści. Również w jej obrębie rozwijają się choroby grzybowe, powodując kolejne zniszczenia. Dodatkowo mszyce podczas żerowania przenoszą choroby wirusowe na roślinę.

Sposób na mszyce - zapobieganie

Najlepszym sposobem na pozbycie się mszyc jest szybka reakcja. Czy możemy zapobiegać pojawieniu się mszyc na naszym balkonie? Zachęcamy do posadzenia wśród kwiatów roślin odstraszających mszyce, do których należą: mięta, melisa, czosnek i cebula. Nie zaszkodzi posadzić nasturcji i pokrzywy, które przyciągają owady jak pułapki. Zaatakowane przez mszyce rośliny na balkonie należy usunąć. W ten sposób połączymy przyjemne z pożyteczne, tworząc miniogródek ziołowy.

Sposoby na mszyce - naturalni wrogowie mszyc

Na niewielkiej powierzchni, jaką jest nasz balkon, warto zdobyć się na pewien wysiłek i dostarczyć naturalnych wrogów mszyc, do których zalicza się biedronka, pryszczarek mszycojad, osiec mszycowy, mszycasz szklarniowy. Możemy zapytać w centrach ogrodniczych, czy są dostępne w sprzedaży, lub pozbierać podczas spaceru dobrze znane biedronki.

Sprawdź też:

..  Jakie rośliny posadzić w skrzynkach na balkonie? >>>

..  Najlepsze kwiaty na balkon >>>

..  20 pomysłów na piękny mały balkon w bloku >>>

Sposoby na mszyce - mechaniczne usuwanie mszyc z roślin balkonowych

Najprostsze i skuteczne jest usuwanie mszyc w sposób mechaniczny, zbierając je i zgniatając ręcznie. Mszyce możemy wypłukać, zanurzając rośliny w wodzie. Zabieg należy powtórzyć w momencie wyklucia się kolejnego pokolenia mszyc po 7-10 dniach. 

Co na mszyce: domowe preparaty

Do preparatów na mszyce, które sami możemy przygotować, należy wyciąg z czosnku, zaleca się go stosować 2-4 opryski co 7 dni. Warto do zwalczania mszyc przygotować też wyciąg z pokrzywy i skrzypu. Rośliny zalewamy zimną wodą, po 24 godzinach możemy dodać mydło potasowe, który zwiększy przyczepność substancji,  i opryskujemy zaatakowaną przez mszyce roślinę. Bezpieczny dla ludzi będzie też gotowy preparat na mszyce przygotowany na bazie wyciągu z glonów. Wszystkie opryski roślin balkonowych zaatakowanych przez mszyce wykonujemy rano lub wieczorem, gdy jest sucho. Przy stosowaniu środków chemicznych na mszyce, których w tak bliskim sąsiedztwie ludzi lepiej jest zaniechać, trzeba zachować szczególną ostrożność.

Zobacz piękne balkonowe dekoracje w naszych galeriach!

Jak udekorować balkon? Poszukaj inspiracji w naszych galeriach zdjęć. Rośliny warto zestawiać z innymi ozdobami - najlepiej w rytm zmieniających się pór roku.

Mszyce, nornice i krety w ogrodzie. Jak się ich pozbyć?
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE