Szkodniki roślin balkonowych. Objawy i zwalczanie szkodników na balkonie

2018-04-22 18:01

Najczęstsze szkodniki roślin balkonowych to mszyce, przędziorki, wciornastki, mączlik szklarniowy. Poznaj objawy żerowania i sposoby zwalczania szkodników roślin balkonowych.

Rośliny na balkonie przede wszystkim mają spełniać funkcję dekoracyjną. Chcemy, aby wyglądały pięknie jak najdłużej. Niestety, pomimo właściwej pielęgnacji i naszych usilnych starań, często tracą swój atrakcyjny wygląd pod wpływem ataków szkodników. Rośliny na balkonie często atakowane są przez szkodniki. Wyjaśniamy jakie są objawy i sposoby zwalczania najczęściej występujących szkodników roślin balkonowych.

Szkodniki roślin balkonowych - mszyce

Do najpopularniejszych szkodników roślin balkonowych należą mszyce,  posiadające ssący aparat gębowy, którym wysysają sok z liści. W efekcie liście zwijają się i zasychają. Rośliny żółkną, ich wzrost zostaje zahamowany i z czasem zamierają. Mszyce są również wektorami groźnych dla roślin chorób wirusowych. Dodatkowo na spadzi, którą wydzielają, rozwijają się infekcje grzybowe. Do najskuteczniejszych metod zwalczania mszyc należą opryski. Najlepiej  do tego zastosować mydło potasowe o zapachu czosnku lub preparaty, których substancją aktywną jest wyciąg z glonów. Przy niewielkich ilościach, owady można usunąć ręcznie. Jeżeli nie możemy sobie poradzić to są jeszcze odpowiednie środki chemiczne, do zwalczania mszyc, które jednak na małych powierzchniach, jak balkon, nie są zalecane.

>>Przeczytaj też: Sposób na mszyce - jak zwalczać mszyce na balkonie?

Zwalczanie przędziorka - groźnego szkodnika kwiatów doniczkowych

Kolejnym popularnym szkodnikiem roślin balkonowych są przędziorki, nazywane również czerwonymi pajączkami. Przędziorki można spotkać na spodniej stronie liści roślin balkonowych, a na wierzchniej, w miejscu ich żerowania, pojawiają się żółtawe plamy, rozszerzające się na całą powierzchnię liści, które zasychają i opadają. Na zaatakowanych przez te szkodniki roślinach rozkwita mało kwiatów, a wzrost rośliny zostaje zahamowany. Dobrze widocznym objawem bytowania przędziorka jest delikatna pajęczynka na roślinie. W zwalczaniu przędziorka, który najlepiej rozwija się gdy jest suche powietrze i wysokie temperatury, skuteczne jest systematyczne zraszanie roślin na balkonie. Podobnie jak przy zwalczaniu mszyc, można zastosować mydło potasowe, jak i preparat na bazie wyciągu z glonu.

Szkodniki roślin balkonowych - wciornastki

Innym szkodnikiem ataktującym rośliny na balkonie są wciornastki. Bytowanie wciornastków można zobaczyć na kwiatach i liściach roślin balkonowych, gdzie pojawiają się nieregularne plamy ze skorkowaciałą powierzchnią. Z czasem te szkodniki powodują obumieranie i zasychanie organów. By się upewnić czy to rzeczywiście wciornastki, możemy potrząsnąć rośliną, z której na białą kartkę spadają ruchliwe 1-2 mm owady, o kształcie przecinka. By się ich pozbyć wciornastków z roślin na balkonie należy usunąć porażone części roślin lub zastosować środki chemiczne.

Szkodniki roślin balkonowych - mączlik szklarniowy

Groźnym szkodnikiem na naszym balkonie jest mączlik szklarniowy, mały uskrzydlony owad, który wysysa sok z roślin. Na liściach pojawiają się małe plamki, które powiększają się,  powodują ich zasychanie i opadanie. Do zwalczania tych szkodników roślin na balkonie można zastosować żółte tablice lepowe, mydło potasowe o zapachu czosnku, wyciąg z glonów lub środki chemiczne.

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE