Urządzasz balkon i taras? 10 hitów, które musisz mieć!

2017-04-18 10:27

Urządzanie balkonu i tarasu przed nadchodzącym sezonem nie jest trudne! Aby taras i balkon spełniały funkcję zielonego salonu, musimy wyposażyć je w kilka niezbędnych rzeczy. Poznaj 10 hitów, które powinny znaleźć się na twoim balkonie i tarasie w tym roku!

Spis treści

  1. 1. Składane meble na balkon i taras
  2. 2. Osłona na balustradę – parawan balkonowy
  3. 3. Skrzynki balkonowe do posadzenie roślin sezonowych
  4. 4. Wysokie donice z drugim dnem
  5. 5. Wiszący fotel na balkon i taras
  6. 6. Wykładzina imitująca trawę na podłogę balkonu i tarasu
  7. 7. Skrzynia z kratką dla pnączy balkonowych
  8. 8. Lampa podłogowa na baterie
  9. 9. Miękkie poduszki na krzesła, fotele i ławy
  10. 10.Wiszące kosze wiklinowe do kwiatów balkonowych

Wiosną, gdy przyroda budzi się do życia, a w ogrodach pojawiają się pierwsze kwiaty, zaczynamy zastanowiać się, jak urządzić balkon bądź taras. Naszym celem staje się stworzenie przytulnego zielonego salonu, wypełnionego roślinami, który zarazem będzie funkcjonalny. Dlatego w aranżacji balkonu nie może w nim zabraknąć kilka ważnych elementów. Poznaj 10 hitów niezbędnych do aranżacji balkonu czy tarasu w tym roku!

1. Składane meble na balkon i taras

Wiosną, latem i wczesną jesienią spędzamy na balkonie i tarasie dużo czasu, najczęściej wypoczywając, ale także spożywając posiłki. Dlatego potrzebne są meble ogrodowe: stoły, krzesła, fotele, ławy czy leżaki. Dobieramy je przede wszystkim biorąc pod uwagę wielkość powierzchni, którą chcemy zagospodarować.Na małe i średnie balkony wybierzmy w tym sezonie meble składane, które zajmują niewiele miejsca, a do tego w okresie, gdy z nich nie korzystamy, możemy je złożyć!

2. Osłona na balustradę – parawan balkonowy

Dla osób mieszkających w bloku balkon pełni funkcję ogrodu. Spędzając w nim wolny czas, chcielibyśmy czuć się swobodnie. Często jednak balustrada balkonu jest na tyle ażurowa, że nie zasłania wnętrza przed oczami sąsiadów. Mało pomocne są także rośliny, które rosną w zawieszonych na balustradzie skrzynkach balkonowych. Jednym z najpopularniejszych sposobów zasłonięcia balustrady jest przymocowanie do niej maty z wikliny. Innym pomysłem jest zastosowanie parawanu balkonowego wykonanego z poliestru, który nie tylko osłania przed wiatrem i słońcem, ale także zapewnia prywatność na balkonie.

3. Skrzynki balkonowe do posadzenie roślin sezonowych

Na balkonie lub tarasie rośliny sezonowe najczęściej sadzimy w skrzynkach balkonowych, zawieszanych na balustradach, ustawianych na posadzce lub parapecie zewnętrznym. Dobierając skrzynki balkonowe koniecznie musimy wziąć pod uwagę ich rozmiary, by dopasować nie tylko do wielkości balkonu czy tarasu, ale także do rozmiarów roślin, które w nim posadzimy. Hitem tego sezonu będą skrzynki z systemem nawadniania, dzięki którym pielęgnacja roślin balkonowych będzie ułatwiona. Teraz już kwiaty na balkonie nie będą cierpieć z powodu suszy.

4. Wysokie donice z drugim dnem

Do uprawy kwiatów sezonowych, pnączy, bylin i iglaków na balkonie czy tarasie obok skrzynek balkonowych wykorzystujemy również doniczki. Często jedynym miejscem, gdzie możemy ustawić pojemniki z roślinami jest posadzka. Ale tam rośliny niestety nie są odpowiednio wyeksponowane. Nie możemy podziwiać ich piękna w całej okazałości, ponieważ zazwyczaj patrzymy na nie z góry. Doskonałym pomysłem na zaradzenie tej sytuacji jest wykorzystanie wysokich donic, które mają zamontowane drugie dno zazwyczaj około 2/3 wysokości mierząc od dołu. Dzięki temu rozwiązaniu, choć donice stoją na podłodze tarasu bądź balkonu, to rosnące w nich kwiaty znajdują się znacznie wyżej niż w standardowych pojemnikach i możemy je oglądać także z boku.

5. Wiszący fotel na balkon i taras

Balkon i taras to miejsca przeznaczone do odpoczynku wśród bujnie kwitnącej roślinności. Dlatego nie może tam zabraknąć mebli do wygodnego siedzenia. Nie muszą to być jednak standardowe fotele czy leżaki ogrodowe. W tym sezonie pokuśmy się na zakup wiszącego fotela. Nawet na niezbyt dużym balkonie powinien się zmieścić. Do wyboru mamy wiszące fotele mocowane do sufitu bądź wsparte na solidnej podstawie.

6. Wykładzina imitująca trawę na podłogę balkonu i tarasu

Najczęściej do wykończenia nawierzchni tarasu czy balkonu wykorzystujemy mrozoodporne płytki ceramiczne. To rozwiązanie praktyczne i zarazem estetyczne. W tym roku spróbujmy wyczarować zieloną murawę! Ponieważ trudno założyć na balkonie bądź tarasie prawdziwy trawnik, wykorzystajmy do stworzenia zielonej nawierzchni wykładzinę imitującą trawę. Poczujemy się, jak w prawdziwym ogrodzie!

7. Skrzynia z kratką dla pnączy balkonowych

Pnącza to rośliny, które znakomicie sprawdzają się na balkonie – szybko rosną tworząc naturalny zielony parawan. Rośliny pnące potrzebują jednak odpowiedniej konstrukcji, po której mogłyby się wspinać. Taką podporą może być na przykład drewniana kratka umocowana blisko pojemnika z rośliną. Super propozycją na ten sezon jest produkt 2 w 1: kratka połączona ze skrzynią, w której sadzimy pnącza. Niewątpliwą zaletą tego produktu jest możliwość przestawiania rośliny w dowolne miejsce – podpora „wędruje” razem z pnączem!

8. Lampa podłogowa na baterie

Przy urządzaniu balkonu czy tarasu, nie należy zapominać o oświetleniu. Jest ono potrzebne, by można było korzystać z zielonego salonu także po zmroku. W tym roku postawmy na lampy zasilane panelami słonecznymi. Można je ustawić w dowolnym miejscu nie potykając się o przewody. Taką lampą można oświetlić nawet najciemniejszy zakątek!

9. Miękkie poduszki na krzesła, fotele i ławy

Niezbędnym dodatkiem do mebli są poduszki. Powinny być one dopasowane kolorystycznie do wystroju balkonu czy tarasu, również do elewacji domu czy bloku mieszkalnego. W tym roku postawmy na poduszki bardzo miękkie, w które wręcz „będziemy się zapadać”. Pamiętajmy, że najlepiej gdy będą uszyte z materiałów łatwych do prania.

10.Wiszące kosze wiklinowe do kwiatów balkonowych

Rośliny balkonowe o zwisającym pokroju najlepiej prezentują się w wiszących pojemnikach. Tym razem bądźmy ekologiczni i wybierzmy do takich kwiatów wiszące wiklinowe kosze. Oferta rynkowa tych produktów jest bogata – do wyboru mamy nie tylko kosze w różnych rozmiarach, ale także w różnych kolorach (wiklina może być naturalnego koloru bądź barwiona).

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE