Co na podłogę na balkonie? Może sztuczna trawa? Jak położyć sztuczną trawę na balkonie?

2024-04-04 13:50

Sztuczna trawa na balkon to pomysł na wykończenie posadzki. Jest miła dla oka i dla stopy, a w dodatku odporna na działanie czynników atmosferycznych. Jakie zalety, a jakie wady ma sztuczna trawa na balkonie?

Spis treści

 1. Sztuczna trawa na balkon — zalety
 2. Z czego wykonuje się sztuczną trawę na balkon?
 3. Jak dbać o sztuczną trawę na balkonie?
 4. Ile kosztuje sztuczna trawa na balkon?
 5. Jak położyć sztuczną trawę na balkonie?
 6. Sztuczna trawa na balkon - inspiracje
 7. Podłoga na balkon w bloku. Co najlepiej położyć na podłogę na balkonie?

Sztuczna trawa na balkon — zalety

Sztuczna trawa na balkonie to rodzaj wykładziny, który do złudzenia przypomina prawdziwą trawę. Ale ma kilka zalet, jakich nie ma naturalna trawa rosnąca w naszych ogródkach:

 • Można ją położyć na balkonie lub tarasie, czego nie zrobimy z prawdziwym trawnikiem
 • Jest odporna na działanie słońca – sztuczna trawa na balkonie nie płowieje ani nie zmienia koloru pod wpływem działania promieni UV
 • Dobrze znosi deszcz – nie musimy martwić się, że będziemy mieli błoto zamiast trawnika
 • Nie szkodzi jej mróz – nie trzeba jej zwijać na zimę
 • Jest odporna na wycieranie 
 • Nie wymaga podlewania
 • Bywa miękka i przyjemna w dotyku

Z czego wykonuje się sztuczną trawę na balkon?

Sztuczna trawa produkowana jest z tworzywa sztucznego, dzięki czemu jest odporna na działanie czynników atmosferycznych. Co ciekawe, robi się ją na krosnach podobnych do tych, na których wytwarza się dywany.

Trawy mają różne przebarwienie i kształt – mogą przypominać te z wypielęgnowanych ogrodów lub dziko rosnące na łąkach. Mogą być soczystozielone, żółtawe lub wręcz butelkowe. W sklepach są też trawy… kolorowe.

Sztuczna trawa na balkonie
Autor: materiał prasowy Leroy Merlin Na zdj. sztuczna trawa na balkon Verona, lerymerlin.pl.

Jak dbać o sztuczną trawę na balkonie?

Sztuczna trawa na balkonie nie wymaga specjalistycznej pielęgnacji. Jest prosta w utrzymaniu – co jakiś czas należy odkurzyć, można też umyć ją wodą i szczotką z twardym włsoiem, dzięki czemu zachowa swój nieskazitelny wygląd na dłużej.

Ile kosztuje sztuczna trawa na balkon?

Sztuczna trawa na balkon to stosunkowo nieduży wydatek. Metr kwadratowy trawy o szerokości 4 m kosztuje od 85 złotych w górę. Trawę kupimy w popularnych marketach budowlanych i w sklepach internetowych.

Jak położyć sztuczną trawę na balkonie?

Sztuczną trawę w łatwy sposób możemy samodzielnie położyć na balkonie. Sztuczna trawa na balkon i taras sprzedawana jest w rolkach – wystarczy dociąć ją do interesującego nas rozmiaru. Jeśli mamy duży balkon, będziemy potrzebowali kilku (dwóch, trzech) rolek trawy. W takiej sytuacji rulony należy połączyć ze sobą pasami fizeliny.

Trawę wystarczy przyciąć i położyć na podłodze, można ją też przykleić do podłoża – będziemy mieli pewność, że nie zerwie jej wiatr ani że trawa nie będzie się przesuwać. Najlepiej kupić do tego specjalny klej do sztucznej trawy.

Sztuczna trawa na balkon - inspiracje

Sztuczna trawa świetnie współgra z osłonami balkonowymi wykonanymi z tworzyw naturalnych: wikliny czy bambusa. W szybki sposób tworzy na balkonie zaciszną enklawę, w której chce się wypoczywać. Stanowi również doskonałe tło dla roślin zdobiących nasze balkony.

Doskonale łączy się z rattanowymi, drewnianymi meblami ogrodowymi, ale też metalowymi i plastikowymi w kolorze. Świetnie wyglądają przy niej również białe zasłony tarasowe.

Sztuczną trawę możemy również położyć na części powierzchni balkonu, żeby wyznaczyć oddzielną część jadalnianą i wypoczynkową. To rozwiązanie sprawdzi się na większych balkonach i na tarasach.

Podłoga na balkon w bloku. Co najlepiej położyć na podłogę na balkonie?