Nowoczesne płytki na balkon: tanie, drewnopodobne, gres. Co położyć na stare płytki na balkonie?

2024-06-05 8:53

Dobór odpowiednich płytek na balkon to bardzo istotna kwestia, jeżeli chcemy się nimi cieszyć przez długie lata. Jakie są rodzaje płytek balkonowych? Jakie płytki nadają się na balkon? Co położyć na stare płytki na balkonie? Odpowiedzi znajdziesz w naszym poradniku.

Spis treści

  1. Jakie płytki nadają się na balkon? 
  2. Nowoczesne płytki balkonowe
  3. Co położyć na stare płytki na balkonie?
  4. Nowoczesne płytki na balkon. Inspiracje
  5. Czym wyłożyć balkon? Tania podłoga na balkonie

Jakie płytki nadają się na balkon? 

Przede wszystkim płytki na balkon muszą spełniać określone kryteria techniczne:

  • Mrozoodporność – jeżeli płytki na taras nie będą mrozoodporne, szybko zaczną niszczeć i odchodzić od podłoża. To jednak nie wszystko. Warto wybierać płytki o niskiej porowatości – dzięki temu woda nie będzie wnikać w głąb materiału.
  • Ścieralność – rekomenduje się, by wybierać płytki o 4 lub 5 klasie ścieralność (minimum to 3. klasa).
  • Antypoślizgowość – najmniejszym oznaczeniem będzie R10, ale lepiej wybierać wyższe parametry, bo to gwarancja naszego bezpieczeństwa.
  • Nasiąkliwość – dopuszcza się maksymalnie 3-procentową nasiąkliwość. Im wyższa wartość, tym większe ryzyko, że płytki na tarasie będą pękać.
  • Dodatkowo warto również zwrócić uwagę na to, jaką grubość mają płytki na tarasy. Im wyższy parametr, tym lepiej – będą bardziej trwałe i odporne. Twardość płytek określamy w skali Mohsa, która ma 10 punktów. Najlepiej wybrać płytki na balkon o wartości minimum 7.

Klasy ścieralności płytek i skala Mohsa – poznaj te parametry

Nowoczesne płytki balkonowe

Wykańczając balkon, już na etapie planowania powinniśmy uwzględnić grubość i wielkość płytek – między innymi po to, aby wysokość podłoża była jednakowa zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz. Standardowe modele płytek na balkon to 30x30 cm, coraz większą popularnością cieszą się też płytki wielkoformatowe: 120x20 cm. Aby duże płytki były mniej podatne na uszkodzenia, trzeba wybrać naprawdę solidny materiał.

Pamiętajmy, że estetyka wykonania płytek na balkon musi się łączyć z funkcjonalnością. Najlepiej te funkcje spełnia gres. Charakteryzuje się dużą trwałością i niską nasiąkliwością (mniej niż 0,1%). To również płytki o niskiej porowatości, dlatego idealnie zdadzą egzamin nawet przy bardzo niskich temperaturach. Dodatkowo są bardzo odporne na zabrudzenia.

Co ciekawe, gres ma różne sposoby wykończenia, dlatego można z niego stworzyć płytki tarasowe drewnopodobne, imitujące beton lub marmur. Na rynku znajdziemy płytki gresowe na balkon o różnej grubości, z czego największym powodzeniem cieszą się 6-10 mm.

Na balkonie możesz też położyć płytki granitowe. Są bardzo wytrzymałe, pięknie się prezentują. Minusem jest wysoka cena – ok. 120 zł za metr kwadratowy.

Co położyć na stare płytki na balkonie?

Ciekawym pomysłem na trwałą i ładną podłogę na balkonie będą też płytki balkonowe drewniane, które od kilku sezonów są wielkim przebojem. Nie wymagają specjalnego podłoża (można je kłaść na starych płytkach), są bardzo proste w montażu (bez żadnego kleju). Drewno zastosowane w płytkach jest mocno zaimpregnowane, dlatego będzie odporne na wszelkie warunki atmosferyczne. Dodatkowo podwyższenia, na których zamontowane są kafelki, znakomicie odprowadzają wodę.

Pamiętajmy, że o wyborze płytek na taras powinna decydować ich funkcjonalność i jakość, a nie wyłącznie cena

Nowoczesne płytki na balkon. Inspiracje

Czym wyłożyć balkon? Tania podłoga na balkonie

Balkon - najlepszy salon pod słońcem