Tania podłoga na balkon - podest drewniany. Układanie, krok po kroku

2024-06-14 22:39

Podłoga na balkonie powinna być wytrzymała i odporna na wilgoć. A co jeśli marzy się nam drewniany parkiet? Czy to w ogóle możliwe? Zamiast wydawać fortunę na drewno egzotyczne, warto rozważyć zakup podestu drewnianego. Sprawdzamy, dlaczego warto wybrać drewniany podest na balkon i jak go samemu ułożyć.

Spis treści

  1. Podłoga na balkonie w bloku
  2. Podest drewniany na balkon, tarasowy
  3. Jak ułożyć drewnianą podłogę na balkonie? Instrukcja krok po kroku
  4. Podest drewniany na balkonie - jak ułożyć? Krok po kroku, zdjęcia
  5. Tania podłoga na balkonie. Pomysły na podłogę na balkon w bloku

Podłoga na balkonie w bloku

Drewno na balkonie czy tarasie może nie być pierwszym wyborem, gdy myślimy o posadzce. Zazwyczaj obawiamy się, że trudne warunki i duża wilgotność negatywnie wpłyną na stan i wygląd drewnianej podłogi na balkonie - i słusznie. Niezabezpieczone chemicznie deski szybko wchłoną wilgoć i sprawią, że podłoga na balkonie i tarasie szybciej zniszczeje. Inną opcją jest wybór egzotycznych gatunków drewna, jak na przykład teak (dąb indyjski) czy bankirai - ale musimy liczyć się z tym, że tego typu podłoga balkonowa będzie bardzo droga. 

Czy w takim razie powinniśmy pożegnać się z marzeniem o drewniej podłodze na balkonie i tarasie? Niekoniecznie! Alternatywą dla drogich gatunków egzotycznych jest tzw. termodrewno. Tego typu powierzchnie drewniane powstają przez poddawanie drewna działaniu gorącej pary i ciśnieniu. Również efektywną metodą jest OHT (Oil Heat Treatment), gdzie zamiast pary wodnej stosuje się gorący olej rzepakowy, który wnikając w drewno, zmienia jego strukturę i uodparnia na pleśń, gnicie, a także pęcznienie (jest ono zminimalizowane). 

Podest drewniany na balkon, tarasowy

Podesty drewniane to stosunkowo tania opcja na balkony i tarasy (zwłaszcza gdy porównamy je z posadzkami z gatunków egzotycznych). Ich forma (gotowe panele) sprawia, że można je kłaść bezpośrednio na stare płytki, a sam montaż nie jest ani trudny, ani czasochłonny. W zależności od sposobu ułożenia podestów możemy osiągnąć jednolity wygląd – wszystkie elementy podestu ułożone w tę samą stronę lub aranżację dynamiczną – układając podesty drewniane na podłodze balkonu raz wzdłuż, raz w poprzek (powinna powstać szachownica).

Jak ułożyć drewnianą podłogę na balkonie? Instrukcja krok po kroku

KROK 1: Układanie podestów drewnianych na podłodze balkonu zaczynamy w rogu, który jest idealnie prostokątny (kąt ma dokładnie 90 stopni). Podesty drewniane będą dociskane jeden do drugiego tak, by ściśle do siebie przylegały. W ten sposób unieruchamiają się one nawzajem i nie będą się przesuwać na podłodze na balkonie. 

KROK 2: Od ostatniego całego podestu odmierzamy potrzebną długość.

KROK 3: Podesty znajdujące się  na zewnątrz (na brzegach balkonu) dopasowujemy do potrzebnego wymiaru, docinając je wyrzynarką do drzewa. By przycięte brzegi i kanty były gładkie, użyjmy bloku i papieru ściernego (120). Podesty drewniane, które są położone wzdłuż trochę trudniej dopasować. Aby je dociąć, należy odkręcić listewkę przymocowaną po spodniej stronie płytki.

KROK 4: Po odmierzeniu odpowiedniej długości, na jaką powinniśmy przyciąć wybrany podest, przesuwamy spodnią listewkę mocującą na nowe miejsce i ponownie ją przykręcamy. By odciąć zbędne fragmenty tak przygotowanego podestu, dobrze jest coś pod niego podłożyć.

KROK 5: Przycięty brzeg drewnianego podestu szlifujemy, używając również bloku i papieru ściernego. Podest układamy przyciętą stroną do ściany.

KROK 6: W rogach lub na wcięciach balkonu musimy niektóre podesty dokładnie dopasować - np. przyciąć podest, przesunąć spodnią listewkę, ale nie na całej długości. Dokładne dopasowanie drewnianego podestu jest szczególnie ważne w rogach lub wcięciach balkonu – by nie powstała zbyt duża przerwa pomiędzy płytką i ścianą balkonu.

Uwaga: jeśli korzystamy ze szlifierki, pamiętajmy, by zachować szczególną ostrożność! Podczas jej pracy powstają dodatkowe siły. Maszynę należy mocno trzymać i niezbyt mocno dociskać do szlifowanego brzegu.

Podest drewniany na balkonie - jak ułożyć? Krok po kroku, zdjęcia

Tania podłoga na balkonie. Pomysły na podłogę na balkon w bloku

#MuratorOgroduje: Renowacja mebli ogrodowych
Materiał sponsorowany
Listen on Spreaker.