Drewniana podłoga na balkonie. Jakie deski na balkon wybrać?

2017-06-30 14:57 Paweł Okołowski
balkon podłoga drewniana
Autor: Marcin Czechowicz

Drewniana podłoga na balkonie to marzenie wielu osób. Pamiętaj, że drewniana podłoga na balkonie musi sprostać wielu wymogom: być odporna na wodę, zmiany temperatury, duże nasłonecznienie. Radzimy, jakie wybrać deski na balkon i jak je pielęgnować.

Chcesz mieć przytulny balkon, marzy Ci się drewniana podłoga na balkonie? Nic nie stoi na przeszkodzie. Remont balkonu to dobry moment na wymianę podłogi. Wykończona drewnem podłoga na balkon ma nie tylko walory estetyczne, ale także użytkowe, choć jest ciepła w dotyku, w upalne dni nie parzy w stopy i amortyzuje upadki.

Kiedy się sprawdzi drewniana podłoga na balkonie 

Podłogę na balkonie można zrobić z drewnianych płytek (nazywanych też podestami) lub desek. Wybór metody zależy przede wszystkim od poziomu, na jakim znajduje się powierzchnia płyty balkonowej, na której chcemy ułożyć drewno. Drewniana podłoga na balkonie musi się bowiem znajdować na niższym poziomie niż posadzka za drzwiami balkonowymi wewnątrz mieszkania. Jeśli różnica poziomów między płytą balkonową a wyjściem z mieszkania na balkon jest większa niż 6,5 cm, możemy zdecydować się na posadzkę z desek na legarach, natomiast jeżeli jest mniejsza - musimy wybrać drewniane podesty.

Uwaga! Drewnianą podłogę na balkonie można układać tylko wtedy, gdy powierzchnia płyty balkonowej ma spadek 3%, który umożliwi odpływanie wody na zewnątrz. Ponadto, jeśli drewno ma być układane na betonowym podkładzie albo nasiąkliwych płytkach, takie podłoże na balkonie należy pokryć poliuretanową powłoką malarską. Zostanie ono wtedy zabezpieczone przed zaplamieniem garbnikami wypłukiwanymi z drewna podczas deszczu.

Zobacz też: Aranżacja balkonu w bloku - 20 pomysłów na piękny mały balkon [INSPIRACJE]>>

Drewniana podłoga na balkonie: jakie deski na balkon są najlepsze

Trudne warunki panujące na balkonie dobrze zniesie jedynie drewno o wysokiej trwałości - twarde i odporne na grzyby. Najlepiej na balkon wybrać niektóre gatunki egzotyczne: badi, bangkirai, cumaru, ipe, massaranduba i tatajuba. Nawet gdy są nieimpregnowane, nie niszczeją, a jedynie patynują - nabierają srebrnoszarej barwy. Aby ich kolor nie zmieniał się pod wpływem warunków atmosferycznych, wystarczy zabezpieczyć je olejem. Drewnianą podłogę na balkonie można ułożyć także z niektórych gatunków krajowych, np. modrzewia i dębu. Decydując się na nie, koniecznie należy je zabezpieczyć olejem. Z drewna krajowych gatunków iglastych, nawet zaimpregnowanego ciśnieniowo, można ułożyć posadzkę jedynie na balkonach, które są zadaszone. Niezależnie od gatunku drewna, to które ma być użyte na zewnątrz domu, deski na balkon muszą mieć wilgotność na poziomie 25-30% (nie powinno być zbyt suche ani zbyt mokre).

Zobacz też: Zabudowa balkonu w bloku: CENY I PORADY. Jak zabudować balkon?>>

balkon podłoga
Autor: Andrzej Szandomirski Niezabezpieczone drewno egzotyczne na balkonie pokrywa się srebrnoszarą patyną. Jeśli wolimy jego naturalny, żywy kolor, musimy je dwa razy w roku zabezpieczyć olejem.

Drewniana podłoga na balkonie z drewnianych podestów

Wykonana z nich podłoga na balkon, łącznie z elementami mocującymi, ma zaledwie 3-3,2 cm grubości. Każdy podest składa się z drewnianych klepek, które są mocowane do podkonstrukcji zrobionej z tworzywa albo drewna. Układanie podestów na balkonie jest proste - zaczepy przytwierdzone do boku każdego z nich pozwalają je ze sobą łączyć jak puzzle. Dzięki temu nie trzeba ich przyklejać do podłoża. Ułożenie 10 m2 powierzchni zajmie nie więcej niż cztery godziny. Taką drewnianą podłogę na balkonie można też szybko zdjąć i zamienić na inną. Do wykończenia brzegów balkonu najlepiej wykorzystać specjalne płytki brzegowe albo deski tarasowe.

Polecamy też: Najlepsze kwiaty na balkon. Rady i inspiracje>>

Jak układać deski na balkonie

Układa się je na drewnianych legarach, które – zależnie od poziomu posadzki – mogą leżeć jedynie na papie chroniącej drewno przed wodą albo na drewnianych podkładkach czy też klinach z tworzywa sztucznego. Zarówno klin, jak i podkładki powinny być rozmieszczone pod legarami co 50 cm. Drewniane podkładki należy przykleić do balkonowej płyty specjalnym elastycznym klejem poliuretanowym lub MS polimerem przeznaczonym do stosowania na zewnątrz. Podkładki, na których mają być ułożone legary, muszą być wykonane z drewna oleistego. Mogą to być ucięte kawałki legarów. Ważne jest, by wszystkie boki podkładek pokryć klejem. W ten sposób zostaną one zabezpieczone przed wodą. Kliny z tworzywa sztucznego nie wymagają przyklejania do balkonowej płyty. Do klinów ułożonych na płycie balkonu wkrętami mocuje się legary – zawsze z dwóch stron. Po ułożeniu legarów można przystąpić do mocowania desek, zachowując między nimi blisko półcentymetrowe odstępy, które pozwolą na swobodną pracę drewna i odprowadzenie wody z posadzki. Do wyboru mamy trzy sposoby mocowania desek: przykręcanie wkrętami, klejenie albo mocowanie blaszkami. Sposób montażu warto dostosować do stopnia nasłonecznienia balkonu.

Uwaga! Deski należy układać ze spadkiem nieprzekraczającym 2% lub w ogóle z niego zrezygnować. Wbrew obiegowej opinii największym zagrożeniem dla drewnianej posadzki na zewnątrz domu nie jest woda, ale duże nasłonecznienie. Wysychając, drewniane elementy paczą się. Im dłużej deski posadzki pozostaną wilgotne, tym lepiej dla kondycji drewna.

Polecamy też: REMONT BALKONU, ZRÓB to SAM: Wyremontuj TANIO balkon. Jak ułożyć płytki na balkonie>>

Deski na balkon: prace wykończeniowe

Jeśli układaliśmy posadzkę z niezabezpieczonego drewna, trzeba je dokładnie umyć specjalnymi środkami czyszczącymi, delikatnie ługującymi drewno. Następnie obficie spłukać myjką ciśnieniową. Po myciu drewno egzotyczne możemy pozostawić bez zabiegów zabezpieczających – jednak tylko wtedy, gdy chcemy, by pokryło się patyną. Żeby zachowało swój żywy kolor, po wyschnięciu drewna należy położyć na nie odpowiedni impregnat lub olej. Można też zastosować preparat olejowy zawierający barwiące dodatki.

Sprawdź: Metamorfoza małego balkonu: zdjęcia PRZED i PO metamorfozie!>>

Drewniana podłoga na balkon i jej pielęgnacja

Drewno jest materiałem wymagającym. Jedynie dzięki regularnym zabiegom pielęgnacyjnym przez lata zachowa swoją urodę. Przede wszystkim w ciepłe, słoneczne dni deski musimy zraszać wodą. Poza tym dwa razy w roku należy dokładnie umyć taras myjką ciśnieniową. Na drewno zabezpieczone olejem trzeba ponownie nałożyć olej. Można to zrobić samodzielnie - wystarczy nanieść olej pędzlem i jego nadmiar wytrzeć szmatką. Najlepsze miesiące do przeprowadzenia takich prac pielęgnacyjnych to wrzesień, październik, kwiecień lub maj.

Najpiękniejsze aranżacje balkonów - GALERIE INSPIRACJI