Metamorfoza balkonu w bloku. Mały balkon w bloku PRZED i PO

2021-04-21 10:04

Aranżacja małego balkonu w bloku wymaga nie lada wyobraźni. Często bardzo skromna przestrzeń determinuje rodzaj roślin balkonowych, donic i ilość przestrzeni do siedzenia. Metamorfoza balkonu w bloku, którą pokazujemy w tym artykule to dowód na to, że nawet niewielka zmiana potrafi dać spektakularne efekty!

Spis treści

  1. Jak urządzić mały balkon w bloku?
  2. Metamorfoza balkonu w bloku
  3. Mały balkon w bloku. GALERIE ZDJĘĆ

Jak urządzić mały balkon w bloku?

Wielu osobom może się wydawać, że miejskie balkony i ich niewielkie rozmiary nie dają możliwości aranżacji przyjaznej i komfortowej przestrzeni. Mały balkon w bloku służy nam wówczas tylko do suszenia prania albo jako składzik rzeczy „potrzebnych w przyszłości”. 

Czasami próbujemy coś z tym zrobić, na przykład sadząc w doniczkach i skrzynkach kwiaty, zioła, a nawet tworząc mały balkonowy warzywnik. Wciąż jednak nasz balkon wygląda jak przestrzeń z przypadkowym wyposażeniem. Na szczęście aranżacja balkonu wcale nie musi być trudna. Poniższa metamorfoza balkonu w bloku jest tego doskonałym przykładem. W urządzaniu balkonu, nawet tego najmniejszego, liczy się przede wszystkim dobry plan! 

Przedstawiam wam fantastyczną przemianę balkonu w bloku, który należał do jednych z tych "nieużywanych". Jego adaptacja pokazuje, jak niewiele potrzeba, aby mały balkon w bloku zachęcał do miłego popołudnia z kawą, by był naszym intymnym miejscem pomimo blokowiska wokoło.

Jak urządzić mały balkon w bloku? Warto zacząć od dokładnego uprzątnięcia balkonu. Tak też było w przypadku naszej metamorfozy - wszystkie elementy, które nie były już przydatne zostały usunięte. Z poprzedniej aranżacji zostały tylko podłużne doniczki. 

Metamorfoza balkonu w bloku

Bardzo słoneczny balkon w bloku od południa został przystrojony w zieleń i odcienie błękitów i fioletów. Popękane szklane tafle balustrady zostały przysłonięte matą z trzciny, która dała ładne tło dla roślin balkonowych i jasnych donic.

Po bokach balkonu stanęły dwie duże drewniane skrzynie. W jednej z nich posadzono brzozy Betula utilis Doorenbos - drzewa te nie mają  szczególnych wymagań glebowych, za to lubią słońce i zanim będą musiały zostać przesadzone do gruntu, świetnie poradzą sobie w donicy ustawionej na balkonie, przez co najmniej parę lat. Między nimi pojawiła się lawenda wąskolistna.

W aranżacji małego balkonu prezentowanego na zdjęciach na przeciwległym boku w drugiej skrzyniowej donicy posadzono dwa clematisy z powojnikami razem z trawami i lobeliami. W starych doniczkach, powieszonych na balustradzie balkonu, mamy byliny, dzwonki, lobelie i szałwie. W dużej ceramicznej donicy posadzono lubiącą słońce i próchniczą glebę trawę ozdobną - miskant chiński Gracillimus.

W donicach na parapecie swoje miejsce znalazło to, co niezbędne w kuchni: zioła i przyprawy. Czujące się wyśmienicie na słonecznej ekspozycji, zachwycają bujnym kształtem i aromatami. Dodatkowo miło drażnią nosy siedzących przy drewnianym komplecie mebli (stolik i dwa krzesła) lokatorom.

Warto wiedzieć: dobierając rośliny i kwiaty na balkon, należy dobrze zapoznać się z ich wymaganiami - jesli dysponujemy balkonem południowym, który jest bardzo słoneczny, dobierzmy rośliny, które odnajdują się w takich warunkach. 

Mały balkon w bloku. GALERIE ZDJĘĆ

Szukasz pomysłu na aranżację małego balkonu? Skorzystaj z naszych inspiracji. W galeriach znajdziesz różne podpowiedzi na aranżację balkonu!

Sonda
W jakim stylu utrzymany jest twój balkon lub taras?
Kwiaty balkonowe: ciekawe pomysły na obsadzenie skrzynek balkonowych
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE