Rośliny na balkon i taras: modne rośliny, które tworzą klimat miejsca

2017-06-30 14:35

Rośliny na balkon i taras warto wybrać nieprzypadkowo. Da nam to gwarancję przemyślanej aranżacji strefy balkonu i tarasu, w której przyjemnie się odpoczywa. Ład przestrzenny, dzięki dobrze dobranym roślinom na balkon i taras, w ładnej "oprawie" stylowych donic i kwietników, pomoże nam wyciszyć się po pracy i zregenerować siły w ładnie urządzonej strefie zewnętrznej.

Rośliny na balkon i taras są niezastąpione przy kreowaniu stylu i charakteru naszego skrawka "domu na powietrzu". Aranżacja balkonu lub tarasu roślinami ma większy wpływ na styl miejsca, niż wymyślne tekstylia czy meble ogrodowe. Jak za pomocą roślin na balkon i taras kreować styl naszego balkonu lub tarasu.

Rośliny na balkon i taras: stylotwórcza moc roślin balkonowych

Planując aranżację balkonu czy tarasu bardzo często skupiamy się bardziej na meblach i tekstyliach ogrodowych, czasem na oświetleniu, zapominając zupełnie o stylotwórczym charakterze roślin balkonowych i na taras. I choć styl, masyw i kolorystyka dodatków i mebli balkonowych jest bardzo ważna dla ostatecznego wykończenia aranżacji, to właśnie rośliny balkonowe decydują o głównym charakterze i stylu naszego balkonu. W zależności od tego, jaką wizję balkonu mamy: romantyczną samotnię, towarzyski zaułek, miejską dżunglę, oranżerię, zielnik, starajmy się dobrac takie rośliny na balkon i taras, które kształtem liści, wysokością, przeznaczeniem i estetyką wpiszą się w nasz pomysł na balkon. Jeśli marzy nam się zielony zagajnik, oddzielający nas od zgiełku miasta, postawmy na wysoką roślinność balkonową. Miniaturowe drzewka owocowe (pomarańcze, cytryny, brzoskwinie) i liściaste (wierzby, brzozy), a nawet umieszczone w masywnych donicy tuje, szczelnie zasłonią nas przed wścibskim wzrokiem otoczenia. Do tego pnąca roślinność balkonowa umieszczona w wysokiej donicy z drabinką, pozwoli zachować maksimum prywatności na wypełnionym zielenią tarasie i balkonie.

Malowanie mebli: odnawiamy pergolę na balkon KROK PO KROKU >>>

Gdy nie dysponujemy pokaźnym metrażem, a nasz balkon jest typowym "mieszczuchem" 1:2 m, musimy jeszcze dokładniej przemyśleć charakter i ilość roślin balkonowych. W takiej sytuacji warto rozważyć skupienie doniczek z kwiatami lub ziołami po jednej stronie balkonu (np. w kaskadowym, wertykalnym kwietniku). Dobrze jest też znaleźć miejsce na wygodne siedzisko (pufy balkonowe na np. fragmencie palety czy skrzynki owocówki) lub wręcz stolik i krzesło (metalowe krzesła składaki, stolik montowany do poręczy dla jeszcze większej ergonomii miejsca na balkonie). Wiedząc, jakie meble balkonowe mamy do dyspozycji, łatwiej będzie nam dobrać do nich rozmieszczenie naszych roślin. Rośliny na mały balkon lepiej rozdrobnić, tj. zorganizować je w niewielkich, przestawnych ale estetycznych doniczkach (np. z terakoty), które umieścić będziemy mogli na drucianych kwietnikach montowanych do barierki lub ustawić bezpośrednio na balkonowej podłodze. W razie potrzeby wygospodarowania dodatkowego miejsca, łatwo będzie nam je wygospodarować przestawiając kilka doniczek. W przypadku miejskich balkonów sprawdzą się również (znów modne) podwieszane donice sznurkowe. Umieszczając w nich doniczkę z płożącą się rośliną balkonową, stworzymy romantyczną lub egzotyczną wersję naszego balkonu. Pamiętać warto, że delikatne i kwitnące rośliny na balkon i taras sprawdzą się w aranżacjach romantycznych, sentymentalnych i sielskich. Wysokopienna roślinność zielona i dużych i skórzastych liściach to propozycja dla balkonowej stylistyki w duchu egzotyki, eko i orientu.

Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE