Najpopularniejsze pnącza na balkon i taras: jak je sadzić i pielęgnować

2017-05-24 15:36 Magdalena Sokołowska

Jakie wybrać pnącza na balkon? Pnącza na balkonach i tarasach to wspaniała alternatywa dla innych roślin balkonowych. W zależności od indywidualnych upodobań mogą pełnić funkcję pięknego, pachnącego ogrodu, osłony ściany, miejsca schronienia dla ptaków oraz sadu z pysznymi owocami.

Jesli chcemy mieć zielony zakątek warto wybrać pnącza na balkon. Te rośliny balkonowe są wspaniałą zasłoną przed wzrokiem sąsiadów, tworzą przytulny i zaciszny zielony kącik na balkonie. Podpowiadamy jak wybrać pnącza na balkon i jak je pielęgnowąć, by cieszyć się wspaniałą zielonią. Pnącza na balkonie tworzą enklawy bujnej zieleni. Wiele gatunków pnączy pięknie i obficie kwitnie (glicynia chińska i kwiecista, powojniki – przede wszystkim odmiany wielkokwiatowe, wiciokrzewy, milin amerykański), a liście innych przebarwiają się jesienią na żółto, pomarańczowo i purpurowo (dławisz okrągłolistny, winorośle, winobluszcz pięciolistkowy i trójklapowy). Pnącza tak jak inne rośliny poprawiają mikroklimat mikroklimat: wytwarzają tlen, pochłaniają dwutlenek węgla, zatrzymują zanieczyszczenia powietrza i zwiększają jego wilgotność. Pnącza na balkonie i tarasie są niezastąpione w miastach, gdzie mamy mało miejsca. Pnącza wspinając się po ścianach, wykorzystują miejsca niedostępne dla innych roślin. Dzięki nim nasz balkon sprawi wrażenie bujnego zielonego zakątka. Pielęgancja pnączy w pojemnikach na balkonie, czy tarasie jest dość prosta: wystarczy im żyzna gleba, dostateczna ilość wody i podpora, na której mogą się rozrastać.

Pnącza na balkon: róże pnące na balkonie

Do jednych z najpopularniejszych pnączy wybieranych na balkon należą róże pnące, które na balkonach i tarasach stworzą niepowtarzalny charakter, nadając miejscu romantyczny nastrój. Przy odpowiedniej pielęgnacji tych pnączy (usuwanie przekwitniętych kwiatostanów), kaskady kwiatów mogą cieszyć nas do jesieni. Róże pnącze na balkonie należy sadzić w miejscu osłoniętym, by zimą nie przemarzały pędy. Ważny jest odpowiedni wybór odmiany róży pnącej na dane stanowisko. Jeśli chcemy mieć róże pnące na balkonie południowym, należy zapewnić im lekką osłonę od palącego słońca, natomiast róże pnące na balkonie od strony północnej częściej narażone są na zbyt mało słońca i wilgoć, co wiąże się ze słabszym wzrostem i częstszym chorowaniem. Róże pnące na balkonie sadzimy do gruntu, do głębszych skrzynek lub donic w żyzną ziemię i prowadzimy przy podporach. Skrzynie i donice z różami na balkonie na zimę osłaniamy, a wiosną przemarznięte lub uschnięte pędy usuwamy.

Pnącza na balkon: powojniki na balkonie

Pnącza na balkon z grupy powojników zaliczane są do najpiękniejszych. Liczne, barwne, duże kwiaty to niewątpliwa ozdoba naszych balkonów i tarasów. Powojniki na balkonie sadzimy podobnie jak róże do gleby lub w pojemniki, najlepiej wybrać dla nich stanowisko słoneczne i osłonięte. Te pnącza na balkonie prowadzimy przy kratkach. Najlepsze do uprawy powojników na balkonie jest podłoże umiarkowanie żyzne, wilgotne, przepuszczalne o pH 5,8-7,4.

Pnącza na taras: glicynia (wisteria) i winorośl

Glicynia (wisteria) to wspaniałe pnącze na taras wysadzane do gruntu. By rozwinęły się kwiatostany w kształcie dużych gron, w kolorze od białego, liliowego po niebieski, wymaga stanowiska słonecznego (min. 6 godzin na słońcu). W miejscu cienistym to pnącze nie kwitnie. Glicynia wymaga gleby próchnicznej, od lekko kwaśnej po obojętną i mocnych podpór. Roczne przyrosty to 1-3 m. Nasz taras może zachwycić również pnączami dającymi owoce, do których należą aktinidia (Polskie kiwi) oraz winorośl. Sadząc te rośliny łączymy przyjemne z pożytecznym. Cieszymy się pięknymi liśćmi dającymi przyjemny cień, oraz smacznymi owocami. Aktinidia sadzimy w miejscu słonecznym, do gleby żyznej i wilgotnej. Prowadzimy przy podporach. Musimy pamiętać, że jest to roślina rozdzielnie płciowa i by otrzymać owoce należy wysadzić osobnik męski i żeński. Winorośl lubi miejsca osłonięte, słoneczne (owoce ze stanowisk nasłonecznionych zawierają najwięcej cukru). Wymaga gleby żyznej, lekko wilgotnej i dobrych podpór, trejaży, pergoli. Na zimę odmiany szlachetne dobrze kopczykować. Uprawiane w donicach należy dobrze osłonić przed przemarzaniem. Na przełomie lutego i marca przycinamy.

Pnącza na balkon: winobluszcz

Do pnączy na balkon okrywających ściany, podłoże, murki itd. należy winobluszcz pięcioklapowy. To pnącze charakteryzuje się szybkim wzrostem, dobrze znosi cięcie, mrozy i jesienią przebarwia się na piękny szkarłatnoczerwony kolor. Winobluszcz można sadzić w donice na balkonach w przeciętne, półprzepuszczalne gleby.

Wideo: sadzenie krzewów róż

Pokazujemy jak prawidłowo sadzić róże: obejrzyj wideo.