Powojniki w pojemnikach na balkony i tarasy

2018-07-26 8:20 Magdalena Michalak

Powojniki w pojemnikach z powodzeniem mogą zdobić balkony i tarasy.

Powojniki, zwane też od ich łacińskiej nazwy klematisami (łac. Clematis), to jedne z najpopularniejszych kwitnących pnączy ozdobnych. Są chętnie sadzone w ogrodach, szczególnie przy pergolach, trejażach czy innych konstrukcjach, stając się uroczą roślinną osłoną obsypaną pięknymi kwiatami.
Wiele odmian powojników, szczególnie z grupy powojników wielkokwiatowych, można z powodzeniem uprawiać w pojemnikach. Warto wykorzystać je do letniej aranżacji balkonu bądź tarasu. Z powojników można stworzyć niezwykle dekoracyjne zielone ściany naszego letniego salonu.

>>Przeczytaj też: Najpopularniejsze pnącza na balkon i taras: jak je sadzić i pielęgnować

Mnogość odmian powojników stwarza nieograniczone możliwości kompozycyjne. Możemy wybierać spośród odmian o kwiatach od drobnych do bardzo dużych w bogatej gamie kolorystycznej: od śnieżnej bieli przez barwę żółtą, łososiową, różową i fioletową w różnych odcieniach, czerwoną po purpurową i bordową. Kwiaty mogą być pojedyncze, półpełne i pełne. Płatki mogą być też dwukolorowe, na przykład z delikatnie zaznaczonymi smugami.
Powojniki do uprawy na balkonie czy tarasie najlepiej kupować w sprawdzonych punktach sprzedaży, na przykład dobrym centrum ogrodniczym. Rośliny tam sprzedawane zaopatrzone są w etykietę ze zdjęciem odmiany i informacją o terminie kwitnienia i warunkach uprawy.

Powojniki na balkonie i tarasie – w czym i jak sadzić rośliny

Aby powojniki dobrze rosły na balkonie czy tarasie, należy posadzić je w odpowiednio dużym pojemniku (donicy, skrzynce, misie), który utrzyma dużą masę pędów, liści i kwiatów i nie przewróci się. Jego rozmiary dla pojedynczej rośliny nie mogą być mniejsze niż 40 cm wysokości i około 30 cm średnicy. Do sadzenia kilku sztuk powojników można wykorzystać większe skrzynie. Przy sadzeniu zawsze na dno pojemnika należy wsypać dość grubą warstwę drenażu. Do tego celu wykorzystać można keramzyt, drobne kamyki czy gres. Drenaż zapobiega zaleganiu wody w podłożu, co często jest przyczyną gnicia korzeni.
Powojniki sadzimy w specjalnym podłożu dla powojników lub uniwersalnej ziemi do roślin balkonowych kwitnących. Odczyn pH powinień wahać się w granicach 5,5–6.

Po posadzeniu roślinę dobrze podlewamy i ustawiamy ją w nasłonecznionym miejscu, przy uprzednio przygotowanej podporze (pędy pnącza potrzebują jej, by móc się wspinać). W pojemniku, w którym rośnie powojnik warto posadzić dodatkowo jakąś niską roślinę okrywową, której zadaniem będzie ocienianie podłoża i rosnących w nim korzeni powojnika (w ten sposób ziemia w donicy nie będzie się tak nagrzewać – tego powojnik nie lubi).

>>Przeczytaj też: Pnącza na balkon: rośliny pnące do uprawy w doniczkach

Powojniki na balkonie i tarasie – pielęgnacja pnączy w pojemnikach

Najważniejszą sprawą w pielęgnacji powojników jest dbałość o to, aby nie dopuścić do przesuszenia bryły korzeniowej, ponieważ pnącza te są wrażliwe na niedobór wody w podłożu. Dlatego trzeba powojniki regularnie podlewać - tak aby ziemia w doniczce była stale wilgotna, ale nie mokra – korzenie nie mogą „stać” w wodzie (prowadzi to do porażania przez choroby grzybowe).
Aby powojniki pięknie kwitły należy je nawozić. Można na początku sezonu zastosować nawóz wolno działający (stosujemy go tylko raz), albo kilka razy zasilić pnącza specjalnym nawozem wieloskładnikowym dla powojników lub nawozem dla roślin kwitnących.

Powojniki uprawiane w pojemnikach, które na zimę pozostawiamy na zewnątrz, muszą być odpowiednio zabezpieczone przed mrozem. Możemy roślinę wraz donicą zadołować w ogrodzie albo przechować ją w jasnym pomieszczeniu, w którym temperatura wynosi około 5 st. C. Jeśli jednak pozostawiamy powojnik na balkonie lub tarasie trzeba donicę z rośliną wstawić do kartonowego pudła wyłożonego styropianem lub słomą (także od spodu).

>>Przeczytaj też: Aranżacja balkonu: wybraliśmy najlepsze kwiaty na balkon. Poznaj je i wybierz coś dla siebie