Powojniki na balkonie: wskazówki, pomysły, inspiracje. Jak sadzić powojniki w donicach?

Powojniki na balkonie to jedne z najpiękniejszych kwitnących pnączy ozdobnych. Nie są trudne w uprawie, a jeśli o nie dobrze zadbamy, odwdzięczą się nam wyjątkowo dekoracyjnym kwiatostanem. Sprawdziliśmy, jak posadzić powojniki do pojemników i jak pielęgnować okazy znajdujące się na balkonie i tarasie.

Spis treści

  1. Powojnik na balkonie - czy warto?
  2. Powojniki do pojemników na balkon
  3. Powojniki na balkon - pielęgnacja 
  4. Rośliny i pnącza na balkon. GALERIE ZDJĘĆ

Powojnik na balkonie - czy warto?

Powojniki, zwane też od ich łacińskiej nazwy klematisami (łac. Clematis), to jedne z najpopularniejszych kwitnących pnączy ozdobnych. Są chętnie sadzone w ogrodach, szczególnie przy pergolach, trejażach czy innych konstrukcjach, stając się uroczą roślinną osłoną obsypaną pięknymi kwiatami.

Wiele odmian powojników, szczególnie z grupy powojników wielkokwiatowych, można z powodzeniem uprawiać w pojemnikach. Warto wykorzystać je do letniej aranżacji balkonu bądź tarasu. Z powojników można stworzyć niezwykle dekoracyjne zielone ściany naszego letniego salonu.

Mnogość odmian powojników stwarza nieograniczone możliwości kompozycyjne. Możemy wybierać spośród odmian o kwiatach od drobnych do bardzo dużych w bogatej gamie kolorystycznej: od śnieżnej bieli przez barwę żółtą, łososiową, różową i fioletową w różnych odcieniach, czerwoną po purpurową i bordową. Kwiaty mogą być pojedyncze, półpełne i pełne. Płatki mogą być też dwukolorowe, na przykład z delikatnie zaznaczonymi smugami.

Powojniki na balkon najlepiej kupować w sprawdzonych punktach sprzedaży, na przykład dobrym centrum ogrodniczym. Rośliny tam sprzedawane zaopatrzone są w etykietę ze zdjęciem odmiany i informacją o terminie kwitnienia i warunkach uprawy.

Powojniki do pojemników na balkon

Aby powojnik na balkonie dobrze rósł, należy posadzić go w odpowiednio dużym pojemniku (donicy, skrzynce, misie), który utrzyma dużą masę pędów, liści i kwiatów i nie przewróci się. Jego rozmiary dla pojedynczej rośliny nie mogą być mniejsze niż 40 cm wysokości i około 30 cm średnicy. Do sadzenia kilku sztuk powojników można wykorzystać większe skrzynie. Jak sadzić clematis w doniczkach?

Przy wysadzaniu powojników do pojemników zawsze na dno donicy należy wsypać dość grubą warstwę drenażu. Do tego celu wykorzystać można keramzyt, drobne kamyki czy gres. Drenaż zapobiega zaleganiu wody w podłożu, co często jest przyczyną gnicia korzeni. Powojniki sadzimy w specjalnym podłożu dla powojników lub uniwersalnej ziemi do roślin balkonowych kwitnących. Odczyn pH powinien wahać się w granicach 5,5–6.

Po posadzeniu powojników na balkonie, obficie je podlewamy i ustawiamy w nasłonecznionym miejscu, przy uprzednio przygotowanej podporze (pędy pnącza potrzebują jej, by móc się wspinać). W pojemniku, w którym rośnie clematis warto posadzić dodatkowo jakąś niską roślinę okrywową, której zadaniem będzie ocienianie podłoża i rosnących w nim korzeni powojnika (w ten sposób ziemia w donicy nie będzie się tak nagrzewać – tego powojnik nie lubi).

Powojniki na balkon - pielęgnacja 

Najważniejszą sprawą w pielęgnacji powojników na balkonie jest dbałość o to, aby nie dopuścić do przesuszenia bryły korzeniowej, ponieważ pnącza te są wrażliwe na niedobór wody w podłożu. Dlatego trzeba powojniki regularnie podlewać - tak aby ziemia w doniczce była stale wilgotna, ale nie mokra – korzenie nie mogą „stać” w wodzie (prowadzi to do porażania przez choroby grzybowe).

Aby powojniki na balkonie pięknie kwitły należy je również nawozić. Można na początku sezonu zastosować nawóz wolno działający (stosujemy go tylko raz), albo kilka razy zasilić pnącza specjalnym nawozem wieloskładnikowym dla powojników lub nawozem dla roślin kwitnących.

Powojniki uprawiane w pojemnikach, które na zimę pozostawiamy na zewnątrz, muszą być odpowiednio zabezpieczone przed mrozem. Możemy roślinę wraz z donicą zadołować w ogrodzie albo przechować ją w jasnym pomieszczeniu, w którym temperatura wynosi około 5 st. C. Jeśli jednak pozostawiamy powojnik na balkonie lub tarasie trzeba donicę z rośliną wstawić do kartonowego pudła wyłożonego styropianem lub słomą (także od spodu).

Rośliny i pnącza na balkon. GALERIE ZDJĘĆ

Kwiaty balkonowe: ciekawe pomysły na obsadzenie skrzynek balkonowych
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

Z czerwcowym „M jak Mieszkanie” w sezon letni wkraczamy pełni optymizmu – z fantazją, lekkością i w kolorze! Pomogą w tym rozwiązania, meble i dodatki, które poprawią nasz komfort wypoczynku i pozwolą poczuć się jak na wakacjach.

Kup dostęp od 1 zł
M jak Mieszkanie - Czerwiec 2021