Drewniane skrzynie na balkon: jak zrobić drewnianą donicę?

2021-04-12 12:39

Drewniane skrzynie na balkon możesz samodzielnie wykonać w domu. A warto, bo przecież balkon bez kwiatów wygląda smutno! No i szukając drewnianych skrzyń na balkon w sklepie, nie zawsze trafimy na odpowiednie rozmiary. W takiej sytuacji możemy samodzielnie zrobić skrzynki na balkon, w których posadzimy rośliny balkonowe. Poznaj instrukcję postępowania - krok po kroku!

skrzynka na balkon
Autor: Piotr Mastalerz Skrzynka na balkon, którą możesz zrobić samodzielnie.

Spis treści

 1. Drewniane skrzynie na balkon: potrzebne materiały
 2. Balkon w stylu romantycznym czy skandynawskim?
 3. Drewniane skrzynie na balkon: jak zrobić?
 4. Jakie kwiaty posadzić w drewnianych skrzyniach na balkon?
 5. Aranżacje balkonów

Gotowe drewniane skrzynie na balkon na kwiaty nie zawsze nam pasują. Jeśli mamy balkon, na którym chcemy mieć skrzynki konkretnej wielkości, możemy je zrobić sami. W zrób to sam opisujemy jak zrobić drewniane skrzynie na balkon. Można w ich posadzić rośliny balkonowe.

Zobacz również: Salon - inspiracje

Drewniane skrzynie na balkon: potrzebne materiały

Do wykonanie drewnianych skrzyń na balkon potrzebne ci będą:

 • ostrugane deski,
 • kątowniki 40 x 40 x 4 mm z przycięciem,
 • nierdzewnewkręty do drewna,
 • styropian grubości 3 cm,
 • folia budowlana lub ogrodnicza grubości 0,3 mm,
 • włóknina do drenażu,
 • rurki PCW o śr. 15 mm,
 • impregnat do drewna,
 • silikon,
 • klej.

Balkon w stylu romantycznym czy skandynawskim?

Przekonaj się po obejrzeniu naszej galerii!

Drewniane skrzynie na balkon: jak zrobić?

Zaczynamy od określenia wymiarów drewnianej skrzyni na balkon, biorąc pod uwagę wielkość roślin, które będą w niej rosły i szerokość miejsc, w którym chcemy umieścić skrzynię na balkonie. Objętość ziemi w skrzyni powinna być przynajmniej dwa razy większa od bryły korzeniowej roślin. Wewnątrz skrzyni balkonowej muszą się zmieścić  jeszcze 3-centymetrowa warstwa styropianu przy ścianach i na dnie - styropian zabezpieczy bryłę korzeniową przed przemarznięciem - oraz 15-centymetrowa warstwa drenażu magazynującego nadmiar wody, która przyda się roślinom balkonowym w czasie suszy.

Drewniane skrzynia na balkon: kolejność prac

1. Według wcześniej przygotowanego rysunku przycinamy deski do potrzebnych rozmiarów. Te, przeznaczone na dno skrzynki balkonowej łączymy poprzeczkami z desek, które posłużą za nóżki . Dla wygody montażu deski te wystają za obręb dna tyle, ile wynosi grubość ścianek skrzyni, które potem się na nich oprą.

2. Deski przeznaczone na ścianki boczne skrzynki balkonowej łączymy kątownikami tak, by jeden z końców każdego kątownika u góry skrzyni dochodził do samej krawędzi ścianki. W ten sposób powstanie stabilny korpus skrzynki.

3. W dnie skrzynki wiercimy otwory (dwa, trzy - zależnie od jej rozmiarów). Korpus skrzynki na balkon stawiamy na przygotowanym wcześniej dnie i obie części łączymy wkrętami.

4. Wnętrze drewnianej skrzyni na balkon wykładamy styropianem, którego krawędzie łączymy klejem termicznym. W styropianowym dnie wiercimy otwory tak, by pokrywały się one z otworami znajdującymi się w drewnianym dnie skrzyni i umieszczamy w nich rurki z PWC. Muszą być na tyle długie, by wystawały ponad drenaż, którym przed posadzeniem roślin będzie wypełniona skrzynia.

Jakie kwiaty posadzić w drewnianych skrzyniach na balkon?

Zobacz w naszej galerii!

5.  Następnie wnętrze skrzyni balkonowej wykładamy jednym kawałkiem folii budowlanej lub ogrodniczej, która zabezpieczy pojemnik przed wilgocią i kwasami humusowymi z ziemi. Folię mocujemy na brzegach skrzyni zszywkami. Szczeliny wokół rurek uszczelniamy silikonem.

6. Na dnie skrzyni balkonowej układamy warstwę drenażu. Możemy użyć do tego celu keramzytu lub żwiru. Jeśli jednak nie chcemy zbytnio zwiększać ciężaru skrzyni, można zastąpić go pokruszonym styropianem. Wnętrze skrzyni balkonowej wykładamy włókniną przepuszczającą wodę i powietrze, a zatrzymującą drobne cząstki ziemne, które mogłyby zatkać rurki odpływowe i zanieczyścić drenaż. Przytwierdzamy ją do brzegów zszywkami. Do ścianek bocznych mocujemy wkrętami obrzeże skrzyni . Teraz wystarczy tylko napełnić drewnianą skrzynię na balkon ziemią i posadzić rośliny. Pamiętajmy, że rośliny zimozielone tracą wodę również zimą, dlatego podlewajmy je regularnie, póki ziemia nie zamarznie.

Aranżacje balkonów

Zaczerpnij inspiracje z naszych galerii!

Rośliny na słoneczny balkon. Rośliny na balkon zachodni i południowy
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE