Miskant chiński ‘Gracillimus’ - Miscanthus sinensis ‘Gracillimus’

2022-06-27 16:30

Miskant chiński '‘Gracillimus' to trawa ozdobna należąca do rodziny wiechlinowatych (Poaceae). Pochodzi z południowo-wschodniej Azji. W swoim naturalnym środowisku porasta tereny podgórskie. W Polsce chętnie sadzona w ogrodach.

Spis treści

  1. Miskant chiński ‘Gracillimus’ - opis
  2. Miskant chiński ‘Gracillimus’ - warunki uprawy
  3. Miskant chiński ‘Gracillimus’ - pielęgnacja
  4. Miskant chiński ‘Gracillimus’ - zastosowanie

Miskant chiński ‘Gracillimus’ - opis

Miskant chiński '‘Gracillimus' to trawa o zwiewnym, kulistym, lekkim pokroju, źdźbła lekko się przewieszają. Roślina może osiągnąć od 1,5 m do 2,5 m wysokości (przy prawidłowej uprawie i korzystnych warunkach pogodowych). Liście są wąskie i dość ostro zakończone, w kolorze intensywnie zielonym.

Miskant chiński '‘Gracillimus' zakwita rzadko, ale jeśli już, to kwitnie od sierpnia aż do listopada. Kwiaty zebrane są w wysokie, różowego koloru kwiatostany, które wystają ponad liście i mogą utrzymywać się na roślinie przez całą zimę (jest znakomitą ozdobą zimowego krajobrazu).

Miskant chiński ‘Gracillimus’ - warunki uprawy

Miskant chiński '‘Gracillimus' najlepiej rośnie na stanowisku słonecznym lub półcienistym. Gleba powinna być żyzna, dość wilgotna (ale bez zastoisk wodnych). W dużym cieniu liście wyciągają się do góry i z czasem jeszcze bardziej się pokładają.

Miskant chiński ‘Gracillimus’ - pielęgnacja

Dorosłe okazy dobrze zimują w naszym klimacie, młodsze lepiej okrywać na zimę, aby nie doszło do uszkodzenia delikatnej rośliny. Dbajmy o regularne podlewanie. Miskant chiński wymaga mocnego cięcia na wiosnę, wtedy także zastosujmy nawożenie mineralne nawozem wieloskładnikowym lub kompostem czy obornikiem. Silnie rozrastające się okazy wymagają podpór, zwłaszcza w okresie kwitnienia. Miskant chiński rozmnaża się przez podział kęp (karp korzeniowych). Idealny termin do tego zabiegu to wiosna.

Miskant chiński ‘Gracillimus’ - zastosowanie

Miskant chiński '‘Gracillimus' idealnie sprawdza się zarówno posadzony w gruncie, jak i w doniczce ustawionej na balkonie czy tarasie. Pamiętajmy o tym, że rozrasta się szeroko, dlatego rośliny wokół powinny mieć niezbyt duże wymagania. Miskant nadaje ogrodom lekkości. Kwiatostany często wykorzystuje się na suche bukiety. Roślina ładnie porusza się na wietrze i dodaje całej kompozycji lekkości.

Poznaj też:

Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby średnio wilgotna
Roślina ozdobna z liści/igieł
Roślina ozdobna z kwiatów
Kategoria Byliny
Zimozielone Nie
Termin kwitnienia VIII - XI
Podlewanie średnio
Barwa liści/igieł zielona
Barwa kwiatów różowa
Pokrój zwisający
Pokrój kulisty
Pokrój kępiasty
Wysokość 1,5 m - 2,5 m
Trawy ozdobne w ogrodzie
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE