Lobelia przylądkowa - Lobelia erinus - niebieskie kwiatki na balkon, taras i ogrodowe rabaty. Jak długo kwitnie lobelia?

2024-03-12 20:00

Lobelia przylądkowa, zwana także stroiczką, jest rośliną jednoroczną pochodzącą z Afryki Południowej. To świetna roślina balkonowa i rabatowa, kwitnąca od maja do października. Jak dbać o lobelię na balkonie i w ogrodzie?

Spis treści

  1. Ja wygląda lobelia przylądkowa?
  2. Lobelia przylądkowa – odmiany
  3. Jak długo kwitnie lobelia?
  4. Lobelia – kiedy wysiewać?
  5. Kiedy sadzić lobelię na balkonie i w ogrodzie?
  6. Jakie warunki lubi lobelia?

Ja wygląda lobelia przylądkowa?

Lobelia przylądkowa zazwyczaj osiąga około 10 cm wysokości, chociaż w odpowiednich warunkach może urosnąć nawet do 25 cm. Roślina tworzy cienkie, gładkie i silnie rozgałęzione pędy oraz małe, lancetowate, gładkie, lekko błyszczące liście. Drobne, osadzone na szczytach pędów kwiaty, w zależności od odmiany mają barwę niebieską w różnych odcieniach, białą lub różową (nawet purpurową).

Lobelia przylądkowa – odmiany

Odmiany lobelii w zależności od siły wzrostu i pokroju dzieli się na 3 grupy:

  • silnie rosnące (mają 20–25 cm wysokości),
  • niskie i zwarte (tzw. compacta oraz pumila),
  • o pędach zwisających (tzw. pendula).

Jak długo kwitnie lobelia?

Lobelia przylądkowa kwitnie obficie od początku VI do późnej jesieni. Od początku kwitnienia należy podlewać ją nawozem płynnym, najlepiej przeznaczonym do roślin kwitnących. Przed posadzeniem roślin warto podłoże wymieszać z wolno działającym nawozem otoczkowanym.

Lobelia – kiedy wysiewać?

Lobelię rozmnaża się przez nasiona wysiewane w lutym-marcu do skrzynek inspektowych, które umieszcza się w ciepłym miejscu, najlepiej na parapecie okna. Po dwóch tygodniach nasiona powinny wykiełkować. Pikowanie lobelii można wykonać gdy sadzonki mają po dwa listki. Wtedy pikuje się je do większych pojemników. Rozsadę wysadza się na miejsce stałe w maju.

Kiedy sadzić lobelię na balkonie i w ogrodzie?

Lobelia w ogrodach najczęściej sadzona jest jako roślina obwódkowa oraz w grupach roślin jednorocznych. Jest również jedną z najpopularniejszych roślin sadzonych w pojemnikach, donicach, misach oraz skrzynkach balkonowych – nadaje się do tego znakomicie. Wysadza się ją do gruntu i wystawia na zewnątrz posadzoną w pojemnikach w drugiej połowie maja.

Na rabatach wysadza się w rozstawie 10–15 cm x 15–20 cm. Przekwitające i podsychające rośliny można w sierpniu przyciąć, kilkakrotnie podlać i zasilić nawozami płynnymi do roślin kwitnących, a zakwitną powtórnie.

Jakie warunki lubi lobelia?

Wymaga gleby średnio żyznej, dobrze uprawionej, lekko wilgotnej i słonecznego stanowiska. Podczas długotrwałych opadów roślina traci swoje walory zdobnicze (niszczą się kwiaty). Należy pilnować, aby gleba, w której rośnie lobelia, nigdy się nie przesuszyła. Chociaż lobelia lubi wilgoć, nie toleruje stojącej wody, dlatego gdy sadzimy ją w doniczkach nie wolno zapomnieć o dobrym drenażu.

Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby średnio wilgotna
Roślina ozdobna z kwiatów
Kategoria Jednoroczne i dwuletnie
Termin kwitnienia VI - X
Zimozielone Nie
Wysokość 10 cm - 25 cm
Barwa kwiatów biała
Podlewanie średnio
Barwa liści/igieł zielona
Barwa kwiatów różowa
Barwa kwiatów fioletowa
Barwa kwiatów niebieska
Pokrój zwisający
Pokrój kępiasty

Co to za kwiaty?

Pytanie 1 z 10
Co to za kwiaty?
aster chiński
Rośliny na słoneczny balkon. Rośliny na balkon zachodni i południowy