Jeżyna bezkolcowa - Rubus fruticosus

2022-03-31 13:23

Jeżyna bezkolcowa jest wieloletnim krzewem owocowym, należącym do rodziny różowatych Rosaceae.

Jeżyna bezkolcowa
Autor: photos.com Jeżyna bezkolcowa

Spis treści

  1. Jeżyna bezkolcowa
  2. Jeżyna bezkolcowa - uprawa
  3. Cięcie jeżyny bezkolcowej
  4. Odmiany jeżyny bezkolcowej

Jeżyna bezkolcowa

Pędy jeżyny bezkolcowej dorastają do 5 m długości. Jeżyna bezkolcowa najlepiej rośnie na stanowiskach słonecznych lub półcienistych. Nie ma zbyt dużych wymagań glebowych- wystarczy jej przeciętna, ogrodowa ziemia, umiarkowanie wilgotna i próchnicza.Jeżyna bezkolcowa kwitnie i owocuje na pędach dwuletnich. Kwiaty są białe lub różowe, pojawiają się w pierwszej połowie maja. Owoce jeżyny są czarne, smaczne i soczyste, mają słodko-kwaskowaty smak. Można je spożywać na surowo bądź wykorzystać do przetworów, win, czy deserów.

Jeżyna bezkolcowa - uprawa

Krzewy jeżyny bezkolcowej można sadzić na wiosnę lub na jesieni. Sadzimy je w odległości 1,5-2 m od siebie, aby dla każdego krzewu zapewnić wystarczająco dużo przestrzeni do dobrego wzrostu.Jeżyna potrzebuje słonecznego stanowiska, osłoniętego od silnych wiatrów. Gleba powinna być próchnicza i wilgotna (ale nie podmokła!). Młode krzewy jeżyny należy podlewać po posadzeniu, starsze egzemplarze dobrze sobie radzą nawet z krótkotrwałą suszą. Jeżyna bezkolcowa wymaga corocznego nawożenia (nawozem mineralnym). Ziemię wokół krzewów warto ściółkować, dzięki temu ograniczy się rozwój chwastów oraz zatrzyma wilgoć w glebie.

Jeżyna bezkolcowa jest odporna na mróz, z łatwością przetrwa zimę w naszych warunkach klimatycznych. Krzewy mogą atakować szkodniki: kwieciak malinowiec i szpeciel jeżynowiec.

Cięcie jeżyny bezkolcowej

Po owocowaniu wszystkie pędy jeżyny bezkolcowej przycinamy – to bardzo ważny zabieg pielęgnacyjny w uprawie jeżyny. Zbyt wyrośnięte pędy podcinamy do 160-180 cm długości.

Odmiany jeżyny bezkolcowej

‘Black Satin’ – odmiana amerykańska, silnie rosnąca o dużych, błyszczących owocach, które dojrzewają w połowie sierpnia.‘Gazda’ – polska odmiana, silnie rosnąca, o owocach średnich lub małych, pokroju kulistego, czarnych.‘Loch Ness’ – odmiana bardzo dobrze się rozrastająca, idealna do obsadzenia płotu lub ściany domu.‘Navaho’ – odmiana odporna na mróz, o dużych, smacznych owocach, dobra do amatorskich upraw, jak i do celów produkcyjnych.‘Orkan’ – odmiana polska o wzniesionym pokroju, dużych owocach cylindrycznego kształtu.‘Thornfree’ – odmiana silnie rosnąca, szeroko rozłożysta, o dużych, wydłużonych owocach; owocuje wyłącznie na pędach dwuletnich.

Stanowisko
Wilgotność gleby
Stanowisko
Roślina ozdobna z kwiatów
Roślina ozdobna z owoców
Termin kwitnienia
Zimozielone Nie
Wysokość 4 m - 5 m
Kategoria Owocowe
Barwa kwiatów biała
Podlewanie średnio
Barwa liści/igieł zielona
Barwa kwiatów różowa
Pokrój wzniesiony
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE