Jeżyna bezkolcowa - Rubus fruticosus

2022-03-31 13:23

Jeżyna bezkolcowa jest wieloletnim krzewem owocowym, należącym do rodziny różowatych Rosaceae.

Jeżyna bezkolcowa
Autor: photos.com Jeżyna bezkolcowa

Spis treści

  1. Jeżyna bezkolcowa
  2. Jeżyna bezkolcowa - uprawa
  3. Cięcie jeżyny bezkolcowej
  4. Odmiany jeżyny bezkolcowej

Jeżyna bezkolcowa

Pędy jeżyny bezkolcowej dorastają do 5 m długości. Jeżyna bezkolcowa najlepiej rośnie na stanowiskach słonecznych lub półcienistych. Nie ma zbyt dużych wymagań glebowych- wystarczy jej przeciętna, ogrodowa ziemia, umiarkowanie wilgotna i próchnicza.Jeżyna bezkolcowa kwitnie i owocuje na pędach dwuletnich. Kwiaty są białe lub różowe, pojawiają się w pierwszej połowie maja. Owoce jeżyny są czarne, smaczne i soczyste, mają słodko-kwaskowaty smak. Można je spożywać na surowo bądź wykorzystać do przetworów, win, czy deserów.

Jeżyna bezkolcowa - uprawa

Krzewy jeżyny bezkolcowej można sadzić na wiosnę lub na jesieni. Sadzimy je w odległości 1,5-2 m od siebie, aby dla każdego krzewu zapewnić wystarczająco dużo przestrzeni do dobrego wzrostu.Jeżyna potrzebuje słonecznego stanowiska, osłoniętego od silnych wiatrów. Gleba powinna być próchnicza i wilgotna (ale nie podmokła!). Młode krzewy jeżyny należy podlewać po posadzeniu, starsze egzemplarze dobrze sobie radzą nawet z krótkotrwałą suszą. Jeżyna bezkolcowa wymaga corocznego nawożenia (nawozem mineralnym). Ziemię wokół krzewów warto ściółkować, dzięki temu ograniczy się rozwój chwastów oraz zatrzyma wilgoć w glebie.

Jeżyna bezkolcowa jest odporna na mróz, z łatwością przetrwa zimę w naszych warunkach klimatycznych. Krzewy mogą atakować szkodniki: kwieciak malinowiec i szpeciel jeżynowiec.

Cięcie jeżyny bezkolcowej

Po owocowaniu wszystkie pędy jeżyny bezkolcowej przycinamy – to bardzo ważny zabieg pielęgnacyjny w uprawie jeżyny. Zbyt wyrośnięte pędy podcinamy do 160-180 cm długości.

Odmiany jeżyny bezkolcowej

‘Black Satin’ – odmiana amerykańska, silnie rosnąca o dużych, błyszczących owocach, które dojrzewają w połowie sierpnia.‘Gazda’ – polska odmiana, silnie rosnąca, o owocach średnich lub małych, pokroju kulistego, czarnych.‘Loch Ness’ – odmiana bardzo dobrze się rozrastająca, idealna do obsadzenia płotu lub ściany domu.‘Navaho’ – odmiana odporna na mróz, o dużych, smacznych owocach, dobra do amatorskich upraw, jak i do celów produkcyjnych.‘Orkan’ – odmiana polska o wzniesionym pokroju, dużych owocach cylindrycznego kształtu.‘Thornfree’ – odmiana silnie rosnąca, szeroko rozłożysta, o dużych, wydłużonych owocach; owocuje wyłącznie na pędach dwuletnich.

Stanowisko
Wilgotność gleby
Stanowisko
Roślina ozdobna z kwiatów
Roślina ozdobna z owoców
Termin kwitnienia
Zimozielone Nie
Wysokość 4 m - 5 m
Kategoria Owocowe
Barwa kwiatów biała
Podlewanie średnio
Barwa liści/igieł zielona
Barwa kwiatów różowa
Pokrój wzniesiony