Owoce na balkonie. Co i jak można tu uprawiać? Sprawdzone rady

2022-06-07 11:21

Owoce na balkonie obok warzyw i ziół są nie tylko piękną ozdobą, ale i zdrową przekąską. Stworzenie mini sadu i owocowego ogródka wcale nie jest trudne. Większość z krzewów i drzewek owocowych jest przystosowanych do warunków panujących na balkonach, a jeśli zapewnimy im porządną dawkę słońca i regularne podlewanie, odwdzięczą się nam soczystymi plonami. Jakie gatunki nadają się do balkonowej hodowli? Jak stworzyć na balkonie owocowy sad?

Owoce na balkonie
Autor: Annie Spratt/Unsplash na balkonie możemy hodować wiele odmian popularnych owoców: truskawki, poziomki, mandarynki, miniarbuzy itd.

Spis treści

  1. Jak uprawiać owoce na balkonie?
  2. Jakie owoce można hodować na balkonie?
  3. Jak urządzić balkon i taras? Najlepsze pomysły

Jak uprawiać owoce na balkonie?

Owoce na balkonie rosną najlepiej, gdy mają dostęp do światła słonecznego przynajmniej 5 godzin dziennie. Dlatego najlepszymi balkonami są te umiejscowione od strony południowej i zachodniej. Zanim zdecydujemy się na konkretne gatunki owoców, sprawdźmy, czy usytuowanie naszego balkonu jest w stanie zapewnić im odpowiednie warunki. Ponieważ balkon jest ograniczoną przestrzenią, warto jest podejść do urządzania mini ogródka kreatywnie i z głową. Wiele sadzonek owoców przystosowanych do upraw balkonowych to gatunki karłowate, pnące i wiszące, co ułatwia aranżację na niewielkim metrażu.

Pojemniki, skrzynki i doniczki, w których hodować będziemy owoce na balkonie, powinny być dość głębokie (np. 40-50 cm), co pozwoli na swobodny rozrost korzeni. Jest wiele sposobów, by urządzić balkonowy sad. Drzewka owocowe i krzewy przystosowane do hodowli balkonowej zazwyczaj pną się do góry, wpisując się doskonale w model ogrodu wertykalnego. Aranżując mini ogródek na balkonie, warto wykorzystać każdy centymetr wolnej przestrzeni, umieszczając skrzynki, doniczki i pojemniki z sadzonkami na półkach, balustradach, zamontować zwisające z sufitu kwietniki, pomyśleć nad piętrowymi doniczkami itd.

Oprócz miejsca i ułożenia krzewów i drzewek owocowych równie ważna jest sama ziemia. Możemy zaopatrzyć się w specjalną ziemię do konkretnych gatunków, np. do truskawek czy borówek, albo kupić ziemię uniwersalną i wymieszać ją z torfem. Hodując owoce na balkonie, musimy pamiętać o zapewnieniu im przepuszczalnego podłoża i dobrego odpływu wody – nie powinniśmy dopuścić do zgnicia lub przesuszenia korzeni drzewek i krzewów owocowych. Odpowiednie nawodnienie to podstawa w hodowli owoców na balkonie. W upalne dni podlewajmy roślinki codziennie, zawsze sprawdzając (patykiem lub palcem), czy ziemia w niższych warstwach jest sucha, czy wilgotna.

Warto co 3-4 tygodnie nawozić owocowe sadzonki, by zapewnić im lepszy wzrost i wartości odżywcze. Ponadto, nie zapominajmy o kratkach, palikach i podpórkach dla krzewów i pnączy, dzięki nim drzewka i krzewy będą lepiej rosły. Przywiążmy pojemniki lub donice do balustrady, jeśli czujemy, że wiatr może je przewrócić.

Jakie owoce można hodować na balkonie?

Jest wiele gatunków owoców, które bez większych problemów można hodować na balkonie. Obecnie duża część odmian przystosowanych do uprawy balkonowej wydaje owoce po kilku tygodniach, na inne trzeba poczekać dłużej. Jakie owoce warto hodować na balkonie?

1. TRUSKAWKA – to niekwestionowana królowa balkonowych ogródków. Najlepiej sadzić ją pod koniec maja, gdy maleje zagrożenie przymrozkami. Truskawki nie lubią mrozów, za to rosną najlepiej, gdy mają zapewniony dostęp do słońca i są regularnie podlewane. Nie sprawiają kłopotów, jeśli się o nie dba. Najlepsze odmiany pnące to Humi i Albion, natomiast zwisające to np. Temptation.

2. POZIOMKA – podobnie jak jej kuzynka, poziomka lubi słonce i wilgotną ziemię. Warto sadzić ją w tym samym czasie, co truskawkę, chronić przed mrozami i silnym wiatrem. W szczególności poleca się odmiany Attila i Frigo.

3. MALINA – dzięki odmianom takim jak Ruby Beauty czy Sugana możemy cieszyć się tymi przepysznymi owocami jeszcze w tym samym roku. Maliny lubią słońce i wilgotną ziemię, są dość proste w uprawie.

4. DRZEWKA OWOCOWE – swój własny sad możemy również wyhodować na balkonie. Wszystko dzięki kolumnowym i karłowatym odmianom gatunków znanych z dużych owocowych ogrodów. Na balkonie możemy hodować jabłka (np. antonówki), gruszki, morele i śliwki.

5. CYTRUSY – niewielkie drzewka cytrusowe na balkonie to dekoracyjny i atrakcyjny dodatek. Należy pamiętać, że cytrusy powinny być hodowane w systemie pokojowo-balkonowym. Oznacza to, że w sezonie wiosenno-jesiennym wystawiamy drzewka na balkon, a jesienią i zimą przechowujemy w domu. Wybierając drzewka cytrusowe, warto skusić się na pomarańcze, mandarynki, cytryny, brzoskwinie lub nektarynki.

6. EGZOTYCZNE GATUNKI – miniarbuzy i minikiwi widać na polskich balkonach coraz częściej. Trudno się dziwić, te egzotyczne i nietypowe owoce nie tylko smakują wybornie, ale również tak się prezentują. Oba gatunki rodzą owoce o wielkości 3-3.5 cm, są jednoroczne i można je dostać w większości sklepów ogrodniczych i w internecie.

Jak urządzić balkon i taras? Najlepsze pomysły

Cięcie drzew i krzewów owocowych
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE