Hortensja ogrodowa - Hydrangea macrophylla

2020-07-16 15:52 Redakcja Wymarzonyogrod.pl

Hortensja ogrodowa pochodzi z Japonii, skąd sprowadzono ją do Europy w 1790 roku. Większość jej kwiatów jest sterylna i nie tworzy nasion, ale za to formuje niezwykle okazałe, barwne, kuliste kwiatostany. Jest jedną z najwytrzymalszych roślin – podlana po przesuszeniu łatwo odzyskuje wigor.

Hortensja doniczkowa

Hortensja ogrodowa jest jedynym gatunkiem hortensji, sprzedawanym jako roślina doniczkowa. Nie może ona żyć długo w mieszkaniu, ale może być pięknym prezentem ofiarowanym w okresie wiosennym, który latem wysadzony do ogrodu zdobi go wiele lat. Jeśli jednak nie mamy ogrodu i zdecydujemy się pozostawić hortensje w doniczce, to musimy pamiętać, że roślina musi przezimować w zimnym miejscu, aby zakwitła w następnym roku.
Kwiaty hortensji doniczkowych mają różne barwy, w zależności od odmiany mogą być różowe, błękitne, niebieskie, białe, zielonkawe, nawet żółte. Hortensje należy kupować, gdy pąki zaczynają pękać, ukazując barwę kwiatu. Należy wybierać rośliny o ładnym pokroju, ładnej zieleni liści, bez połamanych gałązek. W doniczce hortensje wyrastają do 60 cm wysokości i zbliżonej szerokości, natomiast w ogrodzie osiągają około 1 m wysokości i tyle samo szerokości.

Hortensja - uprawa

Lubi dużo światła, przy jego niedostatku liście żółkną. Nie należy jednak stawiać rośliny w miejscu silnie nasłonecznionym, gdyż ziemia łatwo przesycha. Podczas kwitnienia odpowiednia jest temperatura pokojowa, zimą, w okresie spoczynku, należy utrzymać 7 st. C. Gdy w lutym roślina wznawia wzrost, temperaturę należy podnieść do 13 st. C. W okresie wzrostu i kwitnienia hortensję trzeba podlewać obficie. Jeśli zauważamy, że roślina wykazuje oznaki więdnięcia, dobrze jest zanurzyć ją w wodzie na 10 minut. Zimą, w okresie spoczynku, podlewa się co 10 dni. Należy pamiętać, że hortensje nie znoszą nadmiaru wody w doniczce. Odmiany niebieskie wymagają wody pozbawionej wapnia. W okresie wzrostu i kwitnienia należy dokarmiać raz w tygodniu.

>>Przeczytaj też: Hortensja ogrodowa: hortensja uprawa, cięcie, pielęgnacja hortensji w ogrodzie

W mieszkaniu kwitnie od początku kwietnia do czerwca, w ogrodzie od czerwca do września.
Latem warto roślinę codziennie spryskiwać, co zapewni m.in. utrzymanie czystości liści. Nie wolno używać środków do nabłyszczania liści.

Hortensje w ogrodzie

Hortensja ogrodowa kwitnie na zeszłorocznych pędach, dlatego wykonuje się tylko niezbędne cięcia. Po zakończeniu kwitnienia roślinom w doniczce obcinamy przekwitłe kwiatostany. Hortensje rosnące w ogrodzie przycinamy wiosną przed ruszeniem wegetacji. Należy wyciąć przekwitłe kwiatostany oraz martwe lub uszkodzone pędy.
Hortensję rozmnaża się przez sadzonki wierzchołkowe – wierzchołki pędów długości 10–15 cm ukorzenia się w mieszance gruboziarnistego piasku z torfem, zapewniając odpowiednią wilgotność i temperaturę 13–16 st. C.
Hortensje uprawiane w doniczce żyją 3–4 lata, potem najlepiej odmłodzić roślinę przez sadzonkowanie. W ogrodzie hortensje są długowieczne.

>>Przeczytaj też: Hortensja w ogrodzie: jaką ziemię lubi hortensja

 

Stanowisko
Wilgotność gleby
Stanowisko
Roślina ozdobna z kwiatów
Wysokość 60 cm
Termin kwitnienia VI - IX
Kategoria Krzewy liściaste
Zimozielone Nie
Podlewanie dużo
Barwa kwiatów biała
Barwa liści/igieł zielona
Barwa kwiatów różowa
Barwa kwiatów czerwona
Barwa kwiatów niebieska
Pokrój krzaczasty