Wawrzyn szlachetny uprawa i pielęgnacja. Właściwości lecznicze wawrzynu

2023-09-25 17:47

Wawrzyn szlachetny (Laurus nobilis) jest to krzew, który pochodzi z Basenu Morza Śródziemnego - występuje w Europie Południowej (Grecja, Włochy, Chorwacja, Francja, Słowenia), Afryce Północnej (Algieria, Tunezja) i Azji Zachodniej (Cypr, Turcja, Izrael).

Wawrzyn szlachetny
Autor: Getty Images Wawrzyn szlachetny

Spis treści

  1. Wawrzyn szlachetny - opis
  2. Wawrzyn szlachetny - warunki uprawy
  3. Wawrzyn szlachetny - pielęgnacja
  4. Wawrzyn szlachetny - zastosowanie
  5. Wawrzyn szlachetny - cena

W Polsce wawrzyn szlachetny jest głównie uprawiany w doniczce. Roślina należy do rodziny wawrzynowatych (Lauraceae). Potocznie liście wawrzynu nazywane są liśćmi laurowymi lub liśćmi bobkowymi.

Wawrzyn szlachetny - opis

Wawrzyn szlachetny to roślina wieloletnia o zwartym, pionowym pokroju. Przyjmuje postać krzewu lub niewielkiego drzewa. Może dorastać nawet do 10 m wysokości, jednak w naszym klimacie to rzadkość. Najbardziej charakterystyczne są liście wawrzynu - lancetowate, ostro zakończone, o falistych brzegach, skórzaste i sztywne, po przecięciu wydają charakterystyczny zapach. Liście wawrzynu szlachetnego są jadalne, dzięki temu często wykorzystywane są w gastronomii. Zrywa się je jesienią, co dwa lata.

Suszone można długo przechowywać, gdyż nie tracą swoich wartości użytkowych. Kwiaty u wawrzynu pojawiają się najczęściej w marcu lub kwietniu. Są niewielkie, żółtego koloru, wyrastają w pachwinach liści. Owocem jest owalna jagoda.W starożytnej Grecji wierzono, że wawrzyn to boskie drzewo, symbol zwycięstwa i triumfu. Wieńce dla zwycięzców olimpiad były robione właśnie z wawrzynu szlachetnego.

Wawrzyn szlachetny - warunki uprawy

W Polsce ze względu na klimat uprawa wawrzynu szlachetnego możliwa jest tylko w pojemniku. Roślina preferuje stanowisko ciepłe i słoneczne. Wymaga gleby żyznej, przewiewnej i stale wilgotnej. Idealne do uprawy będzie dla niej mieszkanie, szklarnia czy oranżeria. Na okres letni można ją wynosić na zewnątrz, jednak należy pamiętać, że powinno być to miejsce ciepłe, słoneczne i zaciszne. Roślina źle znosi przeciągi, zwłaszcza przy udziale zimnego powietrza. Nie toleruje długich spadków temperatury poniżej zera.

Wawrzyn szlachetny - pielęgnacja

Jeżeli zapewnimy wawrzynowi odpowiednie warunki uprawy, to zabiegi pielęgnacyjne będą tylko uzupełnieniem. Krzew należy regularnie podlewać, zwłaszcza w okresie letnim. Zimą podlewanie powinno być zmniejszone o połowę. Pamiętajmy o tym, aby pomieszczenie, w którym trzymamy wawrzyn było regularnie wietrzone. Warto co dwa lata zmieniać podłoże w pojemniku. Aby roślina bujniej rosła, co dwa tygodnie - od wiosny do końca lata, należy wzmacniać ją płynnym nawozem wieloskładnikowym. Wawrzyn dość dobrze znosi cięcie, zalecane jest jego przycinanie pod koniec zimy.

Wawrzyn szlachetny - zastosowanie

W tych miejscach na świecie, gdzie można wawrzyn szlachetny uprawiać w gruncie, idealnie sprawdza się jako roślina na żywopłot, czy też krzew wokół rabaty bylinowej. W Polsce zastosowanie znajduje jako roślina doniczkowa do pomieszczeń. Nie dość, że bardzo ładnie się prezentuje, to jeszcze jego wartości smakowe można wykorzystać w kuchni.

Znane są także lecznicze właściwości wawrzynu. Pomaga w zmniejszaniu bóli reumatycznych, opuchlizn. Płukanki z liści laurowych wykorzystywane są w leczeniu łupieżu. Gałązki krzewu często wykorzystywane są w bukieciarstwie do uzupełniania aranżacji florystycznych.

Poznaj inne rośliny przyprawowe:

Wawrzyn szlachetny - cena

Za krzew wysokości 90-100 cm trzeba zapłacić ok. 140 zł.

Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby średnio wilgotna
Roślina ozdobna z liści/igieł
Stanowisko półcieniste
Wysokość do 10 m
Termin kwitnienia III - IV
Kategoria Krzewy liściaste
Podlewanie średnio
Barwa liści/igieł zielona
Barwa kwiatów żółta
Pokrój zwarty
Pokrój lekko wzniesiony
Jak prawidłowo czyścić liście roślin? Domowe sposoby na czyszczenie roślin doniczkowych
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE