Lebiodka pospolita = Oregano - Origanum vulgare

2020-07-16 15:48 Anna Skórkowska
oregano
Autor: Agnieszka Mike-Jeziorska Lebiodka pospolita (oregano)

Lebiodka pospolita (oregano) należy do rodziny jasnotowatych (Labiatae). Rośnie dziko w Afryce Północnej, w Europie i Azji. W Polsce lebiodkę można spotkać na brzegach lasów, na polanach i słonecznych stokach.

Lebiodka pospolita (oregano) – opis

Lebiodka pospolita jest rośliną wieloletnią. Rozrasta się przez rozłogi, tworząc duże kępy. Pędy często mają tendencję do pokładania się. Liście lebiodki są niewielkie, jajowate. Drobne liliowe kwiaty, zebrane w niewielkie kwiatostany, rozwijają się od czerwca do września. Są miododajne. I liście, i kwiaty po zgnieceniu wydzielają przyjemny zapach. Oregano jest rośliną przyprawową i ma właściwości lecznicze.

>>Przeczytaj też: Balkon i parapet w domu to dobre miejsca do uprawy ziół

Lebiodka pospolita - uprawa

Lebiodka pospolita lubi miejsca zaciszne i nasłonecznione oraz ciepłą, żyzną, przepuszczalną i wapienną (gliniasto-piaszczystą lub piaszczystą) glebę.

Roślinę rozmnaża się zazwyczaj przez wysiew nasion bezpośrednio do gruntu (najlepiej w kwietniu). Można także wiosną lub jesienią dzielić dorodne kępy, oraz latem przygotowywać sadzonki pędowe i korzeniowe.

Lebiodka pospolita - zastosowanie

Liście i kwiaty lebiodki są doskonałym dodatkiem do potraw mięsnych, pizzy i sałatek - aromatyzują je i zaostrzają ich smak. Przy tym pozytywnie oddziałują na nasz układ trawienny. Oczywistym miejscem dla lebiodki są grządki ziołowe i warzywne, ale można też sadzić ją na rabatach bylinowych, na murkach kwietnych i skalniakach, a także w pojemnikach. Szczególnie atrakcyjnie będzie się prezentować w kompozycjach naturalistycznych.

Poznaj inne zioła:

Lebiodka pospolita - odmiany

W sprzedaży jest sporo odmian, różniących się wysokością, zwartością kępy, odpornością na mróz i suszę, oraz przede wszystkim zapachem i smakiem:

  • 'Diabolo' - dorasta do 30 cm wysokości i tworzy zwarte kobierce, a jej liście mają smak ostrzejszy niż u gatunku. Kwiaty są jasnoróżowe, kwitnie: czerwiec-sierpień,
  • 'Variegatum' - ma kremowozielone liście, lilaróżowe kwiaty rozwijają się od lipca do września. Osiąga 20-50 cm wysokości,
  • ‘Bristol Cross’ - ma małe, szarozielone liście o korzenno-pikantnym smaku. Jej cechą charakterystyczną są szyszkowate, wydłużone kwiatostany, tworzące się na końcach przewisających pędów z różowych listków podkwiatkowych, spośród których wyrasta drobny fioletowy kwiat. Rozwijają się w czerwcu i lipcu.
  • ‘Aureum’ - liście złocistożółte, smak delikatny. Różowo-liliowe kwiaty rozwijają się od czerwca do sierpnia. Wysokość 25-30 cm.
Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby średnio wilgotna
Roślina ozdobna z liści/igieł
Termin kwitnienia VII - IX
Zimozielone Nie
Wysokość 10 cm - 60 cm
Kategoria Zioła
Barwa kwiatów biała
Podlewanie średnio
Barwa liści/igieł zielona
Barwa kwiatów różowa
Pokrój wzniesiony
Pokrój kępiasty
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

Z czerwcowym „M jak Mieszkanie” w sezon letni wkraczamy pełni optymizmu – z fantazją, lekkością i w kolorze! Pomogą w tym rozwiązania, meble i dodatki, które poprawią nasz komfort wypoczynku i pozwolą poczuć się jak na wakacjach.

Kup dostęp od 1 zł
M jak Mieszkanie - Czerwiec 2021