Lebiodka pospolita = Oregano - Origanum vulgare

2020-07-16 15:48 Anna Skórkowska
oregano
Autor: Agnieszka Mike-Jeziorska Lebiodka pospolita (oregano)

Lebiodka pospolita (oregano) należy do rodziny jasnotowatych (Labiatae). Rośnie dziko w Afryce Północnej, w Europie i Azji. W Polsce lebiodkę można spotkać na brzegach lasów, na polanach i słonecznych stokach.

Lebiodka pospolita (oregano) – opis

Lebiodka pospolita jest rośliną wieloletnią. Rozrasta się przez rozłogi, tworząc duże kępy. Pędy często mają tendencję do pokładania się. Liście lebiodki są niewielkie, jajowate. Drobne liliowe kwiaty, zebrane w niewielkie kwiatostany, rozwijają się od czerwca do września. Są miododajne. I liście, i kwiaty po zgnieceniu wydzielają przyjemny zapach. Oregano jest rośliną przyprawową i ma właściwości lecznicze.

>>Przeczytaj też: Balkon i parapet w domu to dobre miejsca do uprawy ziół

Lebiodka pospolita - uprawa

Lebiodka pospolita lubi miejsca zaciszne i nasłonecznione oraz ciepłą, żyzną, przepuszczalną i wapienną (gliniasto-piaszczystą lub piaszczystą) glebę.

Roślinę rozmnaża się zazwyczaj przez wysiew nasion bezpośrednio do gruntu (najlepiej w kwietniu). Można także wiosną lub jesienią dzielić dorodne kępy, oraz latem przygotowywać sadzonki pędowe i korzeniowe.

Lebiodka pospolita - zastosowanie

Liście i kwiaty lebiodki są doskonałym dodatkiem do potraw mięsnych, pizzy i sałatek - aromatyzują je i zaostrzają ich smak. Przy tym pozytywnie oddziałują na nasz układ trawienny. Oczywistym miejscem dla lebiodki są grządki ziołowe i warzywne, ale można też sadzić ją na rabatach bylinowych, na murkach kwietnych i skalniakach, a także w pojemnikach. Szczególnie atrakcyjnie będzie się prezentować w kompozycjach naturalistycznych.

Poznaj inne zioła:

Lebiodka pospolita - odmiany

W sprzedaży jest sporo odmian, różniących się wysokością, zwartością kępy, odpornością na mróz i suszę, oraz przede wszystkim zapachem i smakiem:

  • 'Diabolo' - dorasta do 30 cm wysokości i tworzy zwarte kobierce, a jej liście mają smak ostrzejszy niż u gatunku. Kwiaty są jasnoróżowe, kwitnie: czerwiec-sierpień,
  • 'Variegatum' - ma kremowozielone liście, lilaróżowe kwiaty rozwijają się od lipca do września. Osiąga 20-50 cm wysokości,
  • ‘Bristol Cross’ - ma małe, szarozielone liście o korzenno-pikantnym smaku. Jej cechą charakterystyczną są szyszkowate, wydłużone kwiatostany, tworzące się na końcach przewisających pędów z różowych listków podkwiatkowych, spośród których wyrasta drobny fioletowy kwiat. Rozwijają się w czerwcu i lipcu.
  • ‘Aureum’ - liście złocistożółte, smak delikatny. Różowo-liliowe kwiaty rozwijają się od czerwca do sierpnia. Wysokość 25-30 cm.
Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby średnio wilgotna
Roślina ozdobna z liści/igieł
Termin kwitnienia VII - IX
Zimozielone Nie
Wysokość 10 cm - 60 cm
Kategoria Zioła
Barwa kwiatów biała
Podlewanie średnio
Barwa liści/igieł zielona
Barwa kwiatów różowa
Pokrój wzniesiony
Pokrój kępiasty

NOWY NUMER

Maj w M jak Mieszkanie wabi kolorami i zachęca do zmian w domu. Prezentuje piękne przedmioty i aranżacje w pastelowych odcieniach różu, błękitu, żółtego i zieleni.

Kup dostęp od 1 zł
M jak Mieszkanie - Maj 2021