Zioła na balkonie: sadzenie, uprawa, pielęgnacja ziół na balkonie

2023-03-20 13:21

Zioła na balkonie to dobry pomysł na to, by mieć zawsze pod ręką świeże przyprawy kuchenne. Zioła, oprócz walorów zdrowotnych i aromatycznych, mogą zastąpić lub być oryginalnym dodatkiem do roślinnych kompozycji na balkonie. Jakie zioła na balkon są najlepsze? Co warto uprawiać? Sprawdziliśmy!

Zioła na balkonie
Autor: edoneil/Getty Images Miejski ogród pełen ziół i warzyw

Spis treści

  1. Zioła na balkon - o czym warto wiedzieć?
  2. Jakie zioła na balkon wybrać?
  3. W czym sadzić zioła na balkonie? 
  4. Zioła na balkonie - jak pielęgnować?
  5. Jak uprawiać zioła na balkonie, jak zrobić domek na zioła? GALERIE ZDJĘĆ

Zioła na balkon - o czym warto wiedzieć?

Zioła na balkonie zazwyczaj rosną bardzo dobrze, zwłaszcza na słonecznych wystawach. Większość gatunków nie jest wymagająca, ale zanim zdecydujemy się na uprawę konkretnej rośliny, pamiętajmy, by sprawdzić, jakie warunki preferuje. W przypadku słonecznych balkonów (zachodnich i południowych), należy zapewnić roślinom odpowiedni dostęp do słońca oraz regularnie je podlewać. 

Wybierając zioła na balkon, raczej skupmy się na gatunkach, które będziemy wykorzystywać w kuchni - nie sadźmy ziół, których nie lubimy lub które nie przydadzą się podczas gotowania. Zajmą tylko cenną przestrzeń na balkonie. Zioła odpowiednio wyeksponujmy, by miały nieutrudniony dostęp do światła, najlepiej, gdy wszystkie zioła na balkonie ustawimy w jednym miejscu, wtedy łatwiej będzie je podlewać, podlewać i doglądać. 

Jakie zioła na balkon wybrać?

Na balkonie możemy uprawiać różne zioła, ale do najbardziej popularnych gatunków należą rośliny jednoroczne, m.in.:

Natomiast do ziół wieloletnich, które warto posadzić na balkonie należą m.in.:

W czym sadzić zioła na balkonie? 

Zioła na balkonie możemy uprawiać w stojących donicach, doniczkach, skrzynkach glinianych. Ich ciężar nie pozwoli, by przewróciły się czy spadły podczas wiatru. Podłoże w nich wolniej przesycha niż w doniczkach plastikowych. Jednak gdy nie posiadamy glinianych donic, równie dobrze sprawdzają się do uprawy ziół na balkonie drewniane skrzynki lub plastikowe pojemniki, które muszą mieć otwory na dnie. Zapewne wybór będzie zależał od naszych upodobań i środków, które posiadamy oraz od wielkości balkonu.

Na większe balkony na pewno warto wybierać większe pojemniki do uprawy ziół, co w późniejszym czasie zdecydowanie ułatwi pielęgnacje, szczególnie przy ziołach, które szybko się rozrastają, takich jak mięta czy melisa. Na dnie donic tworzymy warstwę drenującą z keramzytu lub żwiru, którą przykrywamy ziemią próchniczną, żyzną, przepuszczalną, dobrze utrzymującą wilgoć, ale nie tworząc zastoisk wodnych.

Zioła źle znoszą środowisko zbyt wilgotne. Kiedy podłoże jest przygotowane, możemy do niego wysadzić już rosnące rośliny, które nabyliśmy w centrach ogrodniczych lub przepikować siewki ziół z naszej uprawy. Albo najprościej wysiać nasiona bezpośrednio do podłoża.

DOBRA RADA: Aby zioła na balkonie pięknie się krzewiły i wypuszczały nowe liście, należy je przycinać nożyczkami w słoneczne dni, najlepiej przed południem.

Zioła na balkonie - jak pielęgnować?

Zioła na balkonie najlepiej rosną w miejscu słonecznym lub w delikatnym półcieniu. Rośliny, które rosną w cieniu są słabsze, wiotkie i mniej aromatyczne. Zioła na balkonie należy regularnie podlewać, szczególnie gdy rosną w pełnym słońcu. Jeśli zioła jednoroczne posadzimy w żyzne podłoże nie będziemy musieli ich nawozić.

Zioła wieloletnie możemy podlewać naturalnymi nawozami o dużej zawartości substancji organicznych i mikroorganizmów glebowych, użyźniających podłoże. Zioła wieloletnie mogą zimować na balkonie pod warunkiem ich wcześniejszego zabezpieczenia przed mrozem. Doniczki z ziołami okładamy styropianem, powierzchnię podłoża  w pojemniku przykrywamy korą,a część nadziemną rośliny owijamy białą agrowłókniną.

Jak uprawiać zioła na balkonie, jak zrobić domek na zioła? GALERIE ZDJĘĆ

Czy rozpoznasz te zioła?

Pytanie 1 z 12
Zioło na zdjęciu to...
kozieradka
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE