Zioła na balkonie: sadzenie, uprawa, pielęgnacja ziół na balkonie

2018-04-22 18:13 Magdalena Sokołowska

Zioła na balkonie to dobry pomysł na to, by mieć zawsze pod ręką świeże przyprawy kuchenne. Zioła, oprócz walorów zdrowotnych i aromatycznych, mogą zastąpić lub być oryginalnym dodatkiem do roślinnych kompozycji na balkonie. Zioła na balkonie uprawa.

Jeśli chcesz mieć własne zioła na balkonie, dowiedz się jak je uprawiać. Jakie zioła można uprawiać na balkonie w bloku? Jak je sadzić i pielęgnować? Zioła  na balkonie: uprawa.

>>Przeczytaj też: Zioła na balkonie: idealne rośliny dla początkujących ogrodników

Zioła na balkonie: uprawa

Ze względu na to, że większość znanych ziół nadaje się do uprawy na balkonie, to przy wyborze ziół na balkon powinniśmy głownie kierować się własnym upodobaniem oraz stanowiskiem, na którym będą rosły. Wybierając te gatunki ziół, które najczęściej wykorzystujemy w kuchni, nie tracimy cennego miejsca na balkonie, które w przeciwieństwie do ogrodu jest mocno ograniczone. Do najczęściej spotykanych w uprawie ziół na balkonie należą rośliny jednoroczne, np. pietruszka naciowa, trybula ogrodowa, bazylia pospolita, cząber ogrodowy, koper ogrodowy, majeranek, kolendra siewna, rzeżucha, ogórecznik lekarski. Natomiast zioła na balkonie wieloletnie, które chętnie są uprawiane to: estragon, lawenda lekarska, lubczyk ogrodowy, melisa lekarska, mięta pieprzowa, rozmaryn, szałwia, tymianek.

Zioła na balkonie: sadzenie. W czym sadzić zioła na balkonie

Zioła na balkonie możemy uprawiać w stojących donicach, doniczkach, skrzynkach glinianych. Ich ciężar nie pozwoli, by przewróciły się czy spadły podczas wiatru. Podłoże w nich wolniej przesycha niż w doniczkach plastikowych. Jednak gdy nie posiadamy glinianych donic, równie dobrze sprawdzają się do uprawy ziół na balkonie drewniane skrzynki lub plastikowe pojemniki, które muszą mieć otwory na dnie. Zapewne wybór będzie zależał od naszych upodobań i środków, które posiadamy oraz od wielkości balkonu.

>>Przeczytaj też: Donice na taras, doniczki na balkon, kompozycje kwiatowe w donicach

Zioła: balkon wschodni

Autor: agencjafree / living4media

Balkon wschodni to dobre miejsce na ogródek ziołowy.

Dobra rada!

Aby zioła na balkonie pięknie się krzewiły i wypuszczały nowe liście, należy je przycinać nożyczkami w słoneczne dni, najlepiej przed południem.

Na większe balkony na pewno warto wybierać większe pojemniki do uprawy ziół, co w późniejszym czasie zdecydowanie ułatwi pielęgnacje, szczególnie przy ziołach, które szybko się rozrastają, takich jak mięta czy melisa. Na dnie donic tworzymy warstwę drenującą z keramzytu lub żwiru, którą przykrywamy ziemią próchniczną, żyzną, przepuszczalną, dobrze utrzymującą wilgoć, ale nie tworząc zastoisk wodnych. Zioła źle znoszą środowisko zbyt wilgotne. Kiedy podłoże jest przygotowane, możemy do niego wysadzić już rosnące rośliny, które nabyliśmy w centrach ogrodniczych lub przepikować siewki ziół z naszej uprawy. Albo najprościej wysiać nasiona bezpośrednio do podłoża.

Zioła na balkonie - jak pielęgnować

Zioła na balkonie najlepiej rosną w miejscu słonecznym lub w delikatnym półcieniu. Rośliny, które rosną w cieniu są słabsze, wiotkie i mniej aromatyczne. Zioła na balkonie należy regularnie podlewać, szczególnie gdy rosną w pełnym słońcu. Jeśli zioła jednoroczne posadzimy w żyzne podłoże nie będziemy musieli ich nawozić. Zioła wieloletnie możemy podlewać naturalnymi nawozami o dużej zawartości substancji organicznych i mikroorganizmów glebowych, użyźniających podłoże. Zioła wieloletnie mogą zimować na balkonie pod warunkiem ich wczesniejszego zabezpieczenia przed mrozem. Doniczki z ziolami okładamy styropianem, powierzchnię podłoża  w pojemniku przykrywamy korą,a część nadziemną rośliny owijamy białą agrowłókniną.