Ogórecznik lekarski - Borago officinalis

2022-03-25 14:29

Ogórecznik lekarski to silnie rosnąca roślina jednoroczna, która bardzo łatwo się rozsiewa. Pochodzi z krajów śródziemnomorskich. Należy do rodziny ogórecznikowatych (Boraginaceae). W Polsce jest spotykany jako dziki chwast. Uprawia się go także jako roślinę leczniczą oraz warzywo (spożywa się liście młodych roślin).

Ogórecznik lekarski
Autor: GettyImages Ogórecznik lekarski

Spis treści

  1. Ogórecznik lekarski - opis
  2. Ogórecznik lekarski - kwiaty
  3. Ogórecznik lekarski - uprawa
  4. Ogórecznik lekarski- właściwości i zastosowanie

Ogórecznik lekarski - opis

Ogórecznik lekarski dorasta do około 70 cm wysokości. Ma grube, puste w środku, u góry rozgałęzione łodygi, pokryte bardzo drobnymi kolcami. Liście ogórecznika lekarskiego są zielone, grube i szorstkie, o eliptycznym kształcie i lekko spiczastym zakończeniu.

Ogórecznik lekarski - kwiaty

Kwiaty ogórecznika są duże, niebieskie (bywają białe), z białym środkiem, zebrane w okazałe baldachogrona na szczycie łodygi. Liście i kwiaty pachną i smakują jak ogórki. Ogórecznik lekarski kwitnie od czerwca do sierpnia, jest rośliną miododajną. Z kwiatów powstają owoce – rozłupki.

Ogórecznik lekarski - uprawa

Ogórecznik lekarski uprawia się z nasion wysiewanych bezpośrednio do gruntu pod koniec wiosny. Wschody są widoczne po kilkunastu dniach. Do uprawy ogórecznika lekarskiego należy wybrać stanowisko słoneczne. Najlepsza jest gleba lekko wilgotna, wapienna, przepuszczalna i lekka.

Ogórecznik nie wymaga nawożenia i podlewania. Potrzebuje tylko odchwaszczania. Ogórecznik lekarski można z powodzeniem uprawiać w doniczce ustawionej na okiennym parapecie bądź w skrzynce na balkonie.

Ogórecznik lekarski- właściwości i zastosowanie

Do celów leczniczych zbiera się ziele ogórecznika. Ścina się je w okresie zakwitania, a następnie suszy rozłożone cienką warstwą w zacienionym i przewiewnym miejscu. Ziele ogórecznika zawiera flawonoidy, związki śluzowe, garbniki, cholinę, kwasy organiczne, witaminę C, sole mineralne i wykazuje łagodne działanie na organizm: zwiększa dobową ilość wydalanego moczu, przyspiesza wydalanie z organizmu szkodliwych produktów przemiany materii. Stosuje się je w chorobach nerek, dnie moczanowej, chorobie reumatycznej i schorzeniach skórnych. Ziele ogórecznika wykazuje także słabe działanie napotne i przeciwgorączkowe oraz przeciwzapalne.Z nasion ogórecznika pozyskuje się olej, używany w preparatach farmaceutycznych i produktach kosmetycznych.

Świeże liście ogórecznika są używane jako dodatek do sałatek, sosów, zapiekanek.Kwiaty ogórecznika zbiera się w momencie, gdy nie są jeszcze rozwinięte do końca. Znakomicie nadają się do mrożenia i często się je w ten sposób przechowuje.

Poznaj inne zioła:

Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby sucha
Roślina ozdobna z kwiatów
Termin kwitnienia VI - VIII
Wysokość do 70 cm
Kategoria Zioła
Podlewanie mało
Barwa liści/igieł zielona
Barwa kwiatów niebieska
Zioła w domu i na balkonie