Nawłoć pospolita - Solidago virgaurea

2022-03-25 14:34

Nawłoć pospolita to bardzo pospolita roślina, znana pod nazwami: polska mimoza, złota dziewica, złota rózga, złotnik, włoć.

Nawłoć pospolita
Autor: photos.com Nawłoć pospolita

Spis treści

  1. Nawłoć pospilita - opis
  2. Ziele nawłoci
  3. Nawłoć - właściwości i zastosowanie

Nawłoć pospilita - opis

Nawłoć pospolita jest często mylona z nawłocią kanadyjską, jednak w przeciwieństwie do niej osiąga maksymalnie 80-100 cm wysokości, ma mniejsze eliptyczno-jajowate liście i większe złotożółte kwiaty, zebrane w koszyczki. Rośnie w całej Polsce, można ją spotkać na słonecznych łąkach i polanach, w zaroślach i widnych lasach.  Nawłoć pospolita kwitnie od lipca do września.

Ziele nawłoci

Nawłoć pospolita to cenna roślina lecznicza. Zawiera garbniki, kwasy organiczne, saponiny, śluzy, żywice, olejki eteryczne oraz flawonoidy, m.in. rutynę i kwercetynę. Surowcem zielarskim jest ziele nawłoci (Herba Solidaginis) – ulistnione pędy wraz z kwiatami. Po wysuszeniu przyrządza się z nich napary, które stosowane są jako środek moczopędny, ściągający, przeciwzapalny.

Nawłoć - właściwości i zastosowanie

Wewnętrznie nawłoć pospolita jest stosowana przy stanach zapalnych dróg moczowych, kamicy nerkowej, skazie moczanowej oraz w nieżytach przewodu pokarmowego (m.in. biegunkach), a także pomocniczo w chorobach reumatycznych, nadciśnieniu. Napary z nawłoci pospolitej stosuje się także zewnętrznie do przemywania trudno gojących się ran i owrzodzeń skóry. Napary z nawłoci stosowane są także do płukania przy stanach zapalnych jamy ustnej i gardła.

Pamiętaj! Zanim zastosujesz nawłoć pospolitą skonsultuj się z lekarzem.

Poznaj też nawłoć ogrodową

Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby sucha
Roślina ozdobna z kwiatów
Termin kwitnienia VII - IX
Zimozielone Nie
Wysokość 80 cm - 1 m
Kategoria Zioła
Podlewanie mało
Barwa liści/igieł zielona
Barwa kwiatów żółta
Pokrój wyprostowany
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE