Rzeżucha - sprawdź, kiedy wysiać, by wyrosła na Wielkanoc! Na czym siać rzeżuchę i po jakim czasie wygląda najlepiej?

2024-03-22 9:17

Rzeżucha to symbol świąt Wielkanocnych i nieodłączny element śniadania wielkanocnego czy wystroju mieszkań na czas świąt. Sprawdzamy, kiedy najlepiej wysiać rzeżuchę, by zdążyła wyrosnąć na Wielkanoc, po jakim czasie wygląda najlepiej i na czym ją wysiać - na wacie, czy w ziemi? Sprawdź nasz wskazówki, by z niczym się nie spóźnić!

Rzeżucha na Wielkanoc
Autor: Getty Images/Merinka

Spis treści

  1. Rzeżucha - kiedy najlepiej ją wysiać?
  2. Jak zasiać rzeżuchę? Lepiej na wacie, czy w ziemi?
  3. Jak dbać o rzeżuchę?
  4. Kiedy najlepiej kupić ziarna rzeżuchy na Wielkanoc?
  5. Rzeżucha - czy jest trująca dla kota?

Rzeżucha - kiedy najlepiej ją wysiać?

Wielkanoc 2024 wypada 31 marca. Rzeżuchę najlepiej wysiać tydzień wcześniej, a więc w weekend poprzedzający Wielkanoc, 23 lub 24 marca. To właśnie po siedmiu dniach kiełki rośliny wyglądają najlepiej.

Zobacz także: Zapomnieliście posiać rzeżuchę na Wielkanoc? Jest jeden sposób, by przyspieszyć wzrost

Jak zasiać rzeżuchę? Lepiej na wacie, czy w ziemi?

Rzeżuchę najlepiej wysiać na namoczonej wodą (ale nie przelanej) wacie. Jest to rozwiązanie o wiele bardziej praktyczne niż w przypadku ziemi, która mogłaby się dostać do jedzenia, i która nie daje takiej kontroli nad rozmieszczeniem ziarenek. 

Na tacce lub odwróconej miseczce (w ty przypadku warto umieścić ją na szerszym spodeczku - woda będzie z niej spływać) rozkładamy watę, następnie zalewamy ją wodą. Na tak przygotowaną powierzchnię równomiernie rozsypujemy nasiona rzeżuchy - nie trzeba zachowywać między nimi konkretnych odległości, jednak nie powinny na siebie nachodzić. Tak wysianą rzeżuchę wystarczy spryskać spryskiwaczem do roślin i odstawić na parapet w słoneczne miejsce.

Zobacz też: Stół wielkanocny. Inspiracje, jak ozdobić stół na Wielkanoc

Watę trzeba będzie spryskiwać regularnie, najlepiej co rano - ważne jest, by nie dopuścić do jej wysuszenia, nasiona powinny być cały czas wilgotne i pokryte "błonką"; jeśli nasiona wyschną, roślina przestanie się rozwijać. Już następnego dnia będą widoczne pierwsze efekty - nasiona spęcznieją, niektóre zaczną pękać.

Jak dbać o rzeżuchę?

Gdy rzeżucha się ukorzeni i trochę podrośnie (po ok. 2 dniach pojawią się łodyżki), można ją już normalnie podlewać, wciąż równomiernie nawadniając podłoże. Podrośnięte roślinki powinny utrzymywać pion - jeżeli tracą sprężystość i zaczynają się "kłaść", trzeba je jak najszybciej podlać.

Rzeżuchę można zacząć jeść już po 5-6 dniach od wysiania.

Kiedy najlepiej kupić ziarna rzeżuchy na Wielkanoc?

Z przyczyn zupełnie niezwiązanych z roślinami, torebkę nasion warto kupić nawet miesiąc przed Wielkanocą - czyli już. Na tydzień przed świętami może ich już po prostu nie być w sklepach.

Kilkuletnie, zalegające na dnie szuflady opakowania z ziarnami rzeżuchy oczywiście można wysiać, są jednak duże szanse, że nie wyrosną wszystkie lub wcale. Można je wysiać jako zapas.

Rzeżucha - czy jest trująca dla kota?

Rzeżucha nie jest trująca dla kotów, jednak przez jej ostry smak i zapach raczej nie wykazują one zainteresowania tą rośliną.

Zobacz także: Ozdoby wielkanocne ręcznie robione - pomysły DIY