Mięta wodna, mięta nadwodna. Czy mięta wodna jest jadalna? Mięta wodna - właściwości, uprawa

2023-11-13 11:01

Mięta nadwodna - Mentha aquatica występuje w Afryce, Europie oraz zachodniej części Azji i na Kaukazie. W Polsce w stanie dzikim można spotkać ją w górach i na niżu. Należy do rodziny jasnotowatych (Lamiaceae). Jak sadzić miętę wodną? Odpowiadamy.

Mięta nadwodna
Autor: www.gettyimages.com Mięta nadwodna
Zioła w ogrodzie - mięta

Spis treści

  1. Mięta wodna, mięta nadwodna - opis
  2. Mięta wodna - jak sadzić
  3. Mięta nadwodna - pielęgnacja
  4. Mięta nadwodna - zastosowanie
  5. Mięta nadwodna - właściwości

Mięta wodna, mięta nadwodna - opis

Mięta nadwodna jest rośliną wieloletnią o krzewiastym, lekko wzniesionym pokroju. Osiąga od 50 do 80 cm wysokości. Na dość silnej, rozgałęzionej łodydze umieszczone są ciemnozielone liście o owalnym bądź jajowatym kształcie, brzegiem ząbkowane, owłosione. Liście wydzielają bardzo przyjemny, a zarazem silny zapach cytryny. Okres kwitnienia mięty nadwodnej przypada od lipca aż do września. Kwiaty zebrane są na szczycie łodygi w okółkach, mają kolor różowy lub jasnofioletowy. Kwiatostany są kuliste. Po przekwitnieniu w miejscu kwiatów pojawiają się owoce - rozłupki, które posiadają brodawki. Roślina jest miododajna.

Mięta wodna - jak sadzić

Stanowisko dla mięty powinno być półcieniste, raczej chłodne. Gdy roślina rośnie w pełnym słońcu, liście bardzo często czerwienieją ze względu na szybkie parowanie wody. Podłoże powinno być umiarkowanie żyzne, dość przewiewne i wilgotne. Poziom wilgotności jest istotny w powodzeniu uprawy. Roślina jest w pełni odporna na mróz, dlatego z powodzeniem można uprawiać ją w naszym kraju.

Mięta nadwodna - pielęgnacja

Mięta nadwodna nie wymaga specjalistycznych zabiegów pielęgnacyjnych. Ładnie się krzewi i szybko rośnie, warto więc raz na jakiś czas dzielić kępy, aby mogły one się swobodnie rozrastać. Rozmnaża się generatywnie przez nasiona oraz wegetatywnie przez podział rośliny.

Mięta nadwodna - zastosowanie

Mięta nadwodna idealnie sprawdzi się jako roślina na obwódki i do obsadzania oczek wodnych. Nie straszne jej zacienienia i spora wilgotność, warto to wykorzystać jeśli mamy takie miejsce w swoim ogrodzie. Nadaje się do uprawy w pojemnikach. Jadalne liście mięty nawodnej wykorzystuje się w gastronomii, a olejki eteryczne zawarte w roślinie - w przemyśle kosmetycznym.

Mięta nadwodna - właściwości

Mięta wodna odstrasza muchy i komary. Ponadto działa przeciwbólowo, antyseptyczne, pomaga w problemach trawiennych (działa żółciopędnie). Pomaga też przy bólu gardła, a także znakomicie odświeża oddech. 

Poznaj inne zioła:

Stanowisko słoneczne
Roślina ozdobna z liści/igieł
Wilgotność gleby wilgotna
Stanowisko półcieniste
Termin kwitnienia VI - VIII
Zimozielone Nie
Wysokość 50 cm - 80 cm
Kategoria Zioła
Podlewanie średnio
Barwa liści/igieł zielona
Barwa kwiatów różowa
Barwa kwiatów fioletowa
Pokrój krzewiasty
Pokrój lekko wzniesiony