Mięta wodna, mięta nadwodna. Czy mięta wodna jest jadalna? Mięta wodna - właściwości, uprawa

2023-11-13 11:01

Mięta nadwodna - Mentha aquatica występuje w Afryce, Europie oraz zachodniej części Azji i na Kaukazie. W Polsce w stanie dzikim można spotkać ją w górach i na niżu. Należy do rodziny jasnotowatych (Lamiaceae). Jak sadzić miętę wodną? Odpowiadamy.

Mięta nadwodna
Autor: www.gettyimages.com Mięta nadwodna
Zioła w ogrodzie - mięta

Spis treści

  1. Mięta wodna, mięta nadwodna - opis
  2. Mięta wodna - jak sadzić
  3. Mięta nadwodna - pielęgnacja
  4. Mięta nadwodna - zastosowanie
  5. Mięta nadwodna - właściwości

Mięta wodna, mięta nadwodna - opis

Mięta nadwodna jest rośliną wieloletnią o krzewiastym, lekko wzniesionym pokroju. Osiąga od 50 do 80 cm wysokości. Na dość silnej, rozgałęzionej łodydze umieszczone są ciemnozielone liście o owalnym bądź jajowatym kształcie, brzegiem ząbkowane, owłosione. Liście wydzielają bardzo przyjemny, a zarazem silny zapach cytryny. Okres kwitnienia mięty nadwodnej przypada od lipca aż do września. Kwiaty zebrane są na szczycie łodygi w okółkach, mają kolor różowy lub jasnofioletowy. Kwiatostany są kuliste. Po przekwitnieniu w miejscu kwiatów pojawiają się owoce - rozłupki, które posiadają brodawki. Roślina jest miododajna.

Mięta wodna - jak sadzić

Stanowisko dla mięty powinno być półcieniste, raczej chłodne. Gdy roślina rośnie w pełnym słońcu, liście bardzo często czerwienieją ze względu na szybkie parowanie wody. Podłoże powinno być umiarkowanie żyzne, dość przewiewne i wilgotne. Poziom wilgotności jest istotny w powodzeniu uprawy. Roślina jest w pełni odporna na mróz, dlatego z powodzeniem można uprawiać ją w naszym kraju.

Mięta nadwodna - pielęgnacja

Mięta nadwodna nie wymaga specjalistycznych zabiegów pielęgnacyjnych. Ładnie się krzewi i szybko rośnie, warto więc raz na jakiś czas dzielić kępy, aby mogły one się swobodnie rozrastać. Rozmnaża się generatywnie przez nasiona oraz wegetatywnie przez podział rośliny.

Mięta nadwodna - zastosowanie

Mięta nadwodna idealnie sprawdzi się jako roślina na obwódki i do obsadzania oczek wodnych. Nie straszne jej zacienienia i spora wilgotność, warto to wykorzystać jeśli mamy takie miejsce w swoim ogrodzie. Nadaje się do uprawy w pojemnikach. Jadalne liście mięty nawodnej wykorzystuje się w gastronomii, a olejki eteryczne zawarte w roślinie - w przemyśle kosmetycznym.

Mięta nadwodna - właściwości

Mięta wodna odstrasza muchy i komary. Ponadto działa przeciwbólowo, antyseptyczne, pomaga w problemach trawiennych (działa żółciopędnie). Pomaga też przy bólu gardła, a także znakomicie odświeża oddech. 

Poznaj inne zioła:

Stanowisko słoneczne
Roślina ozdobna z liści/igieł
Wilgotność gleby wilgotna
Stanowisko półcieniste
Termin kwitnienia VI - VIII
Zimozielone Nie
Wysokość 50 cm - 80 cm
Kategoria Zioła
Podlewanie średnio
Barwa liści/igieł zielona
Barwa kwiatów różowa
Barwa kwiatów fioletowa
Pokrój krzewiasty
Pokrój lekko wzniesiony
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE