Jak urządzić łazienkę w stylu boho – wybieramy idealne płytki, ceramikę i dodatki. 35 inspirujących zdjęć!

2024-04-12 10:17

Styl boho sprawdzi się i w dużej, i małej łazience. Naturalne materiały i kolory, drewno, plecionki, rośliny i ekododatki sprawią, że stanie się ona miejscem ładnym i przyjaznym. Co więcej: łazienka może być boho... bardziej albo mniej! Może zawierać też elementy innych stylów. Zobacz, na ile sposobów można urządzić łazienkę boho – galeria zdjęć poniżej.

Wolisz wnętrza w stylu rustykalnym? Zobacz, jak je efektownie zaaranżować – 73 inspirujące zdjęcia!

Spis treści

  1. Co to znaczy styl boho?
  2. Jakie są główne cechy stylu boho?
  3. Jak urządzić łazienkę w stylu boho?
  4. Łazienka boho na pograniczu stylów

Co to znaczy styl boho?

Styl boho łączy w sobie miłość do natury, etos francuskiej cyganerii (bohemy), estetykę hippie, elementy etniczne i rustykalne (w dobrym guście) oraz swobodę i niepoddawanie się konwenansom. To połączenie dające styl niezwykle efektowny, malowniczy, bliski przyrodzie i – co chyba najważniejsze – przyjazny człowiekowi.

Jakie są główne cechy stylu boho?

Styl stylu boho z racji swoich założeń daje poczucie swobody, wewnętrznej harmonii i życia w zgodzie z naturą. Styl boho ma swoje odmiany: od bardzo neutralnego eko, przez scandi boho, po malowniczne boho rozkochane w kolorach i wzorach. Proporcje w każdej aranżacji mogą być różne, ale zawsze powinny ode odpowiadać głównym założeniom stylu.

Główne cechy stylu boho:

  • Naturalne materiały: drewno, sklejka, len, bawełna, sizal, wiklina, trawy morska i hiacyntowa, sizal, juta, kamień, cegła itp.
  • Naturalne kolory: tonowane barwy ziemi ze zdecydowaną przewagą jasnych odcieni. Mogą tez pojawić się mocniejsze barwy, jak: czerń, bordo, turkus, ochra, oranże.
  • Motywy i wzory: przeważają motywy florystyczne i faunistyczne, raczej przetworzone oraz wzory etniczne: polski folk, azjatyckie i afrykańskie itp.
  • Dodatki i dekoracje: z drewna, kamienia, ceramiki oraz wyplatane.

Jak urządzić łazienkę w stylu boho?

Urządzając łazienkę w stylu boho, warto zadbać o neutralną bazę, czyli np. wybrać wykończenie w drewnie, szarościach, beżach, bieli (płytki, farb, okładziny itp.). Ta decyzja ma też dodatkową zaletę – w razie, gdy znudzi ci się styl boho, łatwo poddasz łazienkę metamorfozie, zmieniając dodatki itp. Meble mogą być z drewna albo MDF-u, ale raczej proste, ewentualnie o fazowanych frontach. Biała ceramika łazienkowa będzie najpraktyczniejsza. Może być zgeometryzowana albo mieć łagodne linie. Armatura sprawdzi się zarówno nowoczesna, jak i stylizowana. Dobrze prezentuje się w czerni, jako wyrazisty akcent. Konieczne są stylowe dodatki w postaci wyplatanych pojemników, dozowników ze sklejki albo ceramiki w naturalnych barwach, jutowego czy bawełnianego dywanika. Kilka roślin, jakaś ozdoba ze sznurka, parę świec i gotowe!

Chcesz zobaczyć więcej wnętrz w stylu boho? Oto klimatyczny dom na warszawskich Kabatach, w którym mieszka czteroosobowa rodzina.

Łazienka boho na pograniczu stylów

Twoja łazienka może być „ubrana” w boho od góry do dołu, jeśli chcesz. Ale jeśli wolisz wersję skromniejszą, zastosuj tylko parę drobiazgów z tej konwencji – też będzie dobrze! Możesz też podkręcić wystrój tak, by podkręcić go w wybranym kierunku. Masz do wyboru od stonowanego i minimalistycznego w duchu scandi (styl skandynawski jest świetnym punktem wyjścia dla oszczędnego boho), bardziej rustykalny (uwaga na „wiejskie” dodatki – nie mogą być kiczowate!) albo elegancki (w tym z elementami glamour), a nawet wersję pełną wzorów etnicznych i bajecznie kolorową wersję hippie (niemal ocierającą się o Bollywood).

Szukasz inspiracji przy urządzaniu kuchni boho? Mamy 20 efektownych aranżacji i eksperckie porady.