Stół wielkanocny. Inspiracje, jak ozdobić stół na Wielkanoc
Szukasz pomysłów na aranżację stołu wielkanocnego? Mamy dla Ciebie kilka genialnych patentów, a także wskazówki od eksperta. Sprawdź, jak w stylowy i kreatywny sposób zaaranżować stół na Wielkanoc.

Spis treści
- Stół wielkanocny: dekoracja
- Stół na Wielkanoc bez błędów: radzi ekspert
- Wielkanocny stół: wybierz styl aranżacji
- Stół na Wielkanoc: aranżacja na śniadanie wielkanocne
- Galerie: stół wielkanocny [ZDJĘCIA]
Wielkanocne dekoracje stołów mogą być swojskie i przytulne lub nowoczesne. Łatwo je skopiujesz w swoim mieszkaniu. Ozdoby wielkanocne możesz kupić lub wykonać samodzielnie.
A jak uniknąć podstawowych błędów w dekoracji stołu wielkanocnego? Z pewnością straci wiele na swoim uroku, jeśli ozdoby na stole będą przeszkadzały gościom. Przesada w wielkanocnych dekoracjach nie jest wskazana! Zobacz, jak ozdobić stół na Wielkanoc.
Stół wielkanocny: dekoracja
Wielkanoc to święta, które są również celebracją wiosny, dlatego proponujemy radosny i lekki wystrój stołu wielkanocnego. Nakrycie stołu na Wielkanoc w nowoczesnej kuchni połączonej z jadalnią może być proste i naturalne, bez obrusa, ale z dominującym zielonym kolorem. Niezależnie od stylu aranżacji stół na Wielkanoc powinien być uroczysty.
Namawiamy, aby zastawę zaaranżować na białych lub zielonych obrusach. Od kilku sezonów modna jest dekoracja stołu wielkanocnego w pastelowych kolorach. W galeriach zdjęć prezentujemy stoły wielkanocne, które zostały ubrane z prostotą, ale elegancko. Dekorując wielkanocny stół, nie zapominajmy o ozdobach i kompozycjach z żywych kwiatów i roślin oraz pisankach, kurczaczkach, palemkach.
Sprawdź też: Jak zrobić kurczaczka na Wielkanoc z wełny >>>
Soczysta zieleń trawy, kwiaty, rzeżucha i owies wprowadzą wiosnę i radosny nastrój do wielkanocnych aranżacji. Kluczem do dekoracji stołów na Wielkanoc powinna być tradycja, a więc niech nie zabraknie ozdób i potraw kojarzonych z Wielkanocą.
W wiklinowym koszyku możecie umieścić kolorowe pisanki, baba drożdżowa niech pięknie się prezentuje na ładnej paterze, upieczony baranek, rzeżucha, palemki, bazie, kurczaczki czy zajączki wielkanocne wprowadzą radosny klimat świąt. Połączenie bieli z zielenią kojarzy się z wiosną, przy takim wielkanocnym stole miło będzie świętować.
Sprawdź też: Jak zrobić baranka z masy solnej >>>
Stół na Wielkanoc bez błędów: radzi ekspert
Warto zadbać, aby wielkanocny stół był pięknie i świątecznie udekorowany. Myli się jednak ten, kto myśli, że dekoracja stołu na Wielkanoc nie wymaga wprawy i wiedzy. Przeczytaj porady eksperta, a unikniesz kilku z nich!
1. Aranżując stół na Wielkanoc, nie zapominajmy o umiarze! Przy jego braku szybko zepsujemy najładniejsze i najpieczołowiciej przygotowywane nakrycie.
2. Kwiaty i świeczniki na stole wielkanocnym nie mogą przysłaniać twarzy biesiadników. Święta to okazja do spotkań z bliskimi, a stół jest po to, żeby przy nim zjeść i spędzić czas na wspólnej rozmowie, bez wychylania się zza wysokich i zbyt okazałych kompozycji i dekoracji wielkanocnych.
3. Pamiętajmy o serwetkach dla gości. To nie tylko dekoracja wielkanocna, lecz także kwestia higieny. Chusteczki kładziemy po lewej stronie talerza obok sztućców, a nie pod nimi. Mogą też znaleźć się na talerzu.
4. Produkty sklepowe zawsze podawaj w naczyniach bez etykiet. Alkohole i napoje elegancko będą wyglądały w karafkach i dzbankach, chrzan w salaterce, a sos w sosjerce.
5. Koszyczek lub metalowy pojemnik na pieczywo zawsze wyłóż serwetką i nakryj, by nie tylko ładnie wyglądało, ale też nie obsychało.
6. Do picia możesz przygotować uniwersalne kieliszki (do czerwonego wina używamy większe i pękate, do białego w formie tulipana, a pośredni to uniwersalny). Świetnie sprawdzą się wówczas jako szklanki do wody czy soków.
7. Nie pomyl ułożenia sztućców. Odpowiednie to: nad talerzem kładziemy łyżeczkę i widelczyk (rękojeść łyżeczki kierujemy w prawą stronę, widelczyka w lewą), po prawej stronie talerza kładziemy noże (ostrzem w lewo) oraz łyżki, widelce zaś po lewej stronie.
Radziła: Aleksandra Ciurkot, dekoratorka z IKEA Katowice
Wielkanocny stół: wybierz styl aranżacji
Styl, w jakim jest urządzone mieszkanie, determinuje wystrój wielkanocnego stołu – to bezpieczne wyjście, bo gdy wszystko jest zgrane, całość wygląda doskonale. Możemy jednak zaszaleć w obrębie konwencji. Wiele zależy od charakteru posiłku i spotkania – jeśli ma być uroczyście, wyciągnijmy porcelanę, srebra (lub prawie srebra), pięknie rżnięte szkło i kryształy.
Niech na naszym wielkanocnym stole nie zabraknie eleganckich pisanek, np. w złote ornamenty albo wyklejanych perełkami. Jeżeli śniadanie wielkanocne czy podwieczorek będzie w gronie najbliższych i chcemy je potraktować na luzie, możemy przygotować aranżację stołu nawet z przymrużeniem oka. Warto np. zrezygnować z solennego obrusa, a blat ozdobić płaskim naczyniem (np. forma do tarty, podłużna taca itp.), do tego koniecznie wiosenne kwiaty i pisanki.
Stół na Wielkanoc: aranżacja na śniadanie wielkanocne
Dodatki dekoracyjne pomogą nam udekorować stół adekwatnie do sytuacji. Czasem bowiem sytuacja wymaga uroczystej oprawy – tak jak podczas śniadania wielkanocnego, czasem wystarczy po prostu ładna zastawa, całkiem zwyczajna, ale przełamana drewnianymi lub błyszczącymi dodatkami. Jedno jest pewne: każda dekoracja stołu stanie się wyjątkowa dzięki świeżym kwiatom w wazonie.
Warto o tym pamiętać, bo kwiaty nie są dużym wydatkiem, zawsze mogą być inne, a po przyjęciu zostają z nami przynajmniej jeszcze przez tydzień. Śniadanie wielkanocne pod względem uroczystego charakteru stoi na równi z Wigilią. Wyjmujemy wtedy najlepszą zastawę, serwetki – koniecznie lniane, nie papierowe, półmiski, kieliszki i świeczniki. Dodatki dekoracyjne możemy zmieniać w zależności od pory roku i okazji.
Czytaj też: Dekoracja stołu w kolorach pastelowych >>>
Możemy także mieszać nowoczesne dodatki dekoracyjne kupione w sieciówkach z pamiątkami rodowymi, dlaczego nie? Stare srebrne sztućce będą znakomicie wyglądały w towarzystwie postarzanych wysokich świeczników. W eleganckiej dekoracji stołu nie może także zabraknąć obrusa lub eleganckiego bieżnika.
Galerie: stół wielkanocny [ZDJĘCIA]
Zobacz zdjęcia z inspiracjami na wielkanocne dodatki i dekorację stołu. Z pewnością znajdziesz coś dla siebie!
Autor: materiały prasowe Westwing.pl
W święta chętnie sięgamy po słodkości – słodkie wypieki i słodkie kolory. Pastelowe odcienie różu czy błękitu, tu w aranżacji marki Westwing, świetnie łączą się z radosnym nastrojem Wielkanocy.
Autor: materiały prasowe Fyrklövern
Biała, elegancka zastawa z delikatnym wzorem kontrastuje z białym, drewnianym blatem.
Autor: WestwingNow
Wielkanocne dekoracje to często mariaż klasyki z naturą
Autor: materiały prasowe Duka
Kolor roku na Wielkanoc 2016 - ciepły odcień niebieskiego. Kolor ten bardzo ładnie sprawdza się w połączeniu z białym i pastelowym fioletowym. Ale i tradycyjny żółty ładnie zagra w połaczeniu z niebieskim, jeśli niebieski bedzie dominował.
Autor: materiały prasowe Zara Home
Nawet zastawę stołową, którą posiadamy od kilku lat można wyeksponować w nowy, atrakcyjny sposób. Pamietajmy, że im ważniejsza ranga spotkania przy stole tym ważniejsze są lniane serwetki - nigdy papierowe.
Autor: agencjafree/living4media