Owies na Wielkanoc. Jak zasiać owies w doniczce?

2024-03-29 11:34

Owies w doniczce to popularna dekoracja wielkanocnego stołu. Kiedy należy wysiać owies, by móc cieszyć się nim na Wielkanoc? Jak wykorzystać owies do dekoracji stołu wielkanocnego? Podpowiadamy!

Spis treści

  1. Owies na Wielkanoc – symbol wiosny i nowego życia
  2. Owies wielkanocny — gdzie kupić?
  3. Ile dni przed Wielkanocą zasiać owies?
  4. Jak zasiać owies wielkanocny? Jak zasiać owies w doniczce?
  5. Czy owies wielkanocny jest jadalny?
  6. Dekoracje wielkanocne z owsem. Inspiracje
  7. Aranżacje stołu na Wielkanoc. Zastawa, sztućce, dekoracje

Owies na Wielkanoc – symbol wiosny i nowego życia

Młody owies prezentuje się doskonale zarówno jako ozdoba wielkanocnego stołu, jak i wiosennego parapetu - to właśnie z tą porą roku młody owies kojarzony jest najczęściej.

Zielone, przypominające trawę pędy przypominają o odradzającej się na wiosnę przyrodzie, o nowym początku. To między innymi dlatego owies, obok kurczaczków i jajek jest tak popularnym symbolem chrześcijańskich świąt Wielkiej Nocy.

Owies wielkanocny — gdzie kupić?

Nasiona owsa kupimy w większości sklepów ogrodniczych lub za pośrednictwem sklepów internetowych. Czasem, zwłaszcza w okresie przedwielkanocnym, niektóre hipermarkety i sieci supermarketów włączają do swojej oferty saszetki z nasionami owsa – warto więc odwiedzić lokalny sklep i poszukać nasion owsa w sekcji ogrodniczej. Cena jednego opakowania waha się od 2-5 zł.

Ile dni przed Wielkanocą zasiać owies?

By cieszyć się owsem podczas świątecznych celebracji, należy odpowiednio wcześnie wysiać jego nasiona. Owies rośnie mniej więcej 2 tygodnie, ale już po ok. 10 dniach możemy zaobserwować rząd niewysokich zielonych pędów.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ:

Jak zasiać owies wielkanocny? Jak zasiać owies w doniczce?

Wysiewanie owsa jest czynnością bardzo prostą. Ta roślinka dobrze radzi sobie zarówno w doniczce z ziemią, jak i na warstwie ligniny czy waty (podobnie jak rzeżucha).

By wysiać owies do doniczki, należy uprzednio wymieszać ziemię z piaskiem w proporcji 1:1. W ten sposób zapewnimy nasionom odpowiednio luźne i przepuszczalne podłoże. Gdy już umieścimy nową ziemię w doniczce, wysypujemy do niej nasionka.

Następnie obficie spryskujemy je wodą i przenosimy doniczkę do ciepłego, dobrze oświetlonego miejsca. Idealnie sprawdzi się w tej roli np. kuchenne okno nad parapetem.

Nasza rada: nasionkom owsa możemy pomóc we wzroście np. przez przykrycie doniczki folią i stworzenie warunków szklarniowych. Fiolę zdejmujemy, gdy zauważymy wyrastające z ziemi młode pędy.

Owies w doniczce potrzebuje sporo wilgoci, ale nasionka nie mogą „pływać” - tak więc zapewnijmy roślince stale wilgotne podłoże, ale pilnujmy, by jej nie przelać, bo zgnije.

Jeśli nie dysponujemy ani doniczką, ani ziemią, owies na Wielkanoc możemy też wysiać na grubym kawałku ligniny lub waty – dokładnie tak, jak rzeżuchę.

Do płaskiego pojemnika (może być plastikowy) czy na talerzyk kładziemy dobrze nasączoną wodą warstwę ligniny lub waty. Podłoże musi być mocno wilgotne. Nasiona rozmieszczamy równomiernie na ligninie lub wacie, a następnie pojemnik przenosimy do jasnego i ciepłego miejsca.

Nasza rada: jeśli mamy mało czasu i chcemy przyspieszyć kiełkowanie nasion owsa, możemy najpierw moczyć je przez 2-6 godzin, a następnie wysiać na wacie lub ligninie. Konieczne jest też zapewnienie nasionom ciepłego i dobrze nasłonecznionego miejsca.

Czy owies wielkanocny jest jadalny?

Owies w doniczce możemy jeść bez obaw. Warto dodać go do sałatek lub dań wielkanocnych. Można go też spożywać w postaci surowej. A co z psami i kotami? Spokojnie! Owies również nie zaszkodzi naszym czworonożnym pupilom – wręcz przeciwnie, skubanie zielonej owsianej trawy może być dla kotów i psów sporą frajdą.

Dekoracje wielkanocne z owsem. Inspiracje

Aranżacje stołu na Wielkanoc. Zastawa, sztućce, dekoracje

Więcej z działu - WIELKANOC

Materiał sponsorowany

Materiał sponsorowany

Materiał sponsorowany