Wiosenne kolory na Wielkanoc: jakie mają znaczenie? Dekoracje z wielkanocnymi kolorami

2016-04-06 13:50 Daniel Działa

Wielkanoc to święto wiosny, odnowy i zmartwychwstania. Towarzyszy mu też określona paleta kolorów: przede wszystkim biel, żółcień oraz zieleń. Sprawdź, jakie znaczenie mają wielkanocne kolory i jak je wykorzystać, przygotowując dekoracje na Wielkanoc.

Wielkanoc i wiosna to duet idealny, dlatego dekorując dom z okazji nowej pory roku, można zarazem przygotować go na święta. A jakie kolory wybierać oraz jak je wprowadzać? Najprościej zrobić to za pomocą wielokolorowych pisanek, czyli symbolu Wielkanocy. Jednak ciekawych opcji jest znacznie więcej!

Kolory na Wielkanoc: biały i jego znaczenie

Kolor biały symbolizuje czystość i niewinność. W kontekście Wielkanocy to także odrodzenie, nowy początek oraz oczyszczenie (również w sensie moralnym i religijnym). Najlepszym wcieleniem tej symboliki jest biały wielkanocny baranek.

Biel bardzo łatwo wykorzystać w roli dekoracyjnej. Warto postawić przede wszystkim na uniwersalną białą ceramikę, która przyda się przez cały rok. Z dekoracyjnych dodatków godne polecenia są białe zajączki – radosne, pełne wiosennej energii. Nie zaszkodzi też przystroić mieszkania białymi kwiatami.

Nie przegap: 9 designerskich zajączków nie tylko na Wielkanoc! >>>

Wielkanocne kolory: symbolika zieleni

Kolor zielony symbolizuje nowy początek życia związany z wiosną, czyli eksplozją energii przyrodniczej po zimowym letargu. Ponieważ Wielkanoc niesie ze sobą podobne konotacje, zieleń na dobre zadomowiła się w dekoracjach świątecznych. Najprościej wprowadzać ją za pomocą żywych roślin. Na stole może zagościć rzeżucha, a do koszyczka ze święconką warto dodać gałązki borówki brusznicy. Wszelkie kwiaty również mają zielone elementy. Ponieważ kolorem roku 2017 według Instytutu Pantone jest Greenery (odcień zieleni), łatwo znaleźć dekoracje wielkanocne w tej soczystej barwie.

Kolory na Wielkanoc
Autor: agencjafree/living4media Prosta, a przy tym efektowna kompozycja z wykorzystaniem wielkanocnych kolorów

Kolory na Wielkanoc: co symbolizuje kolor żółty?

Kolor żółty symbolizuje radość, optymizm, dobrą energię, a także nowe życie. Dlatego idealnie pasuje do obchodów Wielkanocy – wesołego święta po pełnym zadumy Wielkim Poście. Warto więc pamiętać o żółtych żonkilach, do tego można dodać dekoracje wielkanocne z kurczaczków czy żółtych zajączków. Na stole świetnie zaprezentuje się też żółta ceramika.

Nie przegap: Kolor żółty we wnętrzach - GALERIE ZDJĘĆ >>>

Inne wielkanocne kolory

Trzy wyżej wspomniane kolory to kwintesencja wielkanocnej palety barwnej. Ale warto też odkrywać inne kolory! W tym roku dużym uznaniem cieszą się kolory pastelowe. Pudrowy róż symbolizuje młodość oraz radość ze zmartwychwstania. Z kolei pastelowy fiolet (w odcieniu jagodowym bądź lawendowym), czyli jeden z symboli Wielkiego Postu, będzie przypominał, że czas ascetyzmu i żałoby właśnie się skończył. Wśród wielkanocnych kolorów powinien też zagościć rozbielony błękit (kolor nieba, zdrowia i czystego powietrza) czy pomarańcz (symbol szczęścia i dobrej energii).

Jak udekorować stół na Wielkanoc? WIDEO

Obejrzyj poradnik wideo, dzięki któremy pięknie nakryjesz do stołu na Wielkanoc.

Dekoracje wielkanocne: inspiracje w GALERIACH ZDJĘĆ

Zastanawiasz się, jak udekorować dom na Wielkanoc? Gotowe pomysły czekają w galeriach zdjęć.