Składanie serwetek: pomysły, jak złożyć serwetki krok po kroku [porady + WIDEO]

2017-01-13 17:12

Składanie serwetek nie jest trudną sztuką, ale warto wiedzieć, jak to zrobić krok po kroku. Zobacz ciekawe pomysły na składanie serwetek, które ozdobią stół. Naucz się manualnych sztuczek i zaskocz niepospolitą dekoracją stołu swoich gości!

Uzupełnieniem ładnego nakrycia stołu będą serwetki. Tradycyjnie serwetki najczęściej są bawełniane i mają kształ kwadrata o wym. 30 x 30 cm lub 60 x 60 cm. I takie serwetki najlepiej nadają się do składania. Składanie serwetek najlepiej zrobić, mając przed sobą instrukcję. Pokazujemy krok po kroku kilka sposobów na składanie serwetek i podpowiadamy, jak ozdobić stół na przyjęcie. Eleganckie serwetki gustownie złożone na stole stanowią piękną i praktyczną dekorację nakrycia. Co więcej, serwetki pozwalają stworzyć coś nietuzinkowego i zaskakującego.

Składanie serwetek w kształcie gwiazdki

Na początek proponujemy złożenie serwetki, którą gość rozłoży na kolanach zaraz po tym, jak zasiądzie do stołu. Rozłóż płasko serwetkę, a następnie złóż wszystkie rogi serwetki, tak aby stykały się w środku. Zaprasuj. Odwróć serwetkę na drugą stronę. Znów złóż wszystkie rogi serwetki - ważne, żeby stykały się w samym środku. Zrób tak ze wszystkimi rogami. Serwetka w kształcie gwiazdy jest gotowa!

Składanie serwetki z kieszonką na sztućce - porady WIDEO

W złożonej serwetce możesz zrobić praktyczną kieszonkę, w którą włożysz sztućce. Na początku złóż kwadratową serwetkę na pół. Powstały prostokąt następnie złóż w kwadrat, a potem go odwróć. Zewnętrzną warstwę serwetki należy zagiąć do dołu - z kolejną warstwą zrób to samo. Powinna zostać tylko jedna warstwa. Odwróć serwetkę, złóż boczne brzegi i załóż jeden za drugi. Tak powstała niespodzianka - serwetka z kieszonką na sztućce.

Jak złożyć serwetki w wachlarz?

Wachlarz z serwetki to urokliwa harmonijka, która często gości na restauracyjnych stołach. Wykonanie serwetki wachlarza jest wbrew pozorom proste. Wystarczy kwadratową serwetkę złożyć tak, by powstał kwadrat o wymiarach np. 20 x 20 cm. Wierzchni kwadrat serwetki zaginamy na zewnątrz po przekątnej, aby powstał trójkąt. Trójkąt ten starannie składamy w równą harmonijkę. Środek tak złożonego wachlarza obciążamy sztućcami. Złożoną serwetkę możemy umieścić pomiędzy dwoma talerzami.

Zobacz też:

Składanie serwetek - wachlarz - instrukcja WIDEO >>>

Składanie serwetek - łabędź - porady WIDEO >>>

Lniane serwetki i dekoracja stołu

Na elegancko nakrytym stole nie powinno zabraknąć serwetek. Godne polecenia są serwetki materiałowe - najlepiej te wykonane z lnu czy bawełny. W dekoracji stołu mogą dominować rozbielone szarości i poszarzane biele. Dla ożywienia dodać można szczyptę różu. Dzięki stonowanej gamie barw na znaczeniu zyskują faktury.

Zainteresuje Cię również: Decoupage krok po kroku - jak naklejać serwetki? >>>

Uroczyste okazje wymagają odpowiedniej oprawy. Klasycznym, sprawdzonym pomysłem jest śnieżnobiały obrus z cienkiego płótna. Za uniwersalnie elegancką uchodzi również biała zastawa stołowa. Szykowny styl podkreślimy, dobierając do niej kielichy z bezbarwnego szkła, srebrne dodatki (np. świeczniki) oraz kryształowe dekoracje, w których odbijać się będzie migotliwe światło zapalonych świec.

Romantyczna dekoracja stołu: składanie serwetek

Artystyczne składanie serwetek to sprawdzony sposób na efektowną dekorację stołu. Serwetki z ozdobną pomarańczową plisą, przewiązaną rafią, znakomicie ukoronują dekorację stołu podczas rodzinnej uroczystości. Na stół proponujemy położyć zrulowane serwetki, owiniętą rafią lub ozdobną aksamitną tasiemką.

Aby uzyskać serwetki ruloniki, ułóż serwetkę jedną w drugą i złóż na cztery. Wierzchnie warstwy złóż po przekątnej do wewnątrz. Powstaje trójkątna kieszonka. W ten sam sposób złóż kolejną warstwę serwetki (w drugim kolorze), ale tak, aby pozostawić dekoracyjną plisę o szerokości około 1,5 cm. Serwetkę odwróć, aby potem lewy róg zawinąć do środka. Na koniec przytrzymaj rulonik palcem. Tak samo zwiń prawy róg serwetki.

Objerzyj GALERIĘ z pomysłami na nakrycie stołu

Dostosuj nakrycie stołu do okazji (INSPIRACJE)

GALERIA: Kolorowe aranżacje stołu

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

Numer, dzięki któremu Twój dom będzie idealnie przygotowany na Boże Narodzenie. Udekoruj każde pomieszczenie wiankami, świecami, własnoręcznie wykonanymi ozdobami z orzechów...

Kup dostęp od 1 zł
moje mieszkanie 12/21