Malowanie pisanek. Jak barwić jajka? Sposoby na ekologiczne pisanki
Malowanie pisanek to nieodłączna tradycja świąt wielkanocnych. Jak barwić jajka? Naturalne barwniki i roślinne motywy na pisankach to trend, który warto wprowadzić do świątecznego domu. Jak zrobić pisanki w zgodzie z naturą? Zobaczcie nasze pomysły na pisanki i ekologiczne dekoracje świąteczne [GALERIE ZDJĘĆ z pomysłami KROK PO KROKU!].
Malowanie pisanek na Wielkanoc rozpoczyna się już kilka dni przed świętami. Dbając o zgodne z trendami dekoracje świąteczne, warto pójść za głosem natury i połączyć tradycję barwienia oraz zdobienia pisanek z trendem na ekologię.
Sprawdź też: Stół na Wielkanoc >>>
Malowanie jajek na Wielkanoc tradycyjnymi metodami to niezwykła podróż w czasie i ciekawy eksperyment dla najmłodszych domowników. Pisanki to nieodzowny elementów dekoracji na Wielkanoc. Wiedząc, jak zrobić tradycyjne pisanki wielkanocne, możemy zgłębić i przekazać dalej ogromną wiedzę o tradycji i właściwościach różnych warzyw oraz owoców. A rodzinne przygotowywanie świątecznych dekoracji z nutką alchemii to zawsze świetna zabawa!
Malowanie jajek: pisanki w kolorze natury
Pisanki wykonane przy użyciu naturalnych barwników zaskakują urodą i naprawdę bogatą paletą barw. Ekologiczne malowanie jajek wielkanocnych radzimy zacząć od wybrania kolorów, w jakich mają być utrzymane wielkanocne pisanki.
Sprawdź też: Jak zrobić kurczaczka na Wielkanoc z wełny >>>
Tanie i łatwo dostępne naturalne barwniki do pisanek uzyskamy dzięki takim naturalnym składnikom, jak:
- czerwona kapusta: zabarwi pisanki na kolor jasnofioletowy,- hibiskus, żurawina, czerwona herbata: nadadzą pisankom kolor czerwony, - szpinak: zabarwi pisanki na zielono,- kurkuma: nada pisankom kolor jasnopomarańczowy,- łupiny cebuli: pisanki będą w kolorze bordowym lub ciepłego brązu,- burak czerwony: nada pisankom barwę jasnej czerwieni.
Sprawdź też: Jak zrobić baranka z masy solnej >>>
Barwienie pisanek: naturalne barwniki bez tajemnic
Podpowiadamy, jak barwić pisanki. Z wybranego składnika przygotowujemy mocny i intensywny wywar (mało wody, dużo barwnika). W tak przygotowanej wodzie gotujemy jajka przez około 10 minut, aż uzyskają pożądaną barwę. Podczas gotowania warto dodać odrobinę octu, który utrwali kolor na pisance. Po ugotowaniu jajka mogą jeszcze wystygnąć w wywarze, ale nie zostawiajmy ich dłużej niż na kolejnych 10 minut.
Malowanie jajek wielkanocnych: pisanki z efektami specjalnymi!
Pisanki wielkanocne w stylu eko nie muszą mieć jednolitej barwy. Malowanie pisanek w ekologicznym stylu uwzględnia też ciekawe wzory i faktury.
1. Jeśli chcemy, aby pisanki miały motywy roślinne, na skorupce (przed barwieniem) umieśćmy listki (płatki kwiatów, natkę pietruszki) i owińmy bardzo ściśle jajko rajstopą, aby wzorek się nie przesuwał. Gdy jajko ugotuje się już w kolorowym wywarze, ostrożnie zdejmujemy rajstopę.
2. Zabarwioną pisankę możemy wydrapać w ażurowy wzorek. Lekko wyskrobujemy wzorek, jaki chcemy mieć na pisance, przy użyciu np. igły, nożyczek, pilniczka.
3. Jeśli przed barwieniem jajko natrzemy olejem, zabarwi się ono niejednorodnie i będzie miało ciekawą fakturę.
4. Ładne nierówności uzyskamy też, jeśli wcześniej ugotowane jajko ostudzimy i lekko "obijemy", aby skorupka popękała. Tak przygotowane wkładamy na chwilę do barwienia i uzyskamy ciekawą, popękaną fakturę pisanki.
5. Nasze pisanki będą pięknie lśnić, jeśli po ostygnięciu nasmarujemy skorupki olejem.
Galerie zdjęć: malowanie i dekorowanie pisanek
Zobacz pomysły na pisanki wielkanocne w stylu ekologicznym. Tak dekorowane i malowane jajka wielkanocne wprowadzą do wiosennego domu sporo lekkości i pięknych, pastelowych kolorów.