Trybula ogrodowa = Trybuła ogrodowa - Anthriscus cerefolium

2022-02-28 19:21

Trybula ogrodowa, zwana jest również trybułą ogrodową lub trybułką. To jednoroczna roślina, dorastająca do 50–70 cm wysokości, silnie rozgałęziająca się, posiadająca cienkie korzenie (system korzeniowy jest płytki).

Trybula ogrodowa
Autor: www.thinkstockphotos.com Trybula ogrodowa

Trybula ogrodowa wytwarza cienkie, wyprostowane łodygi. Liście trybuli są delikatne, miękkie, pierzaste, jasnozielone, podobne do liści marchwi, a ich smak przypomina anyż i pietruszkę.

Trybula ogrodowa kwitnie w maju i czerwcu. Kwiaty są drobne, białe, zebrane w baldachowate kwiatostany. Liście i kwiaty są jadalne – są używane jako przyprawa (dodaje się je m.in. do zup, sałatek, duszonych mięs, owoców morza, dań z jajek)Trybula ogrodowa najlepiej rośnie w półcieniu, roślina nie znosi upałów, ale nie lubi także wysokiej wilgotności powietrza. Roślina znosi nieduży przymrozek. Podłoże do uprawy trybuli powinno być żyzne, lekkie i dobrze spulchnione. Roślina jest tolerancyjna co do pH gleby (toleruje pH w granicach 5,0-8,0).

Nasiona trybuli wysiewa się wprost do gruntu na miejsce stałe (roślina nie znosi przesadzania) w kwietniu, w rzędach oddalonych od siebie o około 20 cm. Nasiona kiełkują szybko, pod warunkiem utrzymania wilgotnej gleby. Po 6-8 tygodniach od wysiewu liście nadają się do zbioru – zbiera się je gdy osiągną około 15 cm (przed rozpoczęciem kwitnienia rośliny). Zrywa się je tuż przed użyciem, ponieważ szybko więdną i nie nadają się do przechowywania i suszenia (podczas suszenia tracą aromat).

Trybula ogrodowa jest także rośliną leczniczą. Surowcem zielarskim są liście, kwiaty i korzenie. Zawiera olejek lotny, karoten, witaminę C. Zioło przyspiesza trawienie oraz łagodzi wzdęcia, jest stosowane jako środek wykrztuśny i do leczenia egzemy.

Wilgotność gleby średnio wilgotna
Roślina ozdobna z liści/igieł
Stanowisko półcieniste
Wysokość 50 cm - 70 cm
Termin kwitnienia V - VI
Zimozielone Nie
Kategoria Zioła
Barwa kwiatów biała
Podlewanie mało
Barwa liści/igieł zielona

Czy rozpoznasz te zioła?

Pytanie 1 z 12
Zioło na zdjęciu to...
kozieradka
Zioła w domu i na balkonie