Trybula ogrodowa = Trybuła ogrodowa - Anthriscus cerefolium

2021-04-16 13:55
Trybula ogrodowa
Autor: www.thinkstockphotos.com Trybula ogrodowa

Trybula ogrodowa, zwana jest również trybułą ogrodową lub trybułką. To jednoroczna roślina, dorastająca do 50–70 cm wysokości, silnie rozgałęziająca się, posiadająca cienkie korzenie (system korzeniowy jest płytki).

Trybula ogrodowa wytwarza cienkie, wyprostowane łodygi. Liście trybuli są delikatne, miękkie, pierzaste, jasnozielone, podobne do liści marchwi, a ich smak przypomina anyż i pietruszkę.

Trybula ogrodowa kwitnie w maju i czerwcu. Kwiaty są drobne, białe, zebrane w baldachowate kwiatostany. Liście i kwiaty są jadalne – są używane jako przyprawa (dodaje się je m.in. do zup, sałatek, duszonych mięs, owoców morza, dań z jajek)Trybula ogrodowa najlepiej rośnie w półcieniu, roślina nie znosi upałów, ale nie lubi także wysokiej wilgotności powietrza. Roślina znosi nieduży przymrozek. Podłoże do uprawy trybuli powinno być żyzne, lekkie i dobrze spulchnione. Roślina jest tolerancyjna co do pH gleby (toleruje pH w granicach 5,0-8,0).

Nasiona trybuli wysiewa się wprost do gruntu na miejsce stałe (roślina nie znosi przesadzania) w kwietniu, w rzędach oddalonych od siebie o około 20 cm. Nasiona kiełkują szybko, pod warunkiem utrzymania wilgotnej gleby. Po 6-8 tygodniach od wysiewu liście nadają się do zbioru – zbiera się je gdy osiągną około 15 cm (przed rozpoczęciem kwitnienia rośliny). Zrywa się je tuż przed użyciem, ponieważ szybko więdną i nie nadają się do przechowywania i suszenia (podczas suszenia tracą aromat).

Trybula ogrodowa jest także rośliną leczniczą. Surowcem zielarskim są liście, kwiaty i korzenie. Zawiera olejek lotny, karoten, witaminę C. Zioło przyspiesza trawienie oraz łagodzi wzdęcia, jest stosowane jako środek wykrztuśny i do leczenia egzemy.

Wilgotność gleby średnio wilgotna
Roślina ozdobna z liści/igieł
Stanowisko półcieniste
Wysokość 50 cm - 70 cm
Termin kwitnienia V - VI
Zimozielone Nie
Kategoria Zioła
Barwa kwiatów biała
Podlewanie mało
Barwa liści/igieł zielona
Rośliny na słoneczny balkon. Rośliny na balkon zachodni i południowy
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

W lutym czerpiemy energię z wyrazistości (kolorów i stylów), doceniamy także przytulność w domu. W rubryce MOODBOARD sprawdzamy śmiałe połączenie fioletu z niebieskim.

Kup dostęp od 1 zł
M jak Mieszkanie – Luty 2022