Kwiaty na słoneczny balkon: wybieramy kwiaty na balkon południowy

2022-05-30 9:13

Na balkonie południowym rośliny będą pięknie kwitły. Radzimy, jakie kwiaty wybrać na słoneczny balkon. Znakomitych propozycji jest tu naprawdę dużo – na balkonie skąpanym w południowym słońcu można uprawiać nawet cytrusy!

Kwiaty na balkon południowy - o czym pamiętać?

Skąpany w słońcu, południowy balkon wydaje się idealnym miejscem do uprawy roślin balkonowych obficie kwitnących. W rzeczywistości jednak warunki, jakie na nim panują, są dość trudne i niosą ze sobą wiele zagrożeń, dlatego nie wszystkie rośliny będą umiały sobie w takim miejscu poradzić.

Największym zagrożeniem dla roślin uprawianych na południowym balkonie jest ostre słońce, z powodu którego wiele delikatnych gatunków narażonych jest na poparzenia oraz niedobór wody, która szybko paruje z nagrzanego podłoża w doniczkach.

Poza ostrym słońcem, suszą i gorącem dodatkowym zagrożeniem dla roślin na balkonie południowym są szkodniki. Do najbardziej uciążliwych należą przede wszystkim przędziorki, które uwielbiają ciepłe i suche powietrze. Kiedy raz się pojawią, trudno jest się ich pozbyć z roślin balkonowych, gdyż gromadzą się głównie na spodniej stronie liści, gdzie trudno je w porę dostrzec.

Przędziorki są też stosunkowo odporne na wiele preparatów ochrony roślin, dlatego należy poszukać takiego środka, który będzie mógł sobie z nimi poradzić, a jednocześnie nie zagrozi naszemu zdrowiu.

Jakie kwiaty na słoneczny balkon?

Wybierając rośliny na słoneczny balkon, musimy też pamiętać, że chociaż z reguły są to gatunki światłożądne, nie zawsze dobrze znoszą suszę. Pod uprawę roślin na południowym balkonie, który jest silnie nasłoneczniony, należy wybierać duże pojemniki w jasnych kolorach, które nie będą nagrzewać się zbyt szybko i w których zmieści się więcej podłoża.

Warto natomiast unikać na słonecznym balkonie osłonek metalowych i blaszanych, bo chociaż są niezwykle modne, łatwo się nagrzewają i szybko prowadzą do przegrzania systemu korzeniowego oraz szybkiego przesuszania ziemi.

Większość uprawianych na słonecznym balkonie roślin (z wyjątkiem gatunków preferujących suchsze podłoża, np. lawendy), należy też systematycznie i często podlewać, gdyż narażone na suszę, szybko więdną i tracą walory ozdobne (np. sanwitalia, lobelia).

Podlewanie roślin na balkonie południowym należy zaplanować na wczesne godziny poranne lub na wieczór, gdyż rośliny nawadniane w południe mogą ulec zaparzeniu lub przegrzaniu.

Najpopularniejsze rośliny na balkon południowy

Wybór roślin na balkon słoneczny musi być dobrze przemyślany. Na szczęście istnieje mnóstwo gatunków, które doskonale odnajdą się w warunkach panujących na balkonie południowym.

Do najciekawszych kwiatów na balkon południowy należą między innymi:

Jak zaaranżować balkon? Inspiracje i GALERIE ZDJĘĆ

Wiesz już, jakie kwiaty na słoneczny balkon wybrać. Ale jeśli wciąż szukasz pomysłów na to, jak urządzić południowy balkon, zobacz nasze galerie zdjęć. Znajdziesz w nich moc inspiracji, które pomogą zaaranżować modny i funkcjonalny balkon czy taras. Chodzi zarówno o rośliny, jak i meble czy dodatki.

Rośliny na słoneczny balkon. Rośliny na balkon zachodni i południowy
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE