Kwiaty na słoneczny balkon: wybieramy kwiaty na balkon południowy

2022-05-30 9:13

Na balkonie południowym rośliny będą pięknie kwitły. Radzimy, jakie kwiaty wybrać na słoneczny balkon. Znakomitych propozycji jest tu naprawdę dużo – na balkonie skąpanym w południowym słońcu można uprawiać nawet cytrusy!

Kwiaty na balkon południowy - o czym pamiętać?

Skąpany w słońcu, południowy balkon wydaje się idealnym miejscem do uprawy roślin balkonowych obficie kwitnących. W rzeczywistości jednak warunki, jakie na nim panują, są dość trudne i niosą ze sobą wiele zagrożeń, dlatego nie wszystkie rośliny będą umiały sobie w takim miejscu poradzić.

Największym zagrożeniem dla roślin uprawianych na południowym balkonie jest ostre słońce, z powodu którego wiele delikatnych gatunków narażonych jest na poparzenia oraz niedobór wody, która szybko paruje z nagrzanego podłoża w doniczkach.

Poza ostrym słońcem, suszą i gorącem dodatkowym zagrożeniem dla roślin na balkonie południowym są szkodniki. Do najbardziej uciążliwych należą przede wszystkim przędziorki, które uwielbiają ciepłe i suche powietrze. Kiedy raz się pojawią, trudno jest się ich pozbyć z roślin balkonowych, gdyż gromadzą się głównie na spodniej stronie liści, gdzie trudno je w porę dostrzec.

Przędziorki są też stosunkowo odporne na wiele preparatów ochrony roślin, dlatego należy poszukać takiego środka, który będzie mógł sobie z nimi poradzić, a jednocześnie nie zagrozi naszemu zdrowiu.

Jakie kwiaty na słoneczny balkon?

Wybierając rośliny na słoneczny balkon, musimy też pamiętać, że chociaż z reguły są to gatunki światłożądne, nie zawsze dobrze znoszą suszę. Pod uprawę roślin na południowym balkonie, który jest silnie nasłoneczniony, należy wybierać duże pojemniki w jasnych kolorach, które nie będą nagrzewać się zbyt szybko i w których zmieści się więcej podłoża.

Warto natomiast unikać na słonecznym balkonie osłonek metalowych i blaszanych, bo chociaż są niezwykle modne, łatwo się nagrzewają i szybko prowadzą do przegrzania systemu korzeniowego oraz szybkiego przesuszania ziemi.

Większość uprawianych na słonecznym balkonie roślin (z wyjątkiem gatunków preferujących suchsze podłoża, np. lawendy), należy też systematycznie i często podlewać, gdyż narażone na suszę, szybko więdną i tracą walory ozdobne (np. sanwitalia, lobelia).

Podlewanie roślin na balkonie południowym należy zaplanować na wczesne godziny poranne lub na wieczór, gdyż rośliny nawadniane w południe mogą ulec zaparzeniu lub przegrzaniu.

Najpopularniejsze rośliny na balkon południowy

Wybór roślin na balkon słoneczny musi być dobrze przemyślany. Na szczęście istnieje mnóstwo gatunków, które doskonale odnajdą się w warunkach panujących na balkonie południowym.

Do najciekawszych kwiatów na balkon południowy należą między innymi:

Jak zaaranżować balkon? Inspiracje i GALERIE ZDJĘĆ

Wiesz już, jakie kwiaty na słoneczny balkon wybrać. Ale jeśli wciąż szukasz pomysłów na to, jak urządzić południowy balkon, zobacz nasze galerie zdjęć. Znajdziesz w nich moc inspiracji, które pomogą zaaranżować modny i funkcjonalny balkon czy taras. Chodzi zarówno o rośliny, jak i meble czy dodatki.

Rośliny na słoneczny balkon. Rośliny na balkon zachodni i południowy
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE