Kwiaty na słoneczny balkon: wybieramy kwiaty na balkon południowy

2019-06-12 16:45 Katarzyna Józefowicz

Na balkonie południowym rośliny będą pięknie kwitły. Radzimy, jakie wybrać kwiaty na słoneczny balkon. Jest ich dużo - można nawet uprawiać cytrusy!

Skąpany w słońcu, południowy balkon wydaje się idealnym miejscem do uprawy roślin balkonowych obficie kwitnących. W rzeczywistości jednak warunki, jakie na nim panują, są dość trudne i niosą ze sobą wiele zagrożeń, dlatego nie wszystkie rośliny będą umiały sobie w takim miejscu poradzić. Największym zagrożeniem dla roślin uprawianych na południowym balkonie jest ostre słońce, z powodu którego wiele delikatnych gatunków narażonych jest na poparzenia oraz niedobór wody, która szybko paruje z nagrzanego podłoża w doniczkach.

Sprawdź też:

Poza ostrym słońcem, suszą i gorącem dodatkowym zagrożeniem dla roślin na balkonie południowym są szkodniki. Do najbardziej uciążliwych należą przede wszystkim przędziorki, które uwielbiają ciepłe i suche powietrze. Kiedy raz się pojawią, trudno jest się ich pozbyć z roślin balkonowych, gdyż gromadzą się głównie na spodniej stronie liści, gdzie trudno je w porę dostrzec. Przędziorki są też stosunkowo odporne na wiele preparatów ochrony roślin, dlatego należy poszukać takiego środka, który będzie mógł sobie z nimi poradzić, a jednocześnie nie zagrozi naszemu zdrowiu.

Jakie kwiaty na słoneczny balkon?

Wybierając rośliny na słoneczny balkon, musimy też pamiętać, że chociaż z reguły są to gatunki światłożądne, nie zawsze dobrze znoszą suszę. Pod uprawę roślin na południowym balkonie, który jest silnie nasłoneczniony, należy wybierać duże pojemniki w jasnych kolorach, które nie będą nagrzewać się zbyt szybko i w których zmieści się więcej podłoża. Warto natomiast unikać na słonecznym balkonie osłonek metalowych i blaszanych, bo chociaż są niezwykle modne, łatwo się nagrzewają i szybko prowadzą do przegrzania systemu korzeniowego oraz szybkiego przesuszania ziemi. Większość uprawianych na słonecznym balkonie roślin (z wyjątkiem gatunków preferujących suchsze podłoża, np. lawendy), należy też systematycznie i często podlewać, gdyż narażone na suszę, szybko więdną i tracą walory ozdobne (np. sanwitalia, lobelia). Podlewanie roślin na balkonie południowym należy zaplanować na wczesne godziny poranne lub na wieczór, gdyż rośliny nawadniane w południe mogą ulec zaparzeniu lub przegrzaniu.

Kwiaty na słoneczny balkon: rośliny na balkon południowy

Do najciekawszych gatunków roślin balkonowych kochających słońce i polecanych do uprawy na południowym balkonie należą między innymi:

Kwiaty na słoneczny balkon: jak zaaranżować balkon?

Jeśli szukasz pomysłów na to, jak urządzić słoneczny balkon, zobacz nasze galerie. Znajdziesz w nich moc inspiracji, jak zaaranżować balkon czy taras. Chodzi zarówno o rośliny, jak i meble czy dodatki.