Scewola - Scaevola aemula

2022-06-27 18:08
Scewola
Autor: photos.com Scewola

W naturze scewola jest byliną, ale u nas jest uprawiana jako roślina jednoroczna. Należy do rodziny godeniowatych (Goodeniaceae). Scewola silnie się rozkrzewia, ma zwisające pędy osiągające do około 60 cm długości.

Scewola kwitnie od czerwca do przymrozków. Kwiaty są niebieskofioletowe, fioletowe lub białe (w zależności od odmiany), o ciekawym układzie płatków przypominającym wachlarzyk zbudowany z pięciu płatków. Liście scewoli są zielone, ostro ząbkowane, podłużne, mają około 5 cm długości.

Dla scewoli najlepsze jest stanowisko słoneczne. Podłoże musi mieć kwaśny odczyn (najlepiej do sadzenia wykorzystać specjalne podłoże do azalii i różaneczników) – tylko wtedy będzie obficie kwitła. Scewolę należy podlewać systematycznie, tak aby ziemia w pojemniku była stale lekko wilgotna. Jeśli roślina ma za mało wody, wtedy szybko więdnie. Konieczne jest także nawożenie: albo jednorazowo na początku sezonu nawozem wolno działającym, albo wielokrotnie od wiosny do sierpnia raz w tygodniu stosując nawóz wieloskładnikowy.

Scewola to znakomita roślina balkonowa, szczególnie polecana do wiszących pojemników na nasłonecznione balkony (o wystawie południowej). Znakomicie nadaje się do tworzenia kompozycji w pojemnikach.W sprzedaży dostępnych jest wiele odmian, np. ‘Blue Wonder’, ‘Alba’, ‘Zig Zag’, ‘Pink Ribbon’, ‘Diamond’.

Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby wilgotna
Roślina ozdobna z kwiatów
Wysokość do 60 cm
Termin kwitnienia VI - X
Zimozielone Nie
Kategoria Balkonowe i tarasowe
Podlewanie dużo
Barwa kwiatów biała
Barwa liści/igieł zielona
Barwa kwiatów fioletowa
Pokrój rozłożysty
Pokrój zwisający
Barwa kwiatów niebieskofiletowa

Czy potrafisz rozpoznać jaka to bylina?

Pytanie 1 z 7
Jaka to bylina?
Aster nowoangielski
Jak dobrać doniczkę i osłonkę do rośliny? Doniczki terakotowe, ceramiczne i plastikowe
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

Przed Wami lipcowe wydanie M jak Mieszkanie . Zapraszamy gorąco do lektury, jednocześnie zdradzając 19 sposobów na uporanie się z upałem w domu.

Kup dostęp od 1 zł
M jak Mieszkanie - lipiec 2022