Scewola - Scaevola aemula

2022-06-27 18:08

W naturze scewola jest byliną, ale u nas jest uprawiana jako roślina jednoroczna. Należy do rodziny godeniowatych (Goodeniaceae). Scewola silnie się rozkrzewia, ma zwisające pędy osiągające do około 60 cm długości.

Scewola
Autor: photos.com Scewola

Scewola kwitnie od czerwca do przymrozków. Kwiaty są niebieskofioletowe, fioletowe lub białe (w zależności od odmiany), o ciekawym układzie płatków przypominającym wachlarzyk zbudowany z pięciu płatków. Liście scewoli są zielone, ostro ząbkowane, podłużne, mają około 5 cm długości.

Dla scewoli najlepsze jest stanowisko słoneczne. Podłoże musi mieć kwaśny odczyn (najlepiej do sadzenia wykorzystać specjalne podłoże do azalii i różaneczników) – tylko wtedy będzie obficie kwitła. Scewolę należy podlewać systematycznie, tak aby ziemia w pojemniku była stale lekko wilgotna. Jeśli roślina ma za mało wody, wtedy szybko więdnie. Konieczne jest także nawożenie: albo jednorazowo na początku sezonu nawozem wolno działającym, albo wielokrotnie od wiosny do sierpnia raz w tygodniu stosując nawóz wieloskładnikowy.

Scewola to znakomita roślina balkonowa, szczególnie polecana do wiszących pojemników na nasłonecznione balkony (o wystawie południowej). Znakomicie nadaje się do tworzenia kompozycji w pojemnikach.W sprzedaży dostępnych jest wiele odmian, np. ‘Blue Wonder’, ‘Alba’, ‘Zig Zag’, ‘Pink Ribbon’, ‘Diamond’.

Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby wilgotna
Roślina ozdobna z kwiatów
Wysokość do 60 cm
Termin kwitnienia VI - X
Zimozielone Nie
Kategoria Balkonowe i tarasowe
Podlewanie dużo
Barwa kwiatów biała
Barwa liści/igieł zielona
Barwa kwiatów fioletowa
Pokrój rozłożysty
Pokrój zwisający
Barwa kwiatów niebieskofiletowa

Czy potrafisz rozpoznać jaka to bylina?

Pytanie 1 z 7
Jaka to bylina?
Aster nowoangielski
Jak dobrać doniczkę i osłonkę do rośliny? Doniczki terakotowe, ceramiczne i plastikowe