Surfinia = Petunia kaskadowa - Petunia x hybrida hortorum = Petunia violacea var. hybrida

2020-07-16 15:40 Agnieszka Mike-Jeziorska

Surfinia to grupa odmian petunii ogrodowej charakteryzujących się długimi, silnie rozgałęzionymi, przewisającymi pędami.

Surfinie są przez producentów często dzielone na mniejsze grupy (tzw. linie hodowlane), różniące się m.in. wielkością i barwą kwiatów, grubością pędów, wielkością liści. Są one sprzedawane pod różnymi nazwami handlowymi, np. Cascadia, Conchita, Veranda. Pierwsze surfinie zostały wyhodowane w Japonii, a pod koniec lat 90. XX wieku trafiły do Europy i stały się (także w Polsce) jednymi z najpopularniejszych roślin balkonowych.

Surfinia – zimowanie

Surfinia w polskich warunkach klimatycznych jest traktowana jako roślina jednoroczna, ale można ją przezimować w ciepłym (około 15 st.C), jasnym pomieszczeniu i ponownie, po silnym wiosennym przycięciu i przesadzeniu do nowego podłoża wystawiać na zewnątrz po 15 maja. Jednak z każdym rokiem jej kwitnienie słabnie, a rośliny rosną coraz słabiej i łatwiej są porażane przez choroby.

Petunia kaskadowa – opis

Surfinia rośnie dość szybko, jej pędy początkowo poziomo rozkładają się na boki, z czasem silnie zwisają, osiągając długość kilkudziesięciu centymetrów, a u niektórych odmian ponad metr. Pędy surfinii są silnie rozgałęzione, szorstko, lepko owłosione, porośnięte nakrzyżlegle podłużnie lub owalnie jajowatymi liśćmi, też szorstko, lepko owłosionymi. Wszystkie części rośliny wydzielają charakterystyczny zapach. W połowie maja na szczytach pędów i w kątach liści rozwijają się na krótkich szypułkach liczne, lejkowate, szeroko rozwarte kwiaty o lepko owłosionych, niewielkich, lancetowatych działkach kielicha. Kwiaty zależnie od odmiany mogą być białe, kremowe, jasnożółte, różowe, fioletowe, czerwone. Kielich kwiatowy może być jednobarwny, dwubarwny lub wielobarwny, z licznymi przebarwieniami w formie żyłek, pasów lub wzorów. Kwiaty najczęściej są pojedyncze, ale są też odmiany o kwiatach pełnych. Kwiaty niektórych odmian (przede wszystkim w odcieniach fioletu) mogą wydzielać przyjemny zapach. Prawidłowo pielęgnowane surfinie kwitną obficie i nieprzerwanie (bo kwiaty rozwijają się stopniowo całe lato) aż do pierwszych przymrozków, które niszczą rośliny. Petunia kaskadowa jest owadopylna. Po zapyleniu i zapłodnieniu zawiązują się owoce – niewielkie torebki z licznymi, drobnymi, kulistymi nasionami. Dojrzałe nasiona są jasnobrązowe i po otwarciu torebki wysypują się, dając niekiedy w ogrodzie samosiewy.

Petunia zwisająca – uprawa

Surfinia najlepiej rośnie na dobrze spulchnionych, żyznych glebach o odczynie lekko kwaśnym do obojętnego, średniej wilgotności (najlepiej użyć specjalistyczne podłoża dla roślin balkonowych). Doskonale rośnie w pełnym słońcu gdzie zakwita najobficiej (ale pod warunkiem stałej dostępności optymalnej ilości wilgoci w podłożu). W lekkim półcieniu kwitnienie może być nieco mniej obfite. Najlepiej sadzić ją na wystawie południowej, południowo-wschodniej lub południowo-zachodniej. Roślina ta doskonale znosi letnie upały i ostre słońce, ale należy pamiętać o systematycznym podlewaniu, szczególnie w upalne dni (nawet dwa razy dziennie, wczesnym rankiem i wieczorem). Kwiaty i pędy surfinii mogą być uszkadzane podczas silnych, ulewnych deszczy, dlatego rośliny te najlepiej uprawiać na zadaszonych balkonach i tarasach lub wstawiać pod zadaszenia podczas silnych opadów i burz.

 

>>Przeczytaj też: Surfinie - kwiaty balkonowe. Popularne kwitnące rośliny balkonowe


Surfinii nie należy sadzić na wietrznych balkonach, położonych na wysokich piętrach budynków, gdyż silne wiatry mogą niszczyć kwiaty, a nawet wyłamywać całe pędy roślin. Surfinia wymaga regularnego nawożenia, najlepiej specjalistycznymi nawozami dla kwitnących roślin balkonowych lub długodziałającymi nawozami otoczkowanymi, dodawanymi do podłoża podczas sadzenia roślin.
Opadające, przekwitnięte kwiaty surfinii o intensywnych barwach mogą brudzić posadzki balkonów. W sprzedaży są już dostępne odmiany, których kwiaty po przekwitnięciu pozostają na pędach, jednak w tym przypadku należy pamiętać o ich regularnym usuwaniu, gdyż z czasem stają się nieatrakcyjne. Choroby surfinii mogą pojawić się w okresie wilgotnego lata mogą. Najczęściej są silnie porażane przez choroby grzybowe (szara pleśń). Poza tym regularne usuwanie przekwitniętych kwiatów sprzyja dłuższemu i obfitszemu kwitnieniu roślin.

 

>>Przeczytaj też: Surfinie - żółkną liście

 

Surfinia – nasiona

Surfinię rozmnaża się generatywnie, przez nasiona wysiewane do większych doniczek lub mis na przełomie lutego i marca, na parapecie okiennym. Nasiona surfinii kiełkują na świetle i nie przykrywamy ich podłożem, a jedynie lekko je w nie wciskamy. Gdy młode rośliny mają min. 2 pary liści właściwych, pikuje się je pojedynczo do doniczek średnicy 10–12 cm. Gdy rośliny nieco podrosną, wierzchołki delikatnie uszczykuje się, by rośliny silnie się rozkrzewiły.

Surfinie – sadzonki

Surfinię można też rozmnażać poprzez półzdrewniałe sadzonki pędowe, pobierane i ukorzeniane latem, a zimą przechowane w jasnym pomieszczeniu o temperaturze kilkunastu stopni C. Można też zimować całe rośliny, a w styczniu pobrać sadzonki wierzchołkowe, które po ukorzenieniu i rozpoczęciu intensywnego wzrostu systematycznie uszczykuje się w celu silnego rozkrzewienia. Na miejsce stałe rośliny wysadzamy po minięciu niebezpieczeństwa wiosennych przymrozków, po 15 maja.

Surfinie w ogrodzie

Petunia zwisająca to popularna roślina na balkony i tarasy. Doskonale nadają się do obsadzania skrzynek balkonowych i wiszących pojemników, można ją także uprawiać w większych donicach i misach. Doskonale nadaje się zarówno do nasadzeń jednogatunkowych, jak i w połączeniu z innymi roślinami balkonowymi. Pamiętać jednak należy, że surfinia rośnie silnie i posadzona zbyt gęsto może z czasem rosnąć słabiej i wcześniej zakończyć okres kwitnienia. Jedna roślina potrzebuje 35–40 cm długości skrzynki balkonowej.

Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby średnio wilgotna
Stanowisko półcieniste
Roślina ozdobna z kwiatów
Wysokość 20 cm - 1 m
Termin kwitnienia VI - X
Zimozielone Nie
Kategoria Balkonowe i tarasowe
Podlewanie dużo
Barwa kwiatów biała
Barwa liści/igieł zielona
Barwa kwiatów różowa
Barwa kwiatów czerwona
Barwa kwiatów fioletowa
Barwa kwiatów kremowa
Barwa kwiatów żółta
Pokrój zwisający
Pokrój kępiasty
Barwa kwiatów wielobarwna