Bugenwilla - Bougainvillea

2020-07-16 15:57 Magdalena Michalak

Bugenwilla to okazałe pnącze o zdrewniałych pędach, które są pokryte cierniami. Pochodzi z Brazylii.

Bugenwilla - gatunki

Najczęściej uprawia się: bugenwillę okazałą (Bougainvillea spectabilis) i bugenwillę gładką (Bougainvillea glabra) – osiągającą mniejsze rozmiary niż pierwszy gatunek.

Bugenwilla kwiat

Ozdobą bugenwilli są kolorowe , delikatne przykwiatki najczęściej w różnych odcieniach różu, które otaczają bardzo niepozorne kwiaty.

W krajach o cieplejszym klimacie bugenwille sadzi się w ogrodach, przy ogrodzeniach, pergolach i ścianach domów. W Polsce uprawia się bugenwillę jako roślinę doniczkową. We wnętrzach dla bugenwilli wybieramy miejsce słoneczne, najlepiej przy południowym oknie. Rosnąc w cieniu bugenwilla będzie kwitła słabo, a do tego starci liście i nie zawiąże pąków kwiatowych na następny rok. Na lato można wystawić bugenwillę na balkon, taras bądź do ogrodu (wynieść roślinę można dopiero pod koniec maja). Trzeba jednak wybrać dla rośliny miejsce osłonięte od wiatru, ciepłe i nasłonecznione. Bugenwilla nie przezimuje na zewnątrz, więc przed nadejściem chłodów trzeba ją wnieść do domu.

>>Przeczytaj też: Bugenwilla: jak przechowywać bugenwillę przez zimę

Bugenwilla uprawa i pielęgnacja

 

Od listopada do końca lutego bugenwilla przechodzi okres spoczynku. Należy ustawić ją wtedy w jasnym pomieszczeniu, w którym temperatura wynosi około 10 st. C i podlewać raz w tygodniu (nie dopuszczając do przeschnięcia bryły korzeniowej). W tym czasie roślina może zrzucić wszystkie liście – jeśli jednak nie dopuści się do zaschnięcia pędów, w marcu wypuści nowe liście. Pod koniec okresu spoczynku (w połowie lutego) bugenwillę trzeba silnie przyciąć (nawet o połowę długości pędów), aby się rozkrzewiła, a pędy zagęściły. Po przycięciu roślinę należy przenieść do ogrzewanego pomieszczenia, a gdy zaczną rozwijać się młode liście trzeba bugenwillę przesadzić do świeżego podłoża (lekkiego, próchnicznego, z dodatkiem torfu) – doniczki nie trzeba wymieniać, bo bugenwilla najlepiej rośnie w ciasnym pojemniku. Po przesadzeniu rośliny nie należy nawozić około 3 tygodnie.
Od marca do października bugenwillę należy obficie podlewać (każdorazowo usuwając nadmiar wody z podstawki) oraz nawozić co dwa tygodnie płynnym nawozem wieloskładnikowym dla roślin kwitnących). Przed zakwitnięciem roślinę można zraszać, później już nie, bo krople wody pozostawiają ślady na ozdobnych przykwiatkach.

Bugenwilla rozmnażanie

Bugenwille rozmnaża się przez sadzonki pozyskiwane od stycznia do marca. Ścina się 10-centymetrowe zdrewniałe lub półzdrewniałe fragmenty pędów, końcówki zanurza w ukorzeniaczu i umieszcza w wilgotnym podłożu (mieszance torfu z perlitem w stosunku 1:1). Sadzonki najlepiej ukorzeniają się w temperaturze 25-30 st. C. Gdy wytworzą się korzenie (po 4-6 tygodniach), sadzonki przesadza się do oddzielnych doniczek. Uszczykiwanie pędów sprzyja rozkrzewieniu roślin.

>>Przeczytaj też: Bugenwilla – kwitnące pnącze do domu oraz na balkon i taras i do ogrodu. Pielęgnacja bugenwilli

 

Stanowisko
Wilgotność gleby
Roślina ozdobna z kwiatów
Kategoria Pnącza
Podlewanie dużo
Barwa kwiatów biała
Barwa liści/igieł zielona
Barwa kwiatów różowa
Barwa kwiatów czerwona
Barwa kwiatów pomarańczowa
Pokrój pnący
Termin kwitnienia IV - IX