Stokrotka afrykańska - uprawa i pielęgnacja Osteospermum w ogrodzie i na balkonie

2024-06-09 8:48

Stokrotka afrykańska (Osteospermum), to urocza roślina, która stała się bardzo modna w ostatnich latach. Doskonale odnajdzie się na słonecznym balkonie. Jak dbać o stokrotki afrykańskie? Gdzie sadzić stokrotkę afrykańską? Sprawdzamy.

Spis treści

  1. Stokrotka afrykańska (Osteospermum)
  2. Gdzie sadzić stokrotkę afrykańską?
  3. Stokrotka afrykańska - stanowisko
  4. Jak dbać o stokrotkę afrykańską? Jak podlewać? Nawożenie
  5. Czy stokrotka afrykańska jest wieloletnia, czy jednoroczna? Czy stokrotka afrykańska zimuje?
  6. Stokrotka afrykańska - rozmnażanie
  7. Stokrotka afrykańska. Zdjęcia
  8. Niewymagające kwiaty na balkon. 13 gatunków wytrzymałych i łatwych w uprawie

Stokrotka afrykańska (Osteospermum)

Stokrotka afrykańska to roślina o ozdobnych kolorowych kwiatach, którymi zachwyca od maja aż do października. Kwiaty podobne są do stokrotek (stąd nazwa rośliny), mają formę koszyczków i średnicę 6-8 cm (czasem nawet więcej). Mogą być białe, pomarańczowe, żółte, liliowe, fioletowe, a czasem dwukolorowe. Cała roślina ma zwarty, krzaczasty pokrój, a jej liście są lancetowate i mają ząbkowane brzegi.

Gdzie sadzić stokrotkę afrykańską?

Stokrotkę afrykańską można uprawiać na rabatach w ogrodzie albo w pojemnikach na balkonach czy tarasach. Stokrotka afrykańska poradzi sobie praktycznie w każdej glebie, byleby nie była zbyt ciężka i podmokła. Jeśli sadzimy ją w pojemniku, to wystarczy wybrać podłoże przeznaczone do roślin balkonowych (do kupienia w marketach i sklepach ogrodniczych). Jeśli chcemy posadzić ją na balkonie, pamiętajmy by doniczka czy skrzynka miała obowiązkowo otwory w dnie oraz warstwę drenażu (tam gromadzić się będzie nadmiar wody). Ta roślina nie znosi, gdy jej korzenie "stoją" w wodzie.

Stokrotka afrykańska - stanowisko

Żeby stokrotka dobrze rosła i obficie kwitła, potrzebuje słońca i trzeba jej zapewnić słoneczne stanowisko. Dlatego doskonale nadaje się na słoneczne balkony i tarasy. W cieniu przestaje tworzyć nowe pąki kwiatowe i zacznie marnieć.

Ciekawostka: w cieniu i podczas pochmurnej aury kwiaty stokrotki afrykańskiej się zamykają.

Jak dbać o stokrotkę afrykańską? Jak podlewać? Nawożenie

Stokrotka afrykańska dobrze znosi suszę, jeśli rośnie w gruncie na rabacie. W uprawie pojemnikowej jednak, ze względu na ograniczoną ilość podłoża, które łatwo może wysychać, trzeba ją systematycznie podlewać. Gdy jest upalnie, nawadniamy nawet dwa razy dziennie (rano i wieczorem)! Podlewamy niezbyt obficie.

Jeśli chodzi o nawożenie stokrotki afrykańskiej uprawianej w pojemnikach, to jest ono wskazane przez cały sezon. Pierwszy raz aplikujemy nawóz około dwa tygodnie po posadzeniu, a potem regularnie raz w tygodniu. Najwygodniej wybrać jeden z nawozów płynnych przeznaczonych do kwitnących roślin balkonowych (dawką zgodną ze wskazówkami wydrukowanymi na etykiecie).

Uwaga: Roślin, które posadziliśmy w ogrodzie, w gruncie, nawozić nie trzeba.

Bardzo ważne w pielęgnacji stokrotki afrykańskiej jest usuwanie przekwitłych kwiatów. Dzięki temu pobudzimy roślinę do tworzenia nowych pąków kwiatowych i dłużej będziemy się cieszyć ślicznie kwitnącymi okazami.

Czy stokrotka afrykańska jest wieloletnia, czy jednoroczna? Czy stokrotka afrykańska zimuje?

W naszym klimacie stokrotka afrykańska nie przezimuje na zewnątrz. Jeśli zostawimy ją na dworze, po prostu umrze. Możemy jednak spróbować przechować roślinę do następnego sezonu, ale musimy koniecznie zabrać ją z pojemnikiem jeszcze przed pierwszymi przymrozkami (najlepiej na przełomie września i października) do jasnego i chłodnego pomieszczenia (z temperaturą około 10°C). Wcześniej przycinamy jej pędy o 10-15 cm. Przez okres zimowania pilnujemy, by ziemia w pojemniku była stale lekko wilgotna.

Pod koniec lutego lub na początku marca roślinę przesadzamy do świeżego podłoża i przenosimy do pomieszczenia z wyższą temperaturą (15°C). Nadal podlewamy. Od początku maja przez dwa tygodnie hartujemy roślinę, wystawiając ją w dzień na kilka godzin na balkon, a na stałe ustawiamy na zewnątrz gdy minie niebezpieczeństwo wiosennych przymrozków(czyli po zimnej Zośce). Musimy jednak liczyć się z tym, że w kolejnym sezonie roślina nie będzie już tak obficie kwitła.

Jeśli nie mamy możliwości zimowania stokrotki afrykańskiej, pozostaje nam zakup nowych roślin.

Stokrotka afrykańska - rozmnażanie

Stokrotkę afrykańską rozmnażamy z nasion lub poprzez sadzonki. Nasiona można wysiewać na początku wiosny, a sadzonki można pozyskiwać przez podział kęp na wiosnę lub jesienią.

Stokrotka afrykańska. Zdjęcia

Niewymagające kwiaty na balkon. 13 gatunków wytrzymałych i łatwych w uprawie

Rośliny na balkon. Pomysły na kompozycje z kwiatów balkonowych