Sanwitalia rozesłana = polegnatka - Sanvitalia procumbens

2021-04-19 13:54 Redakcja serwisu
Sanwitalia rozesłana
Autor: Agnieszka Mike-Jeziorska Sanwitalia rozesłana

Sanwitalia rozesłana, zwana też polegnatką, to mocno rozkrzewiona roślina jednoroczna z rodziny astrowatych (Asteraceae), o zwisających pędach dorastających do 20–30 cm długości.

Sanwitalia rozesłana kwitnie długo: od czerwca do października. Jej drobne, wyglądem przypominające stokrotki kwiaty, są jaskrawożółte (mogą być pomarańczowe) z ciemniejszym (ciemnozielonym lub brązowym) środkiem. Są także odmiany o pełnych kwiatach.

Liście sanwitalii są drobne, jajowatolancetowate, ciemnozielone, gęsto osadzone na pędach. Pędy i liście są owłosione.Sanwitalia rozesłana najlepiej rośnie na stanowisku słonecznym (w cieniu pędy rośliny nadmiernie się wydłużają i stają się słabe), w podłożu przepuszczalnym i lekko kwaśnym. Roślina wymaga regularnego podlewania – nie wolno jej ani zalewać, ani przesuszać. Potrzebuje też systematycznego nawożenia nawozem płynnym do roślin kwitnących (na przykład nawozem do pelargonii lub surfinii).Sanwitalia rozesłana znakomicie nadaje się do uprawy w wiszących pojemnikach na balkonach bądź tarasach. Można ją też sadzić w ogrodzie na rabatach czy skalniakach. Sprawdza się jako roślina zadarniająca, może służyć jako wypełniacz pustych miejsc po roślinach cebulowych kwitnących wiosną.Sanvitalię rozmnaża się przez nasiona.

Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby wilgotna
Roślina ozdobna z kwiatów
Wysokość 20 cm - 30 cm
Termin kwitnienia VI - X
Zimozielone Nie
Kategoria Balkonowe i tarasowe
Podlewanie dużo
Barwa liści/igieł zielona
Barwa kwiatów żółta
Pokrój rozłożysty
Pokrój zwisający
Jak wybrać właściwe rośliny do ogrodu?

NOWY NUMER

Maj w M jak Mieszkanie wabi kolorami i zachęca do zmian w domu. Prezentuje piękne przedmioty i aranżacje w pastelowych odcieniach różu, błękitu, żółtego i zieleni.

Kup dostęp od 1 zł
M jak Mieszkanie - Maj 2021