Werbena ogrodowa - Verbena × hybrida

2022-06-08 16:15

Werbena ogrodowa w naszym klimacie jest uprawiana jako roślina jednoroczna. Należy do rodziny werbenowatych Verbenaceae. Jest mieszańcem otrzymanym w wyniku skrzyżowania gatunków werbeny pochodzących z Ameryki Południowej.

Werbena ogrodowa
Autor: GettyImages Werbena ogrodowa

Spis treści

  1. Werbena ogrodowa - kwiat
  2. Werbena ogrodowa uprawa
  3. Werbena ogrodowa - rozmnażanie

 Werbena ogrodowa jest mieszańcem otrzymanym w wyniku skrzyżowania gatunków werbeny pochodzących z Ameryki Południowej.

Werbena ogrodowa - kwiat

Pędy werbeny ogrodowej pokryte są włoskami, liście są podłużne, karbowane. Werbena kwitnie od lipca do jesieni. Drobne, pięciopłatkowe kwiaty w zależności od odmiany mogą być różowe, niebieskie, fioletowe, białe, czerwone; mogą być jednolite lub z tzw. oczkiem. Płatki mogą mieć też plamki lub kreski innej barwy. Kwiaty zebrane są w dekoracyjne, gęste kwiatostany o kształcie główki.

Odmiany ogrodowe werbeny zostały podzielone na 2 grupy:

  • o łodygach wzniesionych (wysokość roślin wynosi 20–30 cm),
  • o pędach długich, zwisających (długość pędów nawet 40–50 cm).

Odmiany werbeny o wzniesionych łodygach sadzi się na rabatach, często jako rośliny obwódkowe. Znakomicie nadają się także do obsadzania mis, pojemników, skrzynek balkonowych. Odmiany zwisające najlepiej prezentują się w wiszących koszach lub w skrzynkach balkonowych.

Werbena ogrodowa uprawa

Werbeny wymagają gleby próchnicznej, przepuszczalnej, o pH 6,0–8,0 oraz słonecznego stanowiska. Są wrażliwe na wiosenne przymrozki, dlatego sadzimy je dopiero po 15 maja, gdy minie niebezpieczeństwo przymrozków.Rośliny należy podlewać codziennie, a podczas kwitnienia zasilać nawozem do roślin kwitnących. Trzeba także usuwać przekwitłe kwiatostany oraz suche łodygi.

Werbena ogrodowa - rozmnażanie

Aby werbeny zdobiły nasz ogród , taras lub balkon jak najdłużej, najlepiej zakupić już kwitnące egzemplarze. Można jednak pokusić się o samodzielne rozmnożenie roślin wysiewając nasiona w lutym do skrzynek w domu, szklarni lub ciepłym inspekcie. Kiedy siewki podrosną należy je przepikować do osobnych doniczek i ustawić na przykład na słonecznym parapecie. Aby rośliny lepiej się rozkrzewiły, należy przyciąć pędy główne. W drugiej połowie maja rośliny można sadzić do gruntu w ogrodzie lub do skrzynek bądź pojemników ustawionych potem na tarasie lub balkonie. Jesienią można rośliny krótko przyciąć, przechować przez zimę w chłodnym pomieszczeniu, a wiosną przesadzić do świeżego podłoża i ustawić w jasnym miejscu.

Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby  średnio wilgotna
Stanowisko półcieniste
Roślina ozdobna z kwiatów
Wysokość 20 cm - 50 cm
Zimozielone Nie
Kategoria Balkonowe i tarasowe
Termin kwitnienia V - VIII
Barwa kwiatów biała
Podlewanie średnio
Barwa liści/igieł zielona
Barwa kwiatów różowa
Barwa kwiatów czerwona
Barwa kwiatów pomarańczowa
Barwa kwiatów fioletowa
Pokrój zwisający
Pokrój wzniesiony
Sonda
Jak wybierasz rośliny do swojego ogrodu?
Jak dobrać doniczkę i osłonkę do rośliny? Doniczki terakotowe, ceramiczne i plastikowe
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE