Werbena ogrodowa - Verbena × hybrida

2022-06-08 16:15

Werbena ogrodowa w naszym klimacie jest uprawiana jako roślina jednoroczna. Należy do rodziny werbenowatych Verbenaceae. Jest mieszańcem otrzymanym w wyniku skrzyżowania gatunków werbeny pochodzących z Ameryki Południowej.

Werbena ogrodowa
Autor: GettyImages Werbena ogrodowa

Spis treści

  1. Werbena ogrodowa - kwiat
  2. Werbena ogrodowa uprawa
  3. Werbena ogrodowa - rozmnażanie

 Werbena ogrodowa jest mieszańcem otrzymanym w wyniku skrzyżowania gatunków werbeny pochodzących z Ameryki Południowej.

Werbena ogrodowa - kwiat

Pędy werbeny ogrodowej pokryte są włoskami, liście są podłużne, karbowane. Werbena kwitnie od lipca do jesieni. Drobne, pięciopłatkowe kwiaty w zależności od odmiany mogą być różowe, niebieskie, fioletowe, białe, czerwone; mogą być jednolite lub z tzw. oczkiem. Płatki mogą mieć też plamki lub kreski innej barwy. Kwiaty zebrane są w dekoracyjne, gęste kwiatostany o kształcie główki.

Odmiany ogrodowe werbeny zostały podzielone na 2 grupy:

  • o łodygach wzniesionych (wysokość roślin wynosi 20–30 cm),
  • o pędach długich, zwisających (długość pędów nawet 40–50 cm).

Odmiany werbeny o wzniesionych łodygach sadzi się na rabatach, często jako rośliny obwódkowe. Znakomicie nadają się także do obsadzania mis, pojemników, skrzynek balkonowych. Odmiany zwisające najlepiej prezentują się w wiszących koszach lub w skrzynkach balkonowych.

Werbena ogrodowa uprawa

Werbeny wymagają gleby próchnicznej, przepuszczalnej, o pH 6,0–8,0 oraz słonecznego stanowiska. Są wrażliwe na wiosenne przymrozki, dlatego sadzimy je dopiero po 15 maja, gdy minie niebezpieczeństwo przymrozków.Rośliny należy podlewać codziennie, a podczas kwitnienia zasilać nawozem do roślin kwitnących. Trzeba także usuwać przekwitłe kwiatostany oraz suche łodygi.

Werbena ogrodowa - rozmnażanie

Aby werbeny zdobiły nasz ogród , taras lub balkon jak najdłużej, najlepiej zakupić już kwitnące egzemplarze. Można jednak pokusić się o samodzielne rozmnożenie roślin wysiewając nasiona w lutym do skrzynek w domu, szklarni lub ciepłym inspekcie. Kiedy siewki podrosną należy je przepikować do osobnych doniczek i ustawić na przykład na słonecznym parapecie. Aby rośliny lepiej się rozkrzewiły, należy przyciąć pędy główne. W drugiej połowie maja rośliny można sadzić do gruntu w ogrodzie lub do skrzynek bądź pojemników ustawionych potem na tarasie lub balkonie. Jesienią można rośliny krótko przyciąć, przechować przez zimę w chłodnym pomieszczeniu, a wiosną przesadzić do świeżego podłoża i ustawić w jasnym miejscu.

Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby  średnio wilgotna
Stanowisko półcieniste
Roślina ozdobna z kwiatów
Wysokość 20 cm - 50 cm
Zimozielone Nie
Kategoria Balkonowe i tarasowe
Termin kwitnienia V - VIII
Barwa kwiatów biała
Podlewanie średnio
Barwa liści/igieł zielona
Barwa kwiatów różowa
Barwa kwiatów czerwona
Barwa kwiatów pomarańczowa
Barwa kwiatów fioletowa
Pokrój zwisający
Pokrój wzniesiony
Sonda
Jak wybierasz rośliny do swojego ogrodu?
Jak dobrać doniczkę i osłonkę do rośliny? Doniczki terakotowe, ceramiczne i plastikowe
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE